Aktuelna izložba u Muzeju savremene umetnosti koja je nastajala u Beogradu i Helsinkiju na neki način podjednako duguje ambijentu i jedne i druge evropske krajnosti – balkanskoj, u svojoj predemancipacijskoj i posttraumatskoj fazi i nordijskoj, ili severnoevropskoj priči o savladavanju usamljenosti i naizgled benignoj potrebi za identitetom
RAD VESNE PAVLOVIĆ: „Sculpture Gardens“
Savremena umetnost, bilo da je posmatramo iz pozicije više ili manje aktivne publike, ili nekoga ko je uvučen u proces njenog nastanka i distribucije, odgovara jednoj od naših brojnih i neupitnih predrasuda o današnjem društvu, a to je ona po kojoj je u njemu gotovo sve legitiman simbolički sadržaj, gotovo sve može da bude od opšte važnosti – u svemu je moguće prepoznati simptome sveta koji nas okružuje. Preraditi te sadržaje u metafore, ponekad naivne priče, dvosmislene anegdote ili ih ostaviti u slikama koje naizgled mogu da znače bilo šta – jeste izbor umetnika. Ono što sledi taj izbor i njegove posledice jeste posao kustosa, nekakvog reditelja, menadžera ili kompilatora koji zadržavajući privilegiju konačne selekcije među ovim pričama i slikama, zadržava i krajnju instancu ideje vezanu za zbirno značenje – izložbu tj. „veliku priču“ kojom će se, ukoliko je ovaj dobar u svom poslu, svi manji segmenti objediniti, uvezati i naći pred nama kao nedvosmislena celina.
Izložba „SITUATED SELF, Confused, Compassionate and Conflictual“ otvorena 5. februara u Muzeju savremene umetnosti važna je za ovu sredinu iz nekoliko razloga. Na prvom mestu reč je o zanimljivom kulturno-umetničkom ogledu – o izložbi za izvoz, koja je nastajala i u Beogradu i u Helsinkiju (gde će se krajem marta kompletan projekat preseliti) i koja na neki način podjednako duguje ambijentu i jedne i druge evropske krajnosti – balkanskoj, u svojoj predemancipacijskoj i posttraumatskoj fazi i nordijskoj, ili severnoevropskoj priči o savladavanju usamljenosti i naizgled benignoj potrebi za identitetom. Poseban kredibilitet izložbi daje i prisustvo i autorstvo cenjenog evropskog kustosa i pisca o umetnosti, Finca Mike Hanule (Hannula), čiji je lokalni sagovornik i potpisnik ovog projekta beogradski kustos, istoričar i teoretičar umetnosti Branislav Dimitrijević. U krajnjem slučaju „SITUATED SELF“ je zanimljiva i važna izložba i zbog izvesne doze odmerenosti i nepretencioznosti, u pitanju nije nekakav bijenale, niti godišnja ili muzejska izložba sa reprezentativnim i brzodelujućim društveno-korisnim pretenzijama, čak ni sveobuhvatan regionalni pregled – već autorski izbor čije se ambicije zadržavaju u kategorijama tematske doslednosti i ličnih i donekle privremenih sistema vrednosti.
Njena tematska određenost je na prvi pogled i dovoljno jasna i prihvatljiva, a ipak zadržava i izvesnu nedorečenost tj. ostaje otvorena ili čak i provocira različita tumačenja na strani publike. Pitanje izbora unutar kodifikovane i shematske društvene matrice ponašanja jedan je od osnovnih problema koji razmatra „teorija savremene svakodnevice“. Način na koji će se neko identifikovati, zbližiti ili distancirati od određenih pojava govori podjednako i o njemu samom, ali i o opštevažećim „pravilima igre“. U ovom slučaju, polazna pretpostavka autora je da koliko god se empatija, cinizam, ironija ili pozitivna identifikacija dešavaju u domenu spontanog i sublimnog, u unutrašnjem svetu onoga koji „bira“, toliko su i posredovani čitljivim algoritmima razmene značenja i samim tim obavljaju svojevrsnu ulogu uravnoteženja, „situiranja“ pojedinca u datim društvenim i kulturnim okolnostima. U tom smislu, ova izložba nam nudi izbor umetničkih projekata koji, uglavnom uspešno, transkribuju i parafraziraju životne postupke kojima smo svi skloni – ovde to nije pitanje stila, već pitanje relacija se određenim spletom značenja, pitanje odnosa sa okruženjem koji nam, u zavisnosti od stepena pasivnosti/aktivnosti, omogućuje i, uslovno rečeno, sam opstanak u zadatim uslovima socijalizacije.
„Situirati sebe“, sudeći po radovima umetnika predstavljenih na ovoj izložbi, nužno znači i postaviti određena pitanja društvenog kodeksa, ponekad to znači i suočenje sa određenim moralnim pretpostavkama, u nekim slučajevima čak i direktnu provokaciju u neposrednom fizičkom i simboličkom ambijentu. Takav je primer rada turskih umetnika Ozkaye i Ozguta, koji posle uspešnog predstavljanja na prošlogodišnjem vršačkom bijenalu ponovo izlažu u Srbiji: „Spomenik Turčinu koji nosi 11 lubenica“ jeste istovremeno duhovit i subverzivan, ali tako da i njegov humor i promišljeni i fokusirani kritički potencijal istovremeno ostaju u prvom planu. Problemima telesnog i seksualnog identiteta i mehanizmima njihove socijalizacije bave se ponajmanje verbalni i socijalno-aktivni radovi na ovoj izložbi: crteži Siniše Ilića i slike finskog umetnika Juke Korkeile. Ipak, uznemirujući efekat njihove vizuelne slojevitosti ne izostaje – reč je o predstavama tela na način koji ih čini najmanje prijatnim za gledanje, njihova monumentalnost i prisutnost na samim zidovima muzeja podjednako doprinosi njihovom intenzitetu.
Različite vrste odnosa intimnog i nacionalnog (etničkog, etnološkog) ispituju radovi Arhija Galenca, Vesne Pavlović i grupe FinnFemFel (uslovno bi se u ovu kategoriju mogla svrstati i serija skulptura nemačkog umetnika Karstena Konrada). I dok nam Galenc predstavlja svoju verziju akumulacije kolektivnog nasleđa, u ovom slučaju reč je o umetničkim delima jermenskih emigranata koje ovaj umetnik čuva u zidu svoje spavaće sobe u stanu u Berlinu, dotle nam projekat „Nordijsko skijanje napreduje“ grupe FinnFemFel nudi gotovo dijametralno suprotan primer iz priče o „situiranosti“ sopstvenog identiteta u kolektivnom. Reč je o umetničko-dokumentarnom projektu koji predstavlja jednu od aktuelnih, naizgled bizarnih i naivnih formi ispunjavanja slobodnog vremena, ali i aktivnog potvrđivanja svojevrsnog nordijskog identiteta. Serija fotografija „Sculpture gardens“ beogradske umetnice Vesne Pavlović bavi se naivnošću unutar etnokulturološkog konstrukta na još eksplicitniji način: istražujući običaje spektakularnog ukrašavanja bašti i dvorišta u vlaškoj regiji na istoku Srbije ona pronalazi gotovo idealan imaginarni svet pozajmljenih znakova i simbola. Život kamenih figura, patuljaka i realnih i mitskih životinja odvija se unutar pustih dvorišta, u odsustvu njihovih vlasnika koji kapital i iskustvo stiču na privremenom radu u Zapadnoj Evropi. Izmeštanje njihovog identiteta u tom smislu je višestruko: njihov fizički život odvija se u svetu realkonzumerizma, ali svoju punu realizaciju oni ostvaruju u dekorativnom, nostalgičnom konstruktu nadrealnosti (ili, kako to kaže Dimitrijević: „gastarbajter prima slike zapadnjačkog konzumerizma kao rastelovljene, slike ispražnjene od društvenih odnosa“).
Video radovi švedskog autora A K Dolvena i norveške umetnice Anike Strem ne zadržavaju se toliko na relacijama partikularnog i kolektivnog identiteta, ali izvesna univerzalnost može da se prepozna i u ovim, na prvi pogled izrazito intimističkim delima. U pitanju su vrlo filmični i intrigantni radovi sasvim različitih autorskih pristupa: Farovi A K Dolvena u jednom, statičnom kadru prate hod dve, pretpostavljamo muške osobe, nage i odevene, putanjom koju u šumskom pejsažu, noću, oblikuje par automobilskih svetala, dok se video-pop-treš-kolaž Anike Strom nazvan 16minuta može shvatiti kao neka vrsta lirske parodije tzv. videa u prvom licu. Autorka nas vodi kroz niz gotovo slučajno izabranih prizora od kojih je većina mogla biti snimljena u njenom domaćinstvu (kuhinjski predmeti, akvarijum, televizor, porodične fotografije), ali to ne umanjuje njihov poetski i simbolički potencijal.
Iskoristićemo priliku da se na ovom mestu vratimo na tvrdnju sa početka teksta – ukoliko se složimo sa tim da se važnost određenih slika određuje ne toliko njihovim direktnim sadržajem, već najpre načinom interpretacije i kontekstom u kom se ti sadržaji nalaze, biće nam i nešto lakše da shvatimo neke od konkretnih mehanizama „situiranja“ kojima se bavi ova izložba. U većini slučajeva reč je o radovima koji deluju bez pozivanja na uobičajene „visoko-kulturne“ posrednike, koji ne citiraju prethodnike i koji sami konstruišu svoj kontekst, ne računajući na korist od zadatih političkih i društvenih stereotipa.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
“Otkad su hrvatski studenti, po uputama mene i još nekolicine radikalnih Srba iz Hrvatske koji mrze sve što je srpsko, organizirali studentske proteste po Srbiji, smatram da su odnosi Srba i Hrvata još zanimljiviji i življi, pogotovo među mlađim naraštajima”
Drama Sveti Georgije ubiva aždahu definitivno pripada jednom vremenu i jednom viđenju naše istorije, ali uspeva da uhvati korak i sa savremenim trenutkom
Novi film Predraga Ličine, zagrebačkog reditelja koji je često u Beogradu, doneće priču o zagrebačkim urbanim Srbima sedam godina pre rata. O tome Ličina govori za „Vreme“
Banksy je u Beogradu! Dela jednog od najznačajnijih umetnika na planeti, i njegove antiratne, antizagađivačke, antiizrabljivačke i nadasve antizaglupljivačke poruke predstavlja slovenačka galerija „Deva Puri“, koja je pre 12 godina dovela i Pikasa
Na božićnom prijemu SNV-a u Zagrebu, Jelena Milić je delovala poput one daljnje tetke – svadljive i ogorčene prostakuše – čija je životna misija da upropasti svaku svadbu, dečji rođendan, krsnu slavu ili prijem
Ako nije javna tvorevina (ako nije politička), države nema. Tada, recimo, institucije poput policije, vojske, tužilaštva ili obaveštajnih službi ne rade u interesu građana, već u interesu male grupe ljudi koja je uzurpirala vlast
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!