img
Loader
Beograd, 26°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Intervju: Galeb Nikačević, gost-selektor Beldocsa

Stvarnost je stvar dogovora

21. мај 2025, 22:50 Ivan Milenković
...
Copied

Ako želimo da govorimo o slobodi jednog društva, mora da postoji i društveni dogovor i konsenzus u vezi s tim šta smatramo neslobodom, kao i koje su i kakve granice kojima opisujemo jedno društvo

Na ovogodišnjem Festivalu dokumentanog filma (Beldocs 2025) izdvaja se pet filmova u izboru gosta-selektora Galeba Nikačevića, a u segmentu pod nazivom “Bitka za stvarnost”. Gospodin Niko protiv Putina Pavela Talankina i Davida Borenštajna o ruskoj svakodnevici – prožetoj represijom i propagandom, nacionalističkom retorikom, regrutacijom tinejdžera – za vreme rata u Ukrajini. Blum donosi priču rediteljke Jasmile Žbanić o Emeriku Blumu, preduzetniku i vizionaru koji je u posleratnoj Bosni i Hercegovini osnovao “Energoinvest”, kompaniju zasnovanu na modelu radničkog samoupravljanja. Svetla budućnost rumunske rediteljke Andre Makmasters osvetljava festival koji je održan u Severnoj Koreji 1989. godine i okupio je hiljade studenata iz celog sveta pod idejom globalne solidarnosti. Hakovanje mržnje Simona Klosea bavi se uticajem i rastućom moći ultradesničarskih društvenih medija. Efekat Bele kuće Pedra Kosa, Džona Šenka i Boni Koen vraća nas u period kada je svet mogao da započne odlučnu borbu protiv klimatskih promena. “Selekcija ovih filmova inspirisana je gorućim problemom savremenog društva danas, a to je bitka za stvarnost. Istorijskim razvojem tehnologije, rođenjem tehno oligarha i rastućim autoritarnim režimima širom sveta, kao i njihovim partnerstvom, stvorila se pretnja kakvu u razmerama i snazi nismo videli nikada do sada”, napisao je Nikačević.

“VREME”: Šta znači naslov programske celine koju uređujete: “Bitka za stvarnost”? Na koji način je stvarnost ugrožena, e da bismo se za nju borili?

GALEB NIKAČEVIĆ: Da bi se odgovor na to pitanje potpuno razumeo, potrebno je više prostora za pojašnjenje, ali, u suštini, ako razmislite, objektivna stvarnost nije nešto što nam je dato da razumemo, stvarnost je stvar društvenog ugovora. Mi se, kao ljudska bića, dogovaramo šta je stvarnost. Ali ako je taj dogovor narušen, kako se onda razumemo i usaglašavamo oko toga šta je stvarno, a šta ne? Kako razumemo koncept istine, objektivnosti? Da li pod istim pojmovima danas podrazumevamo iste stvari? Odgovor je, nažalost, ne. I to je trenutak u kojem živimo sada.

Zašto “nažalost”? Zar ne bi bilo strašno kada bismo pod istim pojmovima podrazumevali iste stvari? To bi značilo da nismo slobodna bića…

Eto, u tom i takvom slučaju ne bismo bili slobodna bića. A šta to znači? Morali bismo bliže da odredimo – šta znači biti slobodan? Šta znači reč “sloboda” i na osnovu čega je određujemo? Ono je relaciono pitanje i uvek stoji u odnosu na nešto što je činilo okolnosti neslobodnim. Isto važi i za sreću ili privilegiju. Ne postoji jedna definicija, svakom ljudskom biću ono je određeno u odnosu na okolnosti života svakoga od tih bića. Ali ako želimo da govorimo o slobodi jednog društva, u ovom slučaju mora da postoji i društveni dogovor i konsenzus u vezi sa tim šta smatramo neslobodnim (kao i koje su i kakve granice kojim opisujemo jedno društvo). A da bismo to mogli… Moramo da imamo društveni dogovor o verovanju, uverenjima, vrednostima i načinu na koji ih saopštavamo i prenosimo. A upravo to je ono što smo izgubili zahvaljujući novom bratstvu, a to je partnerstvo autoritarnih režima i big tech kompanija u poslednjoj deceniji.

Ako je suditi po vašem izboru, upravo su Putin i Tramp predatori koji su se najžešće okomili na stvarnost? Šta je s manjim predatorima?

Ne znam šta podrazumevate pod manjim predatorima, ali na Trampovoj inauguraciji stajali su vlasnici “Amazona”, “Fejsbuka” i “Instagrama”, vlasnik “Tvitera” i direktor “Gugla”. To je, čini mi se, vrlo važna pojedinost za razumevanje sveta vesti, informacionih tehnologija i politike, danas.

Manji predatori su Vučić, Orban, Fico, Marin le Pen…

Manji ili samo sa manjim platformama i manjim sredstvima za postizanje svojih ciljeva? Dinamiku moći u velikoj meri određuju resursi koji su nam na raspolaganju.

Kojim kriterijumima ste se vodili u izboru fimova?

Pored kvaliteta filmova, što verujem da se podrazumeva i da nije bitno naglašavati, kriterijum je bio određen na osnovu teme. Prvo smo postavili temu, a onda smo gledali šta od ponuđenih filmova u selekciji odgovara ovoj tematskoj celini.

Kako biste odredili razliku između igranog i dokumentarnog filma, s obzirom na to da je i dokumentarni film tumačenje stvarnosti?

Za mene, osnovna razlika je u samom procesu i njegovoj neizvesnosti. Stvarnost ima drugačija pravila igre i daleko manje kontrole je u rukama autora. U igranom filmu kreiraš priču, u dokumentarnom je pratiš. Vreme rada, okolnosti u kojima se radi, razvoj događaja, njihov uspeh ili neuspeh, sve su to pojedinosti koje je veoma teško predvideti. Na kraju krajeva, čekanje je veliki deo dokumentarnog filma. Postoji puno praznog prostora, u zavisnosti od okolnosti.

I u dokumentarnom filmu stvarate priču na taj način što birate perspektivu. Taj kriterijum razlikovanja je, recimo to tako, porozan.

Poroznost zavisi od motiva i namere sa kojom ulazimo u nešto. To nema nikakve veze sa filmom, umetnošću i kulturom uopšte ili bilo kojom drugom oblasti u životu. Ne možeš da biraš perspektivu ako ti se okolnosti ne ponude, a nad okolnostima nemamo kontrolu (Cinema verité). Ukoliko orkestriramo okolnosti, onda govorimo o propagandi. Dokumentarni film nosi sa sobom drugačije vrste rizika, odgovornosti i izazova od igranog filma. To ne znači da se oni potpuno razlikuju, niti da među njima ne postoji presek skupa, to jest veliki broj zajedničkih pojedinosti, zato i jedno i drugo jesu – film. Samo prvi je igrani, drugi je dokumentarni i ta distinkcija nosi svoje zakonitosti. Ukoliko ih ne poštujemo, izneveravamo samu suštinu onoga što ih određuje i time promašujemo poentu.

Tagovi:

Agelast Beldocs Beldoks Galeb Nikačević
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Kultura

Iz života kulture

22.јул 2025. Sonja Ćirić

Prisilna deblokada SKC-a i DKC-a: I šta sad?

Počelo je čišćenje Dvorane KCB-a koja je u petak neplanirano odblokirana. Jutrošnje „oslobađanje“ SKC-a bilo je namerno i pokazno: da narod vidi šta ga čeka

Novi Sad

21.јул 2025. S.Ć.

Vojnička pasuljijada i Beograđani dobili novac za kulturu Novog Sada

Veći deo novca iz budžeta predviđenog za kulturu Novog Sada dodeljen je projektima iz Beograda koji nemaju veze sa kulturom

Država i kultura

20.јул 2025. S.Ć.

Ministarstvo kulture: Svakog dana poklon za drugi grad

Ministarstvo kulture je u julu gotovo svakog dana doniralo novac jednom od gradova uključenih u projekat „Gradovi u fokusu“ s namerom da poseje kulturu van prestonice

Festival

19.јул 2025. S.Ć.

Počinje “Palić”: Tokom pet festivalskih dana biće 140 filmova

Iako kraći za dva dana nego inače, ovogodišnji Festival evropskog filma na Paliću imaće 140 filmova, a počeće dodelom nagrade “Lifka” Svetozaru Cvetkoviću I Sergeju Loznici

Kadrovi

19.јул 2025. S.Ć.

Ljubica Vraneš je novi SNS kadar na čelu Beogradske opere

Solistkinja Opere Ljubica Vraneš postala je direktorka umesto kolege Dragoljuba Bajića koji je avanzovao za v.d. upravnika Narodnog pozorišta. Krajem decembra odbila je da pruži ruku dirigentkinji zbog crvene rukavice

Komentar

Komentar

Autoimuna bolest Srbije

Umesto da se okome na obolele ćelije, odbrambene ćelije srpskog organizma su se okrenule protiv zdravih ćelija. Lek je počeo da kola krvotokom, ali je proces ozdravljenja dug i neizvestan

Ivan Milenković
Arhiepiskop i mitropolit žički Justin

Komentar

Zašto mitropolit Justin nije mogao da ćuti?

Mitropolit žički Justin otvoreno je stao na stranu studenata i upozorio vlast da “moć nije data radi nasilja, nego radi služenja“. Šta je to trebalo arhijereju poznatom po tome da se kloni sukoba

Jelena Jorgačević

Pregled nedelje

Orden Voje Šešelja sa bejzbol palicom

Kao što je Šešelj početkom devedesetih potezao pištolj na tadašnje studente, tako Vučić na njihove pobunjene kćerke i sinove danas poteže svoje batinaše.  Ista je to politika, samo prilagođena vremenu 

Filip Švarm  
Vidi sve
Vreme 1802
Poslednje izdanje

Ekskluzivno: Istraživanje Slobodana G. Markovića i Miloša Bešića o stavovima beogradskih studenata u plenumu

Šta sve nismo znali o njima Pretplati se
Politički život i smrt

Pobeđuje onaj ko poslednji ostane na nogama

Nemačka

Predratna zemlja

Požari u Srbiji

Ko da reaguje

Mediji

Kako se svetlo gasi bez alarma

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure