
Politika i kultura
Zbog protesta otkazani Filmski susreti u Nišu i Bašta fest
Organizatori dva letnja filmska festivala u Srbiji otkazali su ili odložili ovogodišnje planove zbog aktuelne krize u društvu. Kako politika utiče na scenu
Izložba studenata Univerziteta umetnosti na tri nivoa Kule: prvi sprat predstavlja studentski život, drugi protestni, a treći potencijalnu idealnu sliku. Svuda je neverovatna gužva. Kad studenti zovu, svi se odazovu
Izložba „stUUdenti“, studenata Univerziteta umetnosti, otvorena je u sredu 05.02.2025. u galeriji Kula u Cetinjskoj 15 u Beogradu. Kolona za ulazak protezala se preko celog parkinga. Kad studenti zovu, svi se odazovu.
Nekoliko sati pre otvaranja, u galeriji na tri nivoa spojenih uskim stepeništem atmosfera je užurbana. Kače se poslednji radovi i seckaju stikeri.
Na poslednjem spratu zatičem studentkinju kako hekla dugačke niti različitih dužina na kojima su okačene vezene poruke podrške studentima i blokadama. “Ove poruke bile su ispisane u knjizi utisaka na našoj poslednjoj izložbi na Fakultetu likovnih umetnosti. Ovaj nivo je posvećen budućnosti, pomalo utopijskoj“ objašnjava Katarina Vundać, studentkinja smera za dizajn tekstila sa Fakulteta za primenjene umetnosti.
Ujedinjeni
„Na izložbi učestvuju sva četiti fakulteta umetnosti. Studenti sa Muzičke akademije su uradili zvučne efekte za ovaj sprat. Studenti dramske zaduženi su za svetla. Sve je počelo kada su se plenumski sva četiri fakulteta ujedinila i kada smo shvatili da možemo zajednički da organizujemo izložbe gde su pozvani svi. Mnogo studentata učestvuje u ovome, čak i oni koji nemaju radove, dođu da doprinesu nešto.“
Na prvom spratu u uglu je dušek na naduvavanje sa ćebadima. „To je naš život sada, deo je izložbe“, dobacuje jedna studentkinja.
Parole, posteri i pištaljke isto imaju svoje mesto.
Istina u tabloidima
Na jednom zidu, studenti lepe odštampani medijski sadržaji, uglavnom tabloidni. Fotografije ispod naslova nisu one na koje smo navikli da ih objavljuju ti mediji.
Četiri koleginice, pregledale su štampu, a Iva Bunjevac, jedna od njih, kaže da su reagovale na ironiju da tabloidi prikazuju realnost koja ne odgovara ovim dešavanjima. „Koristile smo svoje fotografije nastale tokom protesta i blokada. Prenaglasile smo tu ironiju i htele da potvrdimo reči i stavove iza kojih stojimo. Promenili smo fotografije ispod tekstova u tabloidima, onako kako mi mislimo da bi odgovaraju istini”.
Važan segment izložbe je i omaž tri najveća studentska protesta u Srbiji, 1968, 1996/97. i 2024/25. Oivičeni mnoštvom fotografija stoje zahtevi studenata iz tih perioda. Pravda im je zajednička potka.
Preispitivanje realnosti
„Imamo tri sprata u Kuli, hteli smo da se povežemo sa prošlom izložbom na FLU, i da prikažemo naš studentski život, našu svakodnevnicu, i lepe i ružne stvari. Prvi sprat predstavlja naš studentski život, drugi protestni, a treći potencijalnu idealnu sliku, naše ideje, zamisli i želje, koje ponekad mogu biti sjajne, a ponekad iskrivljene. Poigravamo se sa realnošću i ispitujemo da li su stvari onakve kakve se prikazuju. Želimo da damo naš komentar i viđenje na celokupnu situaciju koja je izuzetno komplikovana i nimalo laka. Ima puno stresa, pritisaka i neprijatnosti, ali borimo se i želimo da pokažemo kroz ono u čemu smo najbolji, a to je umetnost“, priča Strahinja Radoičić, student Muzičke akademije i jedan od organizatora.
Sa parkinga stiže i dva metra dugački sendvič, okićen novčanicama. Postao je poznat ispred RTS-a.
„Umorni jesmo ali se rotiramo da bi svako uspeo da se malo odmori. Odgovornost je velika. Pokret je ogroman, a i dalje se omasovljava. Trudimo se da budemo odgovorni, da preispitujemo stalno ono što radimo i smanjimo greške, da ne bismo stradali ni mi a ni ostali koji nas podržavaju“, zaključuje Strahinja.
Izložba „stUUdenti“ traje dve nedelje.
Organizatori dva letnja filmska festivala u Srbiji otkazali su ili odložili ovogodišnje planove zbog aktuelne krize u društvu. Kako politika utiče na scenu
Barak Obama je 2012. godine poslao svog ministra finansija da urazumi nemačkog kolegu koji je, protiv prezaduženih Grka, naglašavao moralni značaj trpljenja bola na kratke staze, zarad integriteta na duge staze. Ubeđivanje nije uspelo. U svakom slučaju, bez ordoliberalizma ne može se razumeti nastanak EU, kao ni nemačka pozicija u Evropi. Bez njega se, zapravo, ne može tumačiti ni XX vek
Pronalazak i širenje fotografije za Hoknija predstavlja trenutak u kome je optička slika samo fiksirana na papir uz pomoć hemijskih dodataka. Prateći likovne procedure, Hokni sugeriše da se modernost rađa upravo sa umetničkim oslobađanjem od optičkih aparatura i pomagala i povratkom na nesavršeni, manuelni izraz
Delajući unutar granica žanra (i zombi horora kao podžanrovskog skupa), te sopstvenih (mito)poetika, scenarista Aleks Garland i reditelj Deni Bojl nastavljaju sopstvenu priču mikrozapleta previše bavljenja uvek iritantnim eksplikatorskim zahtevima u kojima se gledaoci podsećaju na sve što je bilo u prethodnim filmovima. Pri tome, ama baš sve mora biti jasno, te, istovremeno, mora da zadovolji i nostalgičarski štimung kao nužan činilac u kreativno-poslovnim jednačinama ovog tipa
Irski bend “Fontaines D.C.” dolazi nam iz zemlje sa očiglednim viškom istorije i kulture, pa se otuda razumemo veoma dobro. Kada pevač Grijan Četen u jednom trenutku sa scene diskretno uzvikne: “Free Palestine!”, naša mlada publika spremno odgovara glasnim odobravanjem i kovitlacem palestinskih marama kefija, što ih mnogi ponosno nose oko vrata. Ali ovo zapravo uopšte nije demonstracija političkog aktivizma, kako bi neko mogao pomisliti. Samo mali podsetnik na to kako je sjajno kad ti velike nove zvezde na vrhuncu svoje karijere dođu u grad i podele sa tobom radost izuzetne muzike koju su sami stvorili, kao i svoje autentično ljudsko uverenje spram dirigovane svakidašnjice svuda unaokolo
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve