Izložba studenata Univerziteta umetnosti na tri nivoa Kule: prvi sprat predstavlja studentski život, drugi protestni, a treći potencijalnu idealnu sliku. Svuda je neverovatna gužva. Kad studenti zovu, svi se odazovu
Izložba „stUUdenti“, studenata Univerziteta umetnosti, otvorena je u sredu 05.02.2025. u galeriji Kula u Cetinjskoj 15 u Beogradu. Kolona za ulazak protezala se preko celog parkinga. Kad studenti zovu, svi se odazovu.
Nekoliko sati pre otvaranja, u galeriji na tri nivoa spojenih uskim stepeništem atmosfera je užurbana. Kače se poslednji radovi i seckaju stikeri.
Na poslednjem spratu zatičem studentkinju kako hekla dugačke niti različitih dužina na kojima su okačene vezene poruke podrške studentima i blokadama. “Ove poruke bile su ispisane u knjizi utisaka na našoj poslednjoj izložbi na Fakultetu likovnih umetnosti. Ovaj nivo je posvećen budućnosti, pomalo utopijskoj“ objašnjava Katarina Vundać, studentkinja smera za dizajn tekstila sa Fakulteta za primenjene umetnosti.
Ujedinjeni
„Na izložbi učestvuju sva četiti fakulteta umetnosti. Studenti sa Muzičke akademije su uradili zvučne efekte za ovaj sprat. Studenti dramske zaduženi su za svetla. Sve je počelo kada su se plenumski sva četiri fakulteta ujedinila i kada smo shvatili da možemo zajednički da organizujemo izložbe gde su pozvani svi. Mnogo studentata učestvuje u ovome, čak i oni koji nemaju radove, dođu da doprinesu nešto.“
Na prvom spratu u uglu je dušek na naduvavanje sa ćebadima. „To je naš život sada, deo je izložbe“, dobacuje jedna studentkinja.
Parole, posteri i pištaljke isto imaju svoje mesto.
Istina u tabloidima
Na jednom zidu, studenti lepe odštampani medijski sadržaji, uglavnom tabloidni. Fotografije ispod naslova nisu one na koje smo navikli da ih objavljuju ti mediji.
Četiri koleginice, pregledale su štampu, a Iva Bunjevac, jedna od njih, kaže da su reagovale na ironiju da tabloidi prikazuju realnost koja ne odgovara ovim dešavanjima. „Koristile smo svoje fotografije nastale tokom protesta i blokada. Prenaglasile smo tu ironiju i htele da potvrdimo reči i stavove iza kojih stojimo. Promenili smo fotografije ispod tekstova u tabloidima, onako kako mi mislimo da bi odgovaraju istini”.
Važan segment izložbe je i omaž tri najveća studentska protesta u Srbiji, 1968, 1996/97. i 2024/25. Oivičeni mnoštvom fotografija stoje zahtevi studenata iz tih perioda. Pravda im je zajednička potka.
Preispitivanje realnosti
„Imamo tri sprata u Kuli, hteli smo da se povežemo sa prošlom izložbom na FLU, i da prikažemo naš studentski život, našu svakodnevnicu, i lepe i ružne stvari. Prvi sprat predstavlja naš studentski život, drugi protestni, a treći potencijalnu idealnu sliku, naše ideje, zamisli i želje, koje ponekad mogu biti sjajne, a ponekad iskrivljene. Poigravamo se sa realnošću i ispitujemo da li su stvari onakve kakve se prikazuju. Želimo da damo naš komentar i viđenje na celokupnu situaciju koja je izuzetno komplikovana i nimalo laka. Ima puno stresa, pritisaka i neprijatnosti, ali borimo se i želimo da pokažemo kroz ono u čemu smo najbolji, a to je umetnost“, priča Strahinja Radoičić, student Muzičke akademije i jedan od organizatora.
Sa parkinga stiže i dva metra dugački sendvič, okićen novčanicama. Postao je poznat ispred RTS-a.
„Umorni jesmo ali se rotiramo da bi svako uspeo da se malo odmori. Odgovornost je velika. Pokret je ogroman, a i dalje se omasovljava. Trudimo se da budemo odgovorni, da preispitujemo stalno ono što radimo i smanjimo greške, da ne bismo stradali ni mi a ni ostali koji nas podržavaju“, zaključuje Strahinja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Svet puno toga očekuje od čoveka. Svet puno toga očekuje i od Beograda, ako ne i više. Čovek umire samo jednom, a Beograd je uništavan bezbroj puta, i iznova se obnavlja iz istorijskih ruševina. Ja se kunem u gradove, ne u države. Kunem se u Njujork i Novi Sad.
Kad počnem da pišem, ne znam šta će ispasti. Nešto me podstakne – to može biti bilo šta: glas, lice, par golubova na simsu. Ili se ta prva rečenica pojavi sama od sebe. Nekad je to stih, pa izraste pesma, nekad rečenica od koje postane pripovetka, a ovde se ispilio roman
Novi skup na Građevinskom fakultetu biće još jedan pokušaj struke da vlast umesto Generalštaba ne podigne Tramp tower. Učesnici su i cenjeni stručnjaci iz inostranstva
Što duže traje studentska i narodna buna, to se više nameće pitanje da li će zahtevi postati „političkiji“ – recimo, prelazna vlada i pošteni izbori. Ali rastu i šanse za međusobice i zađevice, koje su siguran recept za kraj protesta
Ministar kulture Nikola Selaković je bio svestan pištaljki pod svojim prozorom. Kao što su i kulturnjaci u blokadi njegovog Ministarstva videli da ih sa prozora tog istog Ministarstva ljudi pozdravljaju. Delovali su složno, da su na istoj strani. Selaković je bio sam.
Studenti su shvatili da se odvija borba za značenja, u kojoj se jedno ime ne pominje: ime diktatora. Jer, da se to ime pojavilo u njihovim zahtevima ono bi „pojelo“ same zahteve
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!