Izložba
Umetnici moraju od nečega da žive
Radove za izložbu „Šta da kupim“ birali su kustosi s namerom da se uključe u kulturni dijalog, ali i da istaknu činjenicu da umetnici moraju od nečega da žive
Stara šećerana, kulturno dobro, prodata je firmi koja proizvodi alkohol, a ne državi koja ima pravo preče kupovine. Juče su ministri Selaković i Vesić rekli da kompleks kulture treba sačuvati. Da li je ipak najvažnije šta kaže Beograd na vodi
Jučerašnja najava dva ministra, Siniše Malog i Gorana Vesića, da Stara šećerana može i treba da bude samo kulturno dobro danas je pogažena – Šećerana je prodata firmi koja proizvodi etil alkohol.
Stara šećerana je prodata firmi VRENJE DOO za 690 miliona dinara. Na licitaciji je učestvovalo tri ponuđača, a početna cena je bila 680 miliona dinara. Vrenje je jedan od nekoliko sadašnjih vlasnika objekata u Staroj Šećerani.
U IPR-u piše da je Vrenje je industrija špirita Beograd (Čukarica) sa adresom Radnička 3, a delatnost je „proizvodnja ostalih prehrambenih proizvoda“. Firma ima pet vlasnika od kojih najveći udeo ima PAN-ALKO sistem DOO Beograd.
Na njihovom sajtu piše da je to fabrika rafinisanog alkohola s tradicijom od početka Drugog svetskog rata.
Na licitaciji nije učestvovala država, iako je imala prava. S obzirom da je Stara šećerana kulturno dobro, država je po Zakonu o kulturnim dobrima iz 2021. godine imala prava i preče kupovine. Još uvek se očekuje da će ona iskoristiti to svoje pravo i spasti Šećeranu. Naime, po zakonu država ima prava da u roku od mesec dana otkupi Šećeranu od Vrenja po ceni po kojoj je danas prodata.
Neposredno nakon licitacije, ministar Goran Vesić je rekao da “ nažalost, država ne može da utiče na rad stečajnih upravnika. Ono što može da učini država je da iskoristi pravo preče kupovine što se nadam da ćemo da učinimo“.
Juče je ministar Nikola Selaković obilazeći Šećeranu sa kolegom Goranom Vesićem rekao da je „ovaj prostor pod zaštitom države, kao kulturno dobro od najvišeg značaja. On to mora i treba da ostane. Zato sam i došao da razgovaramo, ovde ću se i vraćati, uveren da će i ova poruka mnoge dovesti u KPGT“.
Ministar Selaković je ukazao i da „Beograd ima nešto što nema baš mnogo gradova u Evropi, a u regionu gotovo niko: KPGT i kompleks Stare šećerane, koji se izdvaja ne samo po tome što mladi umetnici izvode predstave na devet scena, već i što je apsolutno jedinstven kulturni inkubator u Srbiji, pa i na Balkanu, a to treba sačuvati“, rekao je ministar Selaković juče, dan pre nego što je Šećerana prodata fabrici alkohola.
Prema nedavno usvojenom Planu detaljne regulacije, Stara šećerana je pripala Beogradu na vodi. Biće da je to odgovor na pitanje ko zapravo odlučuje o budućem karakteru i izgledu prestonice.
Radove za izložbu „Šta da kupim“ birali su kustosi s namerom da se uključe u kulturni dijalog, ali i da istaknu činjenicu da umetnici moraju od nečega da žive
Na festivalu Horor filma obeleženo je 40 godina od premijere filma „Davitelj protiv davitelja“. Branislav Zeremski, čija je glumačka karijera tada počinjala, podelio je nekoliko uspomena na to vreme
Kopola je bio usred neverovatno plodnog kreativnog perioda kada je snimao ovaj film. Nakon što je 1972. godine pretvorio bestseler Marija Puza u iznenađujući kritički i komercijalni hit, Kopola je 1974. snimio film Prisluškivanje (The Conversation), koji je osvojio Zlatnu palmu na Filmskom festivalu u Kanu, a zatim se brzo vratio da snimi ovaj nastavak, ponovo napisan u saradnji s Puzom
Partenopa, kako je Sorentino predstavlja i usmerava, u biti je nedopadljiv lik koji je esencijalno papirnati konstrukt i ne mnogo više i šire od toga
Molijer Uobraženi bolesnik režija Nikola Zavišić Narodno pozorište, Scena “Raša Plaović”
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve