img
Loader
Beograd, 24°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Praznik

Sretenje u 88 ustanova kulture – besplatno

14. фебруар 2025, 18:32 S.Ć.
Foto: Tanjug
Ministar Selaković na izložbi u Nišu
Copied

Izložba o plemstvu u Galeriji Matice srpske i o Mileni Barili u Muzeju savremene umetnosti su među malobrojnim od 88 koje se otvaraju povodom Sretenja, a nisu o prazniku, identitetu i o državnosti

Povodom Sretenja – Dana državnosti Republike Srbije u 50 opština i gradova u 88 ustanova kulture 15. i 16. februara biće organizovane izložbe i drugi programi, a ulaz je besplatan – javljeno je iz Ministarstva kulture.

Kako i priliči datumu, većina izložbi posvećena je prazniku i „bogatom kulturnom nasleđu“ kako bi podsetila „na značaj očuvanja identiteta i državnosti“.

Dečanska povelja, kruna, žezlo

Tako je u Državnom arhivu  Srbije izložena Dečanska povelja koja prethodnih 11 godina nije bila dostupna javnosti., u Muzeju primenjene umetnosti biće pokazana dva žaketa – škurteljke kneginje Ljubice iz 1830. godine, karakteristična za gradsko odevanje u Kneževini Srbiji 19. veku, a Etnografski muzej otvara izložbu „Srpski krasnopis – kultura ćirilice“.

U Domu Vojske u Nišu izloženi su kruna i žezlo kralja Milutina i kraljice Simonide, izložbu priređuje Istorijski muzej Srbije, a u Zrenjaninu – orginalna ustanička zastava Vožda Karađorđa.

Obrenovići

Foto: Promo
Orden Miloša Velikog

U Istorijskom muzeju Srbije prvi put javnosti će biti dostupni predmeti koje su Vlada Republike Srbije i Ministarstvo kulture otkupili na svetskim aukcijama – štap sa binoklom u dršci kralja Milana Obrnovića, na kome je istaknut grb porodice Obrenović, do sada nedostajući deo staklenog servisa umetničke firme Lobmajer koji je pripadao dvoru kralja Milana Obrenovića i fotografija kraljice Natalije, dok će u Arhivu Jugoslavije biti predstavljeni svi ustavi Jugoslavije od 1918. do 1989. godine.

U Arhivu Vojvodine najavljuju izložbu arhivskih dokumenata „Sretenje u Arhivu Vojvodine“, a u Kragujevcu u Staroj skupštini multimedijalnu izložbu „Sretenjska Srbija“.

Plemstvo u Galeriji Matice srpske

Izvan ove teme je manji broj izložbi i programa.

U Galeriji Matice srpske u Novom Sadu dan pre praznika otvorena je izložba koja već samim naslovom „Plemstvo u srpskoj vizuelnoj kulturi 18. veka“ govori da se radi o tematskoj izložbi koja zadire i u zvaničnu i u privatnu istoriju, što je čini retkom u nas.

Fopto: Promo
Fridrih fon Amerling, Portret grofice Nako, 1855

Kroz preko 80 umetničkih dela, predmeta i arhivske građe izložba analizira fenomen plemstva iz različitih perspektiva, od sticanja plemićkog statusa, prilagođavanja ličnog identiteta pojedinca zahtevima reprezentativne javnosti kroz poručivanje portreta, prilaganje Crkvi i ktitorske aktivnosti, patronažu umetnosti i kulture, podizanja raskošnih kurija i dvoraca pa do odabiranja lokacija grobnih mesta.

Ovo je priča o periodu u kom je reč plemstvo označavala stvaran sloj društva koji je zbog svojih zasluga i vrlina uživao privilegovan položaj. Izložba je rezultat doktorske disertacije i višegodišnjeg istraživanja dr Aleksandre Čelovski, kustoskinje Galerije Matice srpske.

Milena Barili

U Muzeju savremene umetnosti, a u okviru izložbe „Dualnost Milene Pavlović Barili“ koja je otvorena početkom novembra prošle godine, biće izložen originalni primerak časopisa Vogue objavljen 1. aprila 1940. godine, za čiju naslovnicu je Milena Pavlović Barili uradila čuveni „Model plave venčanice“.

Naslovna strana Milene Barili u Vogu

Zlata Vučetić, asistentkinja autorke ove izložbe mr Mišele Blanuše, u katalogu objašnjava da „svetloplava boja, atipična za venčanice, koja, iako u kontekstu simbolike i dalje aludira na čistotu, ukazuje i na promene u tradicionalnom poimanju neveste. Redukcijom pozadinskih elemenata stvara se intimna veza između posmatrača i modela, jer u Mileninim ilustracijama moda i modeli nisu odvojeni entiteti – oni čine neraskidivu celinu“. Naglašava i da Milenine „ženske figure nisu tu da bi bile posmatrane i poželjne na uobičajen način – ne nude svoju senzualnost već svoj unutrašnji svet“.

Na izložbi je i predstavljeno oko 150 dela: slika, crteža, poezije, modnih ilustracija i dokumentarnog materijala. Fenomen dualnosti u umetnosti Milene Pavlović Barili, kao jedna od osobenosti koje markiraju njen opus u istoriji umetnosti 20. veka u Srbiji i Jugoslaviji, prožima sve aspekte njenog stvaralaštva, od tema koje obrađuje do formalnih i estetskih rešenja.

Na jednoj strani, njen rad se oslanja na klasičnu estetiku inspirisanu renesansnom umetnošću, antičkom mitologijom i simbolima, dok s druge otkriva tada savremene nadrealističke i metafizičke elemente koji naglašavaju unutrašnja stanja, snove i emocionalnu varijabilnost.  Izložba je otvorena do marta.

Tagovi:

Izložba Muzej Sretenje
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Kultura

Novi Sad

21.јул 2025. S.Ć.

Vojnička pasuljijada i Beograđani dobili novac za kulturu Novog Sada

Veći deo novca iz budžeta predviđenog za kulturu Novog Sada dodeljen je projektima iz Beograda koji nemaju veze sa kulturom

Država i kultura

20.јул 2025. S.Ć.

Ministarstvo kulture: Svakog dana poklon za drugi grad

Ministarstvo kulture je u julu gotovo svakog dana doniralo novac jednom od gradova uključenih u projekat „Gradovi u fokusu“ s namerom da poseje kulturu van prestonice

Festival

19.јул 2025. S.Ć.

Počinje “Palić”: Tokom pet festivalskih dana biće 140 filmova

Iako kraći za dva dana nego inače, ovogodišnji Festival evropskog filma na Paliću imaće 140 filmova, a počeće dodelom nagrade “Lifka” Svetozaru Cvetkoviću I Sergeju Loznici

Kadrovi

19.јул 2025. S.Ć.

Ljubica Vraneš je novi SNS kadar na čelu Beogradske opere

Solistkinja Opere Ljubica Vraneš postala je direktorka umesto kolege Dragoljuba Bajića koji je avanzovao za v.d. upravnika Narodnog pozorišta. Krajem decembra odbila je da pruži ruku dirigentkinji zbog crvene rukavice

Kadrovi

19.јул 2025. S.Ć.

Na čelu Narodne biblioteke Srbije je Jasmina Ninkov

Zvanično je potvrđeno da je Jasmina Ninkov nova v.d. upravnica Narodne biblioteke Srbije, o čemu je „Vreme“ javilo pre dva dana. Prvi pokušaj da bude na čelu NBS, 2013, nije uspeo

Komentar

Komentar

Autoimuna bolest Srbije

Umesto da se okome na obolele ćelije, odbrambene ćelije srpskog organizma su se okrenule protiv zdravih ćelija. Lek je počeo da kola krvotokom, ali je proces ozdravljenja dug i neizvestan

Ivan Milenković
Arhiepiskop i mitropolit žički Justin

Komentar

Zašto mitropolit Justin nije mogao da ćuti?

Mitropolit žički Justin otvoreno je stao na stranu studenata i upozorio vlast da “moć nije data radi nasilja, nego radi služenja“. Šta je to trebalo arhijereju poznatom po tome da se kloni sukoba

Jelena Jorgačević

Pregled nedelje

Orden Voje Šešelja sa bejzbol palicom

Kao što je Šešelj početkom devedesetih potezao pištolj na tadašnje studente, tako Vučić na njihove pobunjene kćerke i sinove danas poteže svoje batinaše.  Ista je to politika, samo prilagođena vremenu 

Filip Švarm  
Vidi sve
Vreme 1802
Poslednje izdanje

Ekskluzivno: Istraživanje Slobodana G. Markovića i Miloša Bešića o stavovima beogradskih studenata u plenumu

Šta sve nismo znali o njima Pretplati se
Politički život i smrt

Pobeđuje onaj ko poslednji ostane na nogama

Nemačka

Predratna zemlja

Požari u Srbiji

Ko da reaguje

Mediji

Kako se svetlo gasi bez alarma

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure