Izložba o plemstvu u Galeriji Matice srpske i o Mileni Barili u Muzeju savremene umetnosti su među malobrojnim od 88 koje se otvaraju povodom Sretenja, a nisu o prazniku, identitetu i o državnosti
Povodom Sretenja – Dana državnosti Republike Srbije u 50 opština i gradova u 88 ustanova kulture 15. i 16. februara biće organizovane izložbe i drugi programi, a ulaz je besplatan – javljeno je iz Ministarstva kulture.
Kako i priliči datumu, većina izložbi posvećena je prazniku i „bogatom kulturnom nasleđu“ kako bi podsetila „na značaj očuvanja identiteta i državnosti“.
Dečanska povelja, kruna, žezlo
Tako je u Državnom arhivu Srbije izložena Dečanska povelja koja prethodnih 11 godina nije bila dostupna javnosti., u Muzeju primenjene umetnosti biće pokazana dva žaketa – škurteljke kneginje Ljubice iz 1830. godine, karakteristična za gradsko odevanje u Kneževini Srbiji 19. veku, a Etnografski muzej otvara izložbu „Srpski krasnopis – kultura ćirilice“.
U Domu Vojske u Nišu izloženi su kruna i žezlo kralja Milutina i kraljice Simonide, izložbu priređuje Istorijski muzej Srbije, a u Zrenjaninu – orginalna ustanička zastava Vožda Karađorđa.
Obrenovići
Foto: PromoOrden Miloša Velikog
U Istorijskom muzeju Srbije prvi put javnosti će biti dostupni predmeti koje su Vlada Republike Srbije i Ministarstvo kulture otkupili na svetskim aukcijama – štap sa binoklom u dršci kralja Milana Obrnovića, na kome je istaknut grb porodice Obrenović, do sada nedostajući deo staklenog servisa umetničke firme Lobmajer koji je pripadao dvoru kralja Milana Obrenovića i fotografija kraljice Natalije, dok će u Arhivu Jugoslavije biti predstavljeni svi ustavi Jugoslavije od 1918. do 1989. godine.
U Arhivu Vojvodine najavljuju izložbu arhivskih dokumenata „Sretenje u Arhivu Vojvodine“, a u Kragujevcu u Staroj skupštini multimedijalnu izložbu „Sretenjska Srbija“.
Plemstvo u Galeriji Matice srpske
Izvan ove teme je manji broj izložbi i programa.
U Galeriji Matice srpske u Novom Sadu dan pre praznika otvorena je izložba koja već samim naslovom „Plemstvo u srpskoj vizuelnoj kulturi 18. veka“ govori da se radi o tematskoj izložbi koja zadire i u zvaničnu i u privatnu istoriju, što je čini retkom u nas.
Fopto: PromoFridrih fon Amerling, Portret grofice Nako, 1855
Kroz preko 80 umetničkih dela, predmeta i arhivske građe izložba analizira fenomen plemstva iz različitih perspektiva, od sticanja plemićkog statusa, prilagođavanja ličnog identiteta pojedinca zahtevima reprezentativne javnosti kroz poručivanje portreta, prilaganje Crkvi i ktitorske aktivnosti, patronažu umetnosti i kulture, podizanja raskošnih kurija i dvoraca pa do odabiranja lokacija grobnih mesta.
Ovo je priča o periodu u kom je reč plemstvo označavala stvaran sloj društva koji je zbog svojih zasluga i vrlina uživao privilegovan položaj. Izložba je rezultat doktorske disertacije i višegodišnjeg istraživanja dr Aleksandre Čelovski, kustoskinje Galerije Matice srpske.
Milena Barili
U Muzeju savremene umetnosti, a u okviru izložbe „Dualnost Milene Pavlović Barili“ koja je otvorena početkom novembra prošle godine, biće izložen originalni primerak časopisa Vogue objavljen 1. aprila 1940. godine, za čiju naslovnicu je Milena Pavlović Barili uradila čuveni „Model plave venčanice“.
Naslovna strana Milene Barili u Vogu
Zlata Vučetić, asistentkinja autorke ove izložbe mr Mišele Blanuše, u katalogu objašnjava da „svetloplava boja, atipična za venčanice, koja, iako u kontekstu simbolike i dalje aludira na čistotu, ukazuje i na promene u tradicionalnom poimanju neveste. Redukcijom pozadinskih elemenata stvara se intimna veza između posmatrača i modela, jer u Mileninim ilustracijama moda i modeli nisu odvojeni entiteti – oni čine neraskidivu celinu“. Naglašava i da Milenine „ženske figure nisu tu da bi bile posmatrane i poželjne na uobičajen način – ne nude svoju senzualnost već svoj unutrašnji svet“.
Na izložbi je i predstavljeno oko 150 dela: slika, crteža, poezije, modnih ilustracija i dokumentarnog materijala. Fenomen dualnosti u umetnosti Milene Pavlović Barili, kao jedna od osobenosti koje markiraju njen opus u istoriji umetnosti 20. veka u Srbiji i Jugoslaviji, prožima sve aspekte njenog stvaralaštva, od tema koje obrađuje do formalnih i estetskih rešenja.
Na jednoj strani, njen rad se oslanja na klasičnu estetiku inspirisanu renesansnom umetnošću, antičkom mitologijom i simbolima, dok s druge otkriva tada savremene nadrealističke i metafizičke elemente koji naglašavaju unutrašnja stanja, snove i emocionalnu varijabilnost. Izložba je otvorena do marta.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
U organizaciji Konzulata Jamajke, a po ideji počasnog konzula gospodina Mirka Miljuša, YU Grupa je u martu spakovala kofere i odletela na Jamajku. Tamo je snimala stare pesme u rege žanru, a nikad mlađi Jelići dali su svoj doprinos već aktuelnom projektu pod nazivom “Prekookeanski most”.
Umesto in memoriam: Good Vibrations i Brajan Vilson (1942‒2025)
Cela priča o Brajanu Vilsonu, nedavno preminulom geniju pop muzike i lideru The Beach Boys-a, prelama se kroz priču o njihovom apstraktnom hit singlu za sva vremena Good Vibrations
U drugom činu Leone i Glembaj zarili su se jedan u drugog ko kobac u kopca. Taj surovi obračun završio je Glembajevom smrću. U samrtnom hropcu uz pojavu barunice Kasteli, stari Glembaj završio je u naručju sina. To je omaž Mikelanđelu i njegovoj skulpturi “Pijeta”. Scenu “Pijeta” smislio je Danilo Marunović
Ivan Antić, Kajzermilen glič (mikroputopis u tri glasa), PPM Enklava, 2025
Kajzermilen je četvrt u Beču, svakako ne prva koja pada na pamet kada se pomisli na ovaj grad, ali, sa svojim golim i sivim distopijskim prostorima, otuđenim “totalitarizmom dimenzija”, možda paradigmatična za savremeni svet. U tom okruženju troje Antićevih lirskih junaka ostavlja utisak postflanera, besciljnih uličnih hodača, koji se kreću gradskim prostorom u kome, uprkos precizno popisanim tragovima ljudskog prisustva, kao da nema ničega
Završna predstava Instituta za umetničku igru „Human design“ bavi se pitanjem identiteta zadatog rođenjem i čovekovom potrebom da sam izabere ono što oseća da jeste
Nikad se još nije desila istovremena blokada svih većih gradova u zemlji za puka dva sata. Sada jeste. Studenti i građani tu neće stati, jer osim otpora nemaju drugog izbora. Kako će teći narodno blokiranje Srbije i što se dalje može očekivati
Pobunjeni studenti i narod mogu da bace pokoju kamenicu, ali ne mogu biti zbilja „nasilni“. Jer, Srbija je odavno u modusu samoodbrane od režimskog nasilja, onog koje uništava i briše živote
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!