Festival
Rediteljki Hodi Taheri nije dozvoljen ulazak u Srbiju
Iranska rediteljka Hodi Taheri neće doći u Beograd da predstavi svoj film „Majka je rođena grešnica“ zato što joj nije dozvoljen ulazak u Srbiju
U registar nematerijalnog kulturnog nasleđa Slovenije uvršteno je oko 100 partizanskih pesama koje se nalaze u raznim bibliotekama i arhivama s ciljem da budu sačuvane za buduće generacije. Da li bi ovo uradila i Srbija?
Nekada obavezan deo zajedničkog kulturnog prostora Jugoslavije podrazumevao je i mnoštvo partizanskih pesama. Današnje generacije gotovo da ih i ne znaju, a oni stariji ih se sećaju, neki nerado, neki sa setom. No, najsevernija bivša jugoslovenska republika, odlučila je nedavno da ih proglasi za nacionalnu kulturnu baštinu.
Partizanske pesme nedavno su upisane u registar nematerijalnog kulturnog nasleđa Slovenije, preneli su slovenački mediji. U registar je uvršteno oko 100 pesama koje se nalaze u raznim bibliotekama i arhivama s ciljem da budu sačuvane za buduće generacije.
Inicijativu za upis partizanskih pesama u registar nematerijalnog kulturnog nasleđa Slovenije dao je Partizanski hor koji deluje kao udruženje u Ljubljani sa Ženskim horom Kombinat i Muškim horom Slave klavore iz Maribora.
U saopštenju slovenačkog Ministarstva kulture se navodi da slovenačke partizanske pesme potiču od narodnih bojnih pesama, a nastale su tokom Drugog svetskog rata.
Poreklo pesama
U početku su partizanske, kao i borbene, rodoljubive, radničke i revolucionarne pesme pevale grupe partizanskih boraca koji su bili deo pozorišnih ili kulturnih grupa koje su nastupale na kulturnim manifestacijama u partizanskim jedinicama ili na oslobođenim teritorijama.
Partizanske pesme govore o borbi, ravnopravnosti i novom svetu koji su partizani tada želeli da izgrade i poručuju o bratstvu i jedinstvu, o ravnopravnosti, o borbi svih naroda protiv fašizma.
Istoričari kažu da se u Sloveniji pojavio revizionizam, ali da nikada nije nestala važnost antifašističkog pokreta i smatraju da je veličanje partizanskog pokreta I antifašističke borbe nešto što je stvar civilizacijske tekovine i svakako je progresivno i pozitivno ga zaštititi.
Izvor: Blic
Iranska rediteljka Hodi Taheri neće doći u Beograd da predstavi svoj film „Majka je rođena grešnica“ zato što joj nije dozvoljen ulazak u Srbiju
Pavle Jerinić je na sceni Narodnog pozorišta u Beogradu pročitao apel UDUS-a da se oslobode uhapšeni u Novom Sadu, što je upravnik ovog pozorišta, Svetislav Goncić osudio, zaboravljajući da je to tradicija koju je započeo još Voja Brajović u vreme Miloševića
“I tada i sada, kao da pratimo jedni druge. Utoliko je moje pominjanje (pa čak i da je izmišljanje) ‘jugoslovenskog sna’ najkraća, ali prilično tačna definicija ostvarivosti duhovnog stanja pojedinca i nacije tog vremena”
Svetislav Basara: Minority Report (podcast)
Dereta, Beograd, 2024.
U predstavi nije sasvim jasno kakva je veza između položaja poslušnog kulturnog radnika onda i položaja poslušnog kulturnog radnika danas. U romanu je minuciozno analiziran odnos između brutalnog staljinističkog sistema i onih koji pristaju da mu služe svojim intelektualnim radom. U predstavi se ova dimenzija romana izgubila
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve