Izložba
Umetnici moraju od nečega da žive
Radove za izložbu „Šta da kupim“ birali su kustosi s namerom da se uključe u kulturni dijalog, ali i da istaknu činjenicu da umetnici moraju od nečega da žive
Bitno je da mladi, umesto predstavu nekog pozorišta za odrasle, izaberu neku sa repertoara Scene za mlade, kaže Damjan Kecojević reditelj „Sjaja zvezda na plafonu“, novog naslova pozorišta „Duško Radović“
„Sjaj zvezda na plafonu“ je predstava o kojoj se pričalo na letošnjem Belefu, gde je imala festivalsku premijeru. Premijerom u četvrtak u Malom pozorištu „Duško Radović“, ova predstava će postati deo repertoara Scene za mlade tog teatra.
„Sjaj zvezda na plafonu“ je roman Juhane Tidel koji je dramatizovala Tijana Grumić a režirao Damjan Kecojević. U „Radoviću“ kažu da je to priča o Jeni, čije je odrastanje dodatno usložnjeno činjenicom da je njena mama bolesna. Ovo je priča o ljubavi, odrastanju, prijateljstvu, zaljubljivanju…
U njoj glume Mina Nenadović / Julija Petković, Anđela Alavirević, Nevena Kočović, Mladen Lero, Filip Stankovski, Sunčica Milanović, Jelena Ilić, Jovana Cvetković i Lana Adžić.
Damjan Kecojević kaže za portal „Vremena“ da mu je bio cilj da „na kraju, publici ne ostane gorak ukus u ustima“ i da misli da su „u tome uspeli, da su na kraju, čak i oni koji su čitali roman, doživeli katarzu.“
Predstava je, kaže, manjena za mlade od viših razreda osnovne škole do onih na fakultetu.
„Scena za mlade kod nas postoji, ali nikako da postane ravnopravna scenama za decu i za odrasle. Nije ni u svetu, osim u Skandinaviji, posebno u Švedskoj. Mladi najčešće hoće odmah da gledaju repertoar večernje scene, koja nije baš uvek za njih pa postoji rizik da ih to odvrati od pozorišta.“
Kecojević objašnjava da su u „Sjaju zvezda na plafonu“ vodili računa ne samo o sadržaju, već su hteli da mlade pridobiju i muzikom i vizuelnim elementima predstave.
Ističe da u predstavi ni jedan detalj priče nije pokazan eksplicitno, kao i da su vodili računa „dokle može da se ide u priči, ali ne zato što ova tema nije za mlade – na kraju krajeva oni odlično znaju šta je to konačnica. Hteli smo da budemo sigurni da niko u publici predstavu neće doživeti traumatično, otud ta rezerva“.
Podseća da je u „Radoviću“ Scena za mlade uspostavljena pre dvadesetak godina, kad je ovo pozorište vodila Anja Suša, i da je nakon zatišja, pre nekoliko sezona opet zaživela. Sad su na repertoaru na primer „Romeo i Julija“, „Priča o majci“, „Utopija“, „Dečak sa koferom“…
„Osim što je bitno da mladi umesto na predstavu nekog pozorišta za odrasle izaberu neku sa repertoara Scene za mlade, bitno je i da ovu vrstu pozorišta prepozna i Grad, pre svega logistički. Potrebno je i da odrasli postanu naša publika, jer sve te predstave su i za njihov uzrast. Uostalom, pozorište ne zna za godine“, poručuje reditelj „Sjaja zvezda na plafonu“.
Radove za izložbu „Šta da kupim“ birali su kustosi s namerom da se uključe u kulturni dijalog, ali i da istaknu činjenicu da umetnici moraju od nečega da žive
Na festivalu Horor filma obeleženo je 40 godina od premijere filma „Davitelj protiv davitelja“. Branislav Zeremski, čija je glumačka karijera tada počinjala, podelio je nekoliko uspomena na to vreme
Kopola je bio usred neverovatno plodnog kreativnog perioda kada je snimao ovaj film. Nakon što je 1972. godine pretvorio bestseler Marija Puza u iznenađujući kritički i komercijalni hit, Kopola je 1974. snimio film Prisluškivanje (The Conversation), koji je osvojio Zlatnu palmu na Filmskom festivalu u Kanu, a zatim se brzo vratio da snimi ovaj nastavak, ponovo napisan u saradnji s Puzom
Partenopa, kako je Sorentino predstavlja i usmerava, u biti je nedopadljiv lik koji je esencijalno papirnati konstrukt i ne mnogo više i šire od toga
Molijer Uobraženi bolesnik režija Nikola Zavišić Narodno pozorište, Scena “Raša Plaović”
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve