
Pop kultura
Ušuškan svet porodice Mumin
Pre 80 godina nastali su Mumini, simbol finskog identiteta, porodica koju je smislila Tuve Janson ne bi li se izborila sa depresijom u vreme Drugog svetskog rata
Izdavači ne bi bojkotovali Konkurs za otkup knjiga da studenti nisi imali četvrti zahtev, kao i da su se prethodna ministarstva kulture više bavila ćirilicom – smatra ministar kulture Nikola Selaković
Svi članovi Udruženja profesionalnih izdavača Srbije, deo Udruženja izdavača i knjižara Srbije, kao i deo nezavisnih izdavača, odlučili su da bojkotuju Konkurs za otkup knjiga za javne biblioteke, koji je nedavno raspisalo Ministarstvo kulture.
Bio je to još jedan poziv izdavača Ministarstvu da sagleda i razmotri njihove argumente ne bi li se našlo zajedničko rešenje, i da im o svemu odgovori.
Ministar u tehničkoj Vladi Nikola Selaković im je odgovorilo, ali ne direktno, nego putem „Večernjih novosti“.
Za ćirilicu je kriva država
Prvi razlog zbog kog su se izdavači odlučili na bojkot, ignorisanje njihovih predloga, ministar nije komentarisao.
Najviše pažnje je posvetio ćirilici, odnosno negativnoj reakciji na odluku Ministarstva da ubuduće za javne biblioteke otkupljuje samo knjige objavljene na ćirilici. Izdavači su tu odluku okarakterisali kao restriktivnu.
Selaković je opravdanje za ovu odluku našao u Zakonu o zaštiti srpskog jezika u javnom prostoru i upotrebi ćiriličnog pisma koji su Srbija i Republika Srpska donele 2021. godine.
Ministar je označio i krivca zašto se “sve manje i manje knjiga objavljuje na ćirilici“:
„Jedan od uzroka reakcije izdavača sigurno je taj što se moji prethodnici nisu bavili ovom delatnošću na takav način i što ministarstvo nije poklanjalo pažnju ovoj oblasti“, rekao je.
Kao i da je „svima apsolutno jasno da je pasivnim stavom države ćirilica kao matično pismo srpskog naroda i srpskog jezika potpuno osuđena na propast. A mi smo imali pasivan stav države u prethodne, možemo slobodno reći, tri decenije.“
Zato je „Ministarstvo kulture apsolutno najpozvanije ministarstvo da vodi brigu o zaštiti našeg jezika i našeg matičnog pisma“, naglasio je ministar Selaković.
Za smanjenje budžeta za otkup, što je jedan od razloga za bojkot, Selaković krivi studente – njihov četvrti zahtev.
Novac je oduzet zbog studenata
„Žao mi je što u ovoj godini zbog nepredviđenih okolnosti koje su podrazumevale smanjenje budžeta, a da bi se udovoljilo četvrtom zahtevu studenata, nismo bili su stanju da povećamo iznos sredstava za obavezujući otkup knjiga“, rekao je.
Ovogodišnji konkurs za otkup knjiga za javne biblioteke nije raspisan za izdanja objavljena u jednoj godini, u prošloj, kao što je to bilo oduvek i kao što je praksa i svih ostalih konkursa koje raspisuje Ministarstvo, nego se odnosi na dve godine: na 2024. i na 2025.
Računica
Ministar Selaković tvrdi da nije tačno da je ova promena konkursnih uslova protiv interesa izdavača, i navodi da je konkurs otvoren do septembra pa će konkursne komisije zasedati više puta tokom godine, odnosno, da je to zapravo boljitak u odnosu na ranije konkurse.
Septembar kao završetak konkursa je po izdavače nepovoljan zato što tada, a do Sajma knjiga koji počinje u oktobru, objavljuju veliki broj naslova što znači da neće moći da konkurišu sa celokupnom produkcijom.
Konkurisanje sa produkcijom za dve u jednoj godini, znači sledeće: ako je do sada država godišnje odvajala za otkup knjiga objavljenih tokom jedne godine oko 110 miliona dinara, znači da će ubuduće ta suma biti podeljena na dve godine. Takođe, ove godine je i tih 110 miliona smanjeno na skoro polovinu nedavnom odlukom Vlade Srbije da iz već odobrenog budžeta deo novca opredeli za državnu rezervu.
Pre 80 godina nastali su Mumini, simbol finskog identiteta, porodica koju je smislila Tuve Janson ne bi li se izborila sa depresijom u vreme Drugog svetskog rata
Još jedna najava otvaranja rekonstruisane Spomen kuće Nadežde i Rastka Petrović, zatim početak uređenja Galerije fresaka i osnivanje Arheološkog muzeja – planovi su ministra Nikole Selakovića koje ima za Narodni muzej, a povodom njegovog 110. rođendana
U Beogradskom dramskom pozorištu izveden je prvi od tri dela predstave „Više od igre“ realizovane po istoimenoj TV seriji. Dešava se u Gradini u kojoj ima višak prošlosti i budućnosti, a manjak sadašnjosti
Promocijom monografije „RandeLJvu sa piscima i knjigama“ Đorđa Randelja biće proslavljeno deset godina Književnog festivala na brodu. Brod je velika bela lađa Cepelin na Dunavu podno novosadske Tvrđave, a festival je kakav nigde niko nema
Muzičar, autor i frontmen kultnog benda „Idoli“, Vlada Divljan, dobiće bistu u Tematskom parku rokenrola u Zagrebu
Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora
Istorijska šansa Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve