Ministar kulture je ove subote i petka najavio dva muzeja kakve nema u Srbiji: Muzej ćirilice i Arheološki muzej.
Muzej ćirilice biće otvoren već 2025, a nalaziće se u zgradi nekadašnje škole u selu Rača, kod Bajine Bašte.
Muzej ćirilice
Najavio je da za nekoliko meseci kreće opremanje Muzeja ćirilice, i istakao da je to jedan od najlepših i najboljih projekta koji Ministarstvo kulture realizuje u okviru programa „Gradovi u fokusu“.
„Uviđajući značaj razvoja ćirilice u budućnosti, kao dela našeg savremenog i budućeg stvaralaštva, Ministarstvo kulture će još intenzivnije podržavati opštinu Bajina Bašta sa ciljem da tokom 2025. godine zajednički otvorimo Muzej ćirilice“, naglasio je Selaković.
Selaković je ukazao da je Ministarstvo kulture tokom 2023. i 2024. godine za realizaciju ideje osnivanja Muzeja ćirilice, kroz konkurs „Gradovi u fokusu“, opredelilo 37 miliona dinara.
Arheološki muzej
Arheološki muzej, u zdanju nekadašnje Pošte na savskom trgu u Beogradu, biće otvoren do 2027. godine, najavio je ministar Selaković, naravno u okviru projekta „Skok u budućnost“.
Tim stručnjaka Narodnog muzeja Srbije (NMS), kao matične ustanove za polje muzeologije u Srbiji, i Ministarstva kulture zajedno rade na razradi koncepta Arheološkog muzeja, naveo je Selaković.
Napomenuvši da Beograd nikada ranije nije imao Arheološki muzej, Selaković je dodao da je cilj da on bude uspostavljen u sastavu NMS.
Kulturna četvrt
Selaković je ocenio i da formiranjem Arheološkog muzeja pokazujemo koliko smo zreli kao društvo da razmišljamo o kulturi na potpuno drugačiji način.
„Obogaćujući kulturnu i turističku ponudu, ne zasnivamo samo turističku ponudu na dobrom i lepom provodu, odličnoj hrani i piću, dobroj atmosferi, već i na onome što je naše kulturno nasleđe. Gledamo kako da ga svetu prikažemo na način svojstven 21. veku“, ocenio je ministar.
Selaković je naglasio da će Arheološki muzej mnogo značiti Beogradu, koji će dobiti novu kulturnu četvrt, pošto se već ušlo u radove na rekonstrukciji obližnje stare Železničke stanice za potrebe Istorijskog muzeja Srbije.
Podsetivši da će nedaleko odatle biti Muzej grada Beograda, a u nekadašnjem objektu Jugošpeda Muzej Nikole Tesle, Selaković je ocenio da se time dobija zaokružena nova kulturna celina na spoju starog dela grada i Beograda na vodi.