Put oko sveta 1983
Beograd – Pariz (Francuska) – Rio de Žaneiro (Brazil) – Lima, Kusko (Peru, preko Anda) – Bogota (Kolumbija) – Akapulko (Meksiko) – Los Anđeles, San Francisko (SAD) – Tokio (Japan) – Manila, Mindoro (Filipini) – Bangkok (Tajland) – tromeđa Burme, Laosa i Tajlanda – Katmandu (Nepal) – Delhi, Agra, Džajpur (Indija) – Karači (Pakistan) – Teheran (Iran) – Beograd
„U Iranu dobiješ pedeset batina ako te uhvate da piješ, pedeset batina ako te uhvate da slušaš muziku koja nije revolucionarna. Malo je hotela koji smiju da prime strance. Spavo sam skupa u sobi, u malom lijevom hotelu, sa nekim šoferom, Irancem. Nas dvojica, kao, nešto pričamo, svaki na svom jeziku, i nešto se, kao, razumijemo, pijemo votku koju je on destilirao kod kuće i mezetimo mandarine i kisele krastavce. Grije nas neka čudna peć na naftu koja smrdi i, kako mezetimo te mandarine, stavljamo koru da nam miriše.
Krasnog sam jarana imao u Iranu, vodio me je po kućama. Muslimani imaju krasan običaj: čim uđu u kuću, preoblače se u pidžame. Uđeš kod njih u kuću, skineš se, dadnu ti pidžamu, pa sjediš sa njima i piješ čaj. Ovaj moj jaran, nesretnik, bio je u Americi kad su Iranci maznuli američke taoce. Zbog te frke istjerali su ih sve iz Amerike, a u Iranu su ih dočekali kao špijune. A on je tamo radio neki doktorat – mlad je čovjek, ali je naučnik neki. Poslije je nekoliko godina lovio ribu po Kaspijskom jezeru i tek je sada dobio nekakav posao u ministarstvu. Htio sam sa njegovim nekim prijateljima putovat malo po Iranu, po jugu, gdje su oni lijepi gradovi kao Kom, ali me bilo strah. Teheran nije lijep grad – nov je, to je šahova prestonica – ali sam ostao u njemu jer je ona „Revolucionarna garda“ jeziva, to su sve naoružani klinci od sedamnaest, osamnaest godina koji nikome ni za šta ne odgovaraju. Nisam baš htio da izgubim glavu i zato sam od Irana, eto, vidio samo Teheran.
Novu godinu sam čeko… Putovao sam na sjever, u Tajlandu, s nekim Izraelcem. Oni, jadni, čim izađu iz vojske, odmah kreću na put, valjda da ih ne bi zvali u rezervu. Ovaj što je putovao sa mnom je industrijalac, bogat, ima neku tvornicu u Italiji, ali neće da putuje po Šeratonima nego svake godine putuje s ruksakom. I tako, nakupovali smo klope i pića i uvalili se u neki autobus. Onda sam se ja zajebo i napio se bistre vode u džungli – kao, da se napokon napijem prave vode. I, dobijem takvu dijareju… Sreća je da je autobus imao ve-ce, pa sam presjedio Novu godinu s dijarejom na šolji, u autobusu. Ko uspije to napravit u autobusu, taj je stvarno umjetnik.
Imao sam, inače, tri, četiri dijareje na putu. Odmah sam u Brazilu fasovo dijareju, na plaži, na Kopakabani: prodavali su nekakve oranžade, a ja nisam odolio. Imao sam strašnu paniku da ne dobijem žuticu ili amebe. U Indiji sam deset kila smršo: jeo sam samo banane i neke vrele hljepčiće koje su tek vadili iz peći. Zato sam Istanbul dočeko kao rodnu kuću.
Tamo, po tom Tajlandu, imaš nekih plemena poluidiota, valjda zato što počnu jako rano da duvaju opijum. Bio sam u nekom selu kada se razbolio neki njihov, a oni zapališe vatru i uzeše da plešu oko nje. Tačno ti se čini da to ima još samo na filmu. Uveče zalegneš, dođe snajka pa ti zapali lulu. Žene ne puše, one samo muškarcima prave lule. Kuće su na kolju, pošto kobre furaju, samo profuravaju preko puta u džunglu. Au, u Tajlandu su kobre kao miška! Onda oni odu u džunglu, pa samo spale komad i tu posade mak. Sade ga, recimo, godinu, dvije, dok se ne iscrpi zemlja, pa onda pale novi komad.
Imo sam u Indiji dobru raju za putovanje, neke trgovce brilijantima. S njima sam išo u Džajpur kad su kupovali brilijante. Čovjek, zapravo, ne zna da se rubini, recimo, vade u Burmi, u nekim džunglama. Najveća zarada je kad se granica pređe noću, ilegalno, i tamo direktno kupuje. Onda ih nose na brušenje u Džajpur, pa u Katmanduu prave nakit. Opasno izgledaju ti mali, žuti tipovi: kad ih vidiš, odmah se onih kung-fu filmova sjetiš. To je jedan čudan svijet, ti trgovci brilijantima. To je mrak…
Tamo gdje bih se vraćo, to je Južna Amerika. Posebno u Peru, Kusko, to su sad mjesta. Ono što su bili Nepal i Indija sedamdesetih, to su sad Peru i Kolumbija. Putovao sam od Brazila, preko Perua i Kolumbije, do Meksika. U Peruu sam sretao tih Indiosa nekakvih, neke čudne raje. Znaš, voziš se stalno s nekom rajom koja vozi bale koke. Sjedneš u voz, sav voz miriše na koku. Tamo kod Andavejlasa, Haunkaija, tih mjesta gdje je ta gerila, pa ne voze uopšte oficijelne linije, vozili smo se nekim kamionima punim koke. Uveče je policijski sat, šćućuriš se u svojoj sobi, a okolo… Teško je prepričat kako može da izgleda bit, recimo, u mjestu koje se zove Andavejlas, u hotelu koji se zove Ekscelsior, a tvoja soba je odijeljena od druge samo jednim komadom platna od vreće. U drugoj sobi osmorica siluju, onda vojska upada u neko doba, pravi red… Ti uveče zalegneš, i onda, ko u filmu – ujutru zatekneš sve zidove izlijepljene citatima, parolama, proglasima Envera Hodže i Mao Cedunga. Zovu te „gringo“ na ulici, kao u kaubojskim filmovima. Tačno se tako osjećaš…
U Peruu, recimo, tačno osjetiš kakva je razlika između sedamdesetih i osamdesetih u svijetu. Sedamdesetih se svijet furao na kontemplaciju, na mirno izdvajanje, a sada su te istočne droge koje te opijaju demodirane. Sada se svijet fura na ove južnoameričke droge koje te čine življim i bržim. To je bitna razlika između sirotinje – istočne, koja je nekako depresivna, i južnoameričke – koja je u speedu. U Južnoj Americi se pije pisko, to je neka, kao, peruanska rakija. Bend svira uživo, svi su u frci… Sad, osamdesetih, svi se furaju na Južnu Ameriku. Što je Katmandu bio sedamdesetih, to je sad Kusko. Kada sam išao kroz Nepal, Indiju i Pakistan, osjećao sam se kao da radim neki film koji sam trebao odmotati sedamdesete. U Katmanduu bih stvarno mogao provesti deset godina samo lagano duvajući i gledajući kako narod prolazi okolo. Tamo su već stigli turisti, to je ova generacija šezdesetih i sedamdesetih, već četrdesetdevetogodišnjaci koji sada idu sa turističkim agencijama. U Južnoj Americi ih još nema.
Sva ta količina opojnih sredstava malo je opasna za ljude koji jednom godišnje imaju namjeru da napišu bar deset pjesama. Znaš, biti u zemlji u kojoj svi vozaju koku, mirišu na koku, gdje je svi Indijanci žvaću cijeli život, biti u tom speedu neprekidno – vjerovatno je vrlo ubitačno, bar za ovaj temperament Bosanca koji ja imam i koji sebi može dozvoliti taj tempo jednom u godini ili dvije. Vjerovatno niko ne očekuje od mene da sam proživio preko tri banke, a da se nisam i tim bavio. Sve što zamišljaš da sam u životu probo – probo sam, nemam jedino homoseksualnih iskustava. Ideološki nemam ništa protiv toga, ali ta tehnologija motanja oko guzice – to je nešto što meni kao primitivcu malo teško ide od ruke.
Ma, ima raznog svijeta… Ima milion načina na koji raja putuje.
Bio sam s takvim budalama… Recimo, sreo sam nekog Škota u Andima – njega uopšte ne zanimaju ova mirna područja, samo ga zanima ono gdje se može glava izgubiti. On je pošo od Meksika, pa je proš’o cijelu Centralnu Ameriku. Bio je u Nikaragvi, danas s Torom, sutra sa sandinistima, i sve je prošo i izvuko živu glavu. Onda sam sreo neke medicinske sestre s nekog ostrva koje je neka holandska kolonija u Meksičkom zalivu. Žalile su mi se da je previše turista. One su – jadnice – išle na Galapagos i tako su očajne bile. Vratile su se odande jer tamo ne daju da se baci čik, da se uzme kamenčić, da se bilo šta uradi, da se ne bi, kao, intervenisalo na evoluciju. To je definitivna teza: ako neko baci čik, možda neka ptica propuši. Onda su iznajmile, kao, vodiča, da idu u džunglu i sretnu životinje, majmune i lavove, i – nakon pet dana – napokon se krckanje čulo, one su se usrale od straha, šta će, a iz šipražja izađe – druga grupa turista sa svojim vodičem. Tako su očajne jadnice bile…
Zanimljivo je da strašno puno samih žena putuje. U Nepalu sam bio s nekom Norvežankom (ili Šveđankom?) koja je mjesec dana sama putovala po Iranu i prošla cijeli Iran. Avion je skup, ali imaš ih, recimo, koji putuju brodom tako što traže posadu, ovamo na francuskoj i španskoj obali, ukrcavaju se i prebacuju u Ameriku. Puno ih se ukrcava na Tajlandu, pošto se tamo grade najjeftiniji a najbolji brodovi, jer je tamo najveća proizvodnja tikovog drveta. Onda čekaju neki pasat koji ih vuče do Japana, pa opet čekaju pasat koji ih odvuče od Japana do Kalifornije. Po Indiji se isto može jeftino putovati: mjesečna vozna karta košta sto dolara, u svim pravcima, a voz je jako dobar. Imaš ove autobuse koji idu iz Amsterdama za Nepal, pa onda one čudne redove vožnje – do Južne Amerike se voziš, recimo, teretnim kamionom koji kreće 3. februara, plus minus dvadeset dana. Kao na Divljem zapadu…
Nije teško putovati. Ne može se biti baš bez novca, ali može se s nekim normalnim troškom kao u Jugi. Glupo je ići po Šeratonima – oni su isti svuda u svijetu. Taj šaren i lijep svijet tamo ne zalazi. A za to ne treba puno para.“
Goran Bregović