
Izložba
Napor za ponovnim uspostavljanjem emocija
Napor da se od emocionalne pustoši dođe do živosti, tema je u izložbe poljske umetnice „Odmrzavanje osećanja“ Malgožate Njeđelko u CZKD-u
Balet „Raspućin“, u kome naslovnu ulogu igra čuveni Sergej Polunjin, večeras je u Beogradu, gde je i pripreman, nakon gostovanja u različitim zemljama. Tim povodom Polunjin je održao i masterklas
Čuveni Sergej Polunjin, ukrajinsko-ruski baletski umetnik igra večeras u baletu “Raspućin” u obnovljenoj Plavoj dvorani Sava centra.
Balet “Raspućin” je kreiran u Beogradu gde su održavane i probe, a posle više od 70 igranja u različitim zemljama, beogradska publika će prvi put moći da ga vidi – večeras.
Tim povodom, Sergej Polunjin je u Madlenianumu održao masterklas sa učenicima završnih godina Baletske škole “Lujo Davičo”, kao i razgovor sa ostalm učenicima baletskih škola iz Beograda, Pančeva i Zrenjanina.
Polunjin je, kako je saopšteno, sa velikom radošću vodio mlade srpske igrače kroz masterklas, jer i sam preko svoje fondacije podržava mlade talente.
Na pitanje kako se odlučio da osnuje fondaciju pod svojim imenom i koja je njegova uloga u njoj, rekao je da je ideju dobio upravo u Beogradu, dok je snimao film “Bela vrana” reditelja Rejfa Fajnsa o čuvenom baletskom igraču Rudolfu Nurejevu.
Kako je i sam bio stipendista Fondacije “Rudolf Nurejev”, shvatajući značaj podrške na početku karijere, prvobitno je nekoliko godina sam finansirao talentovane igrače, a onda je osnovao Fondaciju “Polunjin” u Beogradu. Nekoliko stipendista je već po baletskim kućama u Evropi, a jedna od njih Jana, vratila se sa školovanja iz Beča da igra u Beogradu. Polunjin barem jednom godišnje dolazi u Beograd da predstavi svoju fondaciju i prikupi sredstva za nju na donatorskoj večeri.
On je takođe podelio i iskustvo pravljenja novih produkcija, saradnje s vrhunskim autorima i koreografima, ukazujući i na specifičnost svog spoja klasične baletske umetnosti sa modernim izrazom, uz inserte folklora, akrobatike, hip-hopa i drugih žanrova u njegovim produkcijama.
U naslovnoj ulozi je Polunjin, Aleksej Ljubimov je car Nikolaj II, Elena Polunjin, Sergejeva supruga, igra caricu Aleksandru Feodorovnu, Džon Kuk je princ Feliks Jusupov, dok carevića Alekseja igra Jaromir Furajev. Koreograf tog spektakla je Juka Ojši (Yuka Oishi), muziku je radio Kiril Rihter, scenograf je Oto Bubenicek, a kostime je radila čuvena ruska modna dizajnerka Ulijana Sergenko.
Izvor: SEEcult
Napor da se od emocionalne pustoši dođe do živosti, tema je u izložbe poljske umetnice „Odmrzavanje osećanja“ Malgožate Njeđelko u CZKD-u
Tonino Picula je u Strazburu govorio i o odnosu Srbije prema svom kulturnom nasleđu, a Evropski parlament je slučaj Generalštab ocenio kao rastuće političko mešanje u sistem zaštite
„Plakati“ Rastka Ćirića u Muzeju primenjene umetnosti, osim što najavljuju neki kulturni događaj, ujedno i pripovedaju o dešavanjima na našoj sceni proteklih decenija. Otud i kovanica u naslovu koja ih opisuje
Danas se različiti oblici filmske pop kulture – koji su dugo bili marginalizovani – sve više priznaju kao autorski. Upravo pop kultura, kao “kulturna koža”, prvi sloj, često najviše govori o nama. Slično se dešava i sa žanrovskim filmom – njegova varijanta umetničkog žanra ili takozvanog “uzdignutog žanrovskog filma” trenutno doživljava izvanredno vreme
Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora
Istorijska šansa Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve