
Izložba
Napor za ponovnim uspostavljanjem emocija
Napor da se od emocionalne pustoši dođe do živosti, tema je u izložbe poljske umetnice „Odmrzavanje osećanja“ Malgožate Njeđelko u CZKD-u
FiIm reditelja Kristofera Nolana je od osam nominacija osvojio pet nagrada na dodeli 81. Zlatnog globusa u Los Anđelesu
Aposlutni pobednik ovogodišnje dodele Zlatnog globusa je ostvarenje Openhajmer koji je dobio nagrade u kategorijama: za najbolji film, režiju, najboljeg glumca, najbolju sporedna mušku ulogu i najbolji orginalni scenario.
Na dodeli 81. Zlatnog globusa u Los Anđelesu najviše nagrada pripalo je filmu Openhajmer reditelja Kristofera Nolana, koji je od osam nominacija poneo pet nagrada, uključujući i Zlatni globus za najbolji film. Film Jadna stvorenja u režiji Jorgosa Lantimosa proglašen je najboljim mjuziklom–komedijom. Ostvarenje Barbi, koje je imalo čak 10 nominacija, dobilo je svega dve nagrade.
Nagrada za najbolju glumicu u kategoriji drame otišla je u ruke Lili Gladstoun za ulogu u filmu Ubistva pod cvetnim mesecom reditelja Martina Skorsezea, dok je za najboljeg glumca u istoj kategoriji proglašen Kilijan Marfi za ulogu u filmu Openhajmer.
Najbolji glumac u kategoriji mjuzikl–komedija je Pol Džijamati za ulogu u filmu The Holdovers, dok je najbolja glumica u istoj kategoriji Ema Stoun za ulogu u ostvarenju Jadna stvorenja.
Najbolji sporedni glumac je Robert Dauni Džunior za ulogu u filmu Openhajmer, dok je nagrada za najbolju sporednu glumicu otišla u ruke Davajn Džoj Randolf za ulogu u ostvarenju The Holdovers.
U kategoriji filmskih serija Zlatni globus pripao je dramskoj seriji Nasleđe, a serija Medved proglašena za najbolju TV komediju.
Najbolji glumac u seriji u kategoriji drame je Kiran Kalkin u seriji Nasleđe, dok je najbolji glumac u seriji u kategoriji mjuzikla ili komedije Džeremi Alen Vajt u seriji Medved, a najbolja glumica u istoj kategoriji je Ajo Edebiri za ulogu u istoj seriji.
Iako je na listi nominacija vodio globalni fenomen Barbi sa čak 10 nominacija, dobio je svega dve nagrade i to za najbolju originalnu pesmu i za najveću zaradu u bioskopima.
Nagradu za najbolji scenario dobili su Džastin Trit i Artur Harari za Anatomiju pada, a taj film je proglašen i za najbolji film na neengleskom jeziku.
Najbolji animirani film je Dečak i čaplja.
Ove godine prvi put je dodeljena nagrada u kategoriji stendap komedija, a nagrada je pripala Rikiju Džervejsu.
Napor da se od emocionalne pustoši dođe do živosti, tema je u izložbe poljske umetnice „Odmrzavanje osećanja“ Malgožate Njeđelko u CZKD-u
Tonino Picula je u Strazburu govorio i o odnosu Srbije prema svom kulturnom nasleđu, a Evropski parlament je slučaj Generalštab ocenio kao rastuće političko mešanje u sistem zaštite
„Plakati“ Rastka Ćirića u Muzeju primenjene umetnosti, osim što najavljuju neki kulturni događaj, ujedno i pripovedaju o dešavanjima na našoj sceni proteklih decenija. Otud i kovanica u naslovu koja ih opisuje
Danas se različiti oblici filmske pop kulture – koji su dugo bili marginalizovani – sve više priznaju kao autorski. Upravo pop kultura, kao “kulturna koža”, prvi sloj, često najviše govori o nama. Slično se dešava i sa žanrovskim filmom – njegova varijanta umetničkog žanra ili takozvanog “uzdignutog žanrovskog filma” trenutno doživljava izvanredno vreme
Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora
Istorijska šansa Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve