Performansom, koji je bio ručak za 200 zvanica na Trgu Republike, najavljen je početak 60. Oktobarskog salona, ne bi li skrenuo pažnju da ova najstarija likovna manifestacija nema izložbeni prostor
Početak 60. Oktobarskog salona najavljen je danas u petak performansom, koji je bio ručak za 200 zvanica na Trgu Republike ispred Kulturnog centra ! Na prvi pogled, ručak deluje kao neuobičajen način za predstavljanje najstarije umetničke manifestacije u Srbiji čiji je zvanični početak 20. oktobra, ali u ovom slučaju, to je bio vrlo delotvoran način.
Naime, skrenuo je pažnju javnosti i nadležnih da Oktobarski salon nema svoj izlagački prostor.
Ručak je zapravo performans “ The Meal“, obrok u javnom prostoru za 200 zvanica. „The Meal“ su devedesetih godina počeli da rade umetnički tandem Lusi i Horhe Orta na različitim mestima širom sveta sa idejom da se na zajedničkom obroku otvoreno diskutuje o gorućim pitanjima koje se tiču određene lokalne zajednice, bilo da je reč o ekologiji, problemu gladi ili kulturnoj politici.
Ovaj u Beogradu je njegovo 47. izdanje. Okupio je neke od aktera na javnoj, političkoj i kulturnoj sceni Beograda, sa idejom da „sesti za isti sto, podeliti hleb i hranu“ može biti način skretanja pažnje na neke od gorućih problema sa kojima se suočavaju umetnici i kulturni radnici kod nas.
Kao što je maločas rečeno, u slučaju Oktobarskog salona, to je – prostor koga evo ni za 60. rođendan nije dobio.
Zato se održava na više lokacija u gradu: tri galerije Kulturnog centra Beograda (Likovna galerija, Galerija Artget i Galerija Podroom), Paviljon na Cvetnom trgu, Galerija FLU, bivši klub „Akademija“, Galerija ULUS, Galerija SULUJ, Salon Muzeja grada Beograda, Muzej afričke umetnosti, izlozi Francuskog instituta i javni prostori u gradu. Ulaz je svuda besplatan.
Tema razgovora za stolom bila je kulturna politika, moguće strategije za dobijanje više prostora za rad umetnika, povezivanje različitih sektora, značajnije učešće predstavnika umetničke zajednice u urbanističkom planiranju i pravima na grad.
Foto: FoNett
Pitanja o kojima se razgovaralo, prvi put su odštampana na tkaninama koje će biti na stolovima i to u posebnoj tehnici derrame – koja na španskom označava protok, izlivanje, curenje – simbolički nagoveštavajući da stvari izmiču kontroli i da su okolnosti u kojima živimo i radimo teške.
Ovogodišnji 60. jubilarni Oktobarski salon održava se pod sloganom „Šta ostaje?“, a čine ga tri koncepta tri različita kustoska tima.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Kopola je bio usred neverovatno plodnog kreativnog perioda kada je snimao ovaj film. Nakon što je 1972. godine pretvorio bestseler Marija Puza u iznenađujući kritički i komercijalni hit, Kopola je 1974. snimio film Prisluškivanje (The Conversation), koji je osvojio Zlatnu palmu na Filmskom festivalu u Kanu, a zatim se brzo vratio da snimi ovaj nastavak, ponovo napisan u saradnji s Puzom
Predsednik se uvišestručuje po televizijama proglašavajući iznošenje političkih zahteva nasiljem, a nasilje koje vrše on i njegovi politikom. U čemu je razlika?
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!