Nagrada za režiju “Bojan Stupica” za 2024. godinu dodeljena je Tatjani Mandić Rigonat za predstavu Naš razred Tadeuša Slobođaneka, u produkciji Narodnog pozorišta u Beogradu, saopštilo je Udruženje dramskih umetnika Srbije.
Istorija koja nije prošla, istina, kolektivna krivica, politika koja proizvodi neprijatelja, neke su od tema predstave Naš razred Tadeuša Slobođaneka. Za Tatjanu Mandić Rigonat je i ova predstava, kao i njene dosadašnje, bila platforma da društvo stavi pred ogledalo i kaže mu – evo u ovakvom svetu živimo. U nadi da će reagovati.
„Kako pozorište doživljavam kao važno društveno mesto dijaloga i ličnog preispitivanja, mislila sam da Naš razred treba prevesti, igrati ga i misliti današnji trenutak kroz tu dramu, kroz sudbine desetoro Poljaka i Jevreja, od polaska u školu 1925, pa sve do prve decenije XXI veka.“, rekla je u razgovoru za „Vreme“ Tatjana Mandić Rigonat povodom premijere.
„To je priča o tragičnosti i apsurdu ljudske egzistencije u istorijskim okolnostima koje bude i najlepše i najmonstruoznije u čoveku. O dobru i zlu. Drama je spoj fikcije i dokumentarnog. Inspirisana je konkretnim istorijskim događajem – pogromom, istrebljenjem poljskih Jevreja u gradiću Jedvabne, koji su počinili Poljaci. Žive su spalili sve svoje sugrađane Jevreje u štali. Naš razred je metafora za zajednicu koja prolazi put od ljubavi do mržnje i zločina. U svakoj multietničkoj sredini, ili tamo gde je bilo rata, gde postoje sukobi na nacionalnoj, verskoj osnovi, tamo gde politika proizvodi neprijatelje negujući i hraneći strah od bilo koje različitosti, Naš razred je savremena domaća drama i lako je prepoznati njene dubine.“
Traganje za istinom je bitan element predstave. „Da se istina više poštuje, živeli bismo u sredini s jasno postavljenim vrednosnim sistemom koji ostavljamo mladim generacijama. Antifašizam se ne bi dovodio u pitanje, već bi bio temelj na kome izgrađujemo društvo, narodnim herojima ne bi se odrubljivale glave, ne bi se brisala imena ulica, partizanska groblja ne bi zarastala u korov, na jevrejskom groblju ne bi se crtali kukasti krstovi. Mrtvi bi imali mir. A živi bi bili zagledani u sadašnji trenutak i budućnost“, rekla je Tatjana Rigonat.
U konkurenciji za ovogodišnju nagradu „Bojan Stupica“ bile su predstave premijerno izvedene od 1. aprila 2023. do 31. marta 2024, a za nagradu je predloženo 13 reditelja. Žiri je nagradu Tatjani Mandić Rigonat dodelio jednoglasno.
Krajem avgusta, Tatjana Mandić Rigonat dobila je i nagradu „Jagoš Marković“ za predstavu Mirandolina izvedenu u Tivtu, kao prvi laureat ovog priznanja.