
Pop kultura
Ušuškan svet porodice Mumin
Pre 80 godina nastali su Mumini, simbol finskog identiteta, porodica koju je smislila Tuve Janson ne bi li se izborila sa depresijom u vreme Drugog svetskog rata
Znanje i moć
„Službeni list SRJ„, Beograd 2002.
Neposredno dovođenje filozofskog znanja sa socijalnim institucijama, vrednostima, političkim i kulturno-civilizacijskim osobenostima konkretne istorijske epohe i zajednice, glavna je karakteristika savremenog filozofskog samorazumevanja, a ujedno i ove knjige koja propituje odnos filozofije, njene istorije i povesnog konteksta. Rukovodeći se idejom o živoj interakciji filozofije i politike, Cvetković kritikuje diskurs tzv. čiste filozofije, priklanjajući se hermeneutičkom razumevanju posredovanja istorijskih oblika „svetovne mudrosti“ s jedne i (političke) moći s druge strane.
Prema autorovom sudu, nijedna metafizika nije lišena svojih političkih implikacija, jednako kao što i svakoj politici, pre ili kasnije, postaje neophodno da se posredno ili neposredno dovede u vezu sa određenom filozofijom (metafizikom) preko koje legitimiše aktuelno stanje ili svoje ambicije. Stvarni ili tek nameravani uvid u celinu bića (postojećeg) omogućava filozofskom znanju da uspostavi dijagnozu o sopstvenom vremenu i da pokuša da izvrši uticaj na njega. Tako je dijagnostičko-terapeutska funkcija filozofskog mišljenja tačka u kojoj se međusobno preklapaju naizgled potpuno različite teorijsko-praktične discipline kao što su filozofija i medicina. I kao što u medicini ključni deo posla biva obavljen dijagnozom i preporukom za terapiju, tako se i u filozofiji velik deo misaonog napora odnosi na dijagonozu o stanju duha u datoj istorijskoj situaciji, uz promišljanje mogućih rešenja za njene protivrečnosti.
Nastojeći da prikaže različite moduse takvih napora unutar istorije filozofije, disciplini koja je uvek ujedno i svojevrsna istorija Evrope, Cvetković ukazuje na dijalektičku prirodu odnosa znanja i moći (filozofije i politike), kao i na dve najupečatljivije forme njihovog manisfestovanja: političku filozofiju i ideologiju. I dok je političku filozofiju određivalo nastojanje da se „određena ontološka počela direktno proslede u političku sferu“, dotle ideologija, kao specifično moderan fenomen, predstavlja težnju da se putem racionalnih, ili preciznije – naučnih znanja, utemelje ili pak potkopaju određeni emiprijski utvrdivi odnosi društvene moći.
Na tom osnovu autor daje neku vrstu istorijsko-filozofskog kataloga u kome su predstavljene sve značajne epohe zapadnoevropskog kulturno-istorijskog i političkog razvitka. Tako se u antičko doba Evrope razvija filozofsko samorazumevanje kome je cilj da omogući uvid u osnovu stvarnosti i karakter svakog njenog pojedinačnog segmenta, ali i da u isti mah pruži skup pravila za smisleno oblikovanje političke zajednice, uz propisivanje moralno poželjnih životnih obrazaca. U Srednjem veku pak, u sadejstvu sa hrišćanskom verom, filozofija utemeljuje metafiziku hrišćanske objave, pri čemu političku zajednicu i smisao ljudskog života nastoji da što potpunije dovede u vezu sa učenjima Svetog pisma. U oba slučaja karakteristična je otvorena i neupitna sprega filozofskog znanja i praktičkog delovanja – neproblematični identitet istine i dobra u kome vlada sokratovska deviza: „Vrlina je znanje“.
Cvetković uviđa da „ono što je uvek i svuda neposredni predmet političkog: moć/vlast, svoje (ne)reflektovano postojanje duguje istorijski oblikovanoj metafizičkoj pozadini (‘slika sveta’) koja daje sveukupan smisao sveukupnom življenju, pa tako i konkretnoj političkoj stvarnosti“. Nasuprot tome, razvijajući se pod geslom „oslobađanja od normativnih sugestija prošlosti“ (Habermas), Moderna je radikalno osporila tradirano jedinstvo logičkog i ontološkog, Jednog i Mnoštva, istine i dobra, teorije i prakse, znanja i moći.
Težnja ka „jasnim i razgovetnim“ percepcijama, zajedno sa Bekonovim sloganom „Znanje je moć“, dovela je do novovekovnih promena u načinu gledanja na teoriju i praksu. Vrhovni status metafizike je osporen i zamenjen glorifikacijom i snažnim razvitkom nauke(a), dok je klasična politička filozofija, koja se bavila racionalnim istraživanjem etičkih osnova politike, „prevladana“ pitanjima o samoodržanju političke zajednice, odnosno pitanjima o uslovima opstanka i održanja državne vlasti. Umesto refleksije skupa vrlina, koje su primerene individualnom, a naročito kolektivnom političkom životu, glavna tema postaje razmišljanje o faktički ustanovljenim odnosima moći, o strategijama njihovog očuvanja i opravdanja, teorijskog ili konkretno akcionog prevazilaženja ili negiranja.
Zanimljivo je primetiti da se kontekst legitimisanja moći podudara sa načinom (auto)legitimacije filozofije. Autor navodi da se u Moderni „moć definitivno osamostaljuje i kao takva opravdava; slično nekada filozofiji i njenoj istini radi istine, sada moć nalazi svoj princip i razlog u sebi samoj… Politička moć se opravdava, razume i tumači vlastitim ‘viškom’ ili ‘manjkom’ i kao takva, ona je u potpunosti samodovoljni način postojanja“. Rastačući celoukupan smisao socijalno-političkog postojanja na odnose moći, Moderna je u krajnoj instanci i znanje o politici učinila jednom, doduše sofisticiranom i prikrivenom, manifestacijom moći. Zato je teleologija modernog znanja o politici više nego jasno uočiva i prepoznatljiva: filozofija politike (posredno ili neposredno) služi političkoj borbi, bilo kao adut onih koji žele održati postojeće odnose moći, bilo kao snažni impetus onih koji ih žele dovesti u pitanje i odlučno prevladati.
Najzad, Cvetković zaključuje da „… stalni napori duha da se stvarnost čisto pojmovno predstavi, i to na neprotivrečan način logosa, nikada nisu u potpunosti urodili plodom iz jednostavnog razloga što pojmovno mišljenje nije u stanju da istovremeno dosegne, objasni, razume i praktično realizuje totalitet referentnih ravni stvarnosti“. Utoliko savremena filozofska misao odustaje od „velikih priča“ i manje-više otvoreno ironično konstatuje sopstveni „kraj“. Lakoća i preciznost izražavanja i saopštavanja navedenih uvida, kao i njihovih teorijsko-praktičkih konsekvenci, svedoče o jednom uspešnom apsolviranju glavnih problema klasične filozofije, posebno filozofije politike, predmetne oblasti koja je upravo usled stalne dominacije realpolitike do danas uglavnom ostala na rubu sistematskih istraživanja u našoj intelektualnoj sredini.
Pre 80 godina nastali su Mumini, simbol finskog identiteta, porodica koju je smislila Tuve Janson ne bi li se izborila sa depresijom u vreme Drugog svetskog rata
Još jedna najava otvaranja rekonstruisane Spomen kuće Nadežde i Rastka Petrović, zatim početak uređenja Galerije fresaka i osnivanje Arheološkog muzeja – planovi su ministra Nikole Selakovića koje ima za Narodni muzej, a povodom njegovog 110. rođendana
U Beogradskom dramskom pozorištu izveden je prvi od tri dela predstave „Više od igre“ realizovane po istoimenoj TV seriji. Dešava se u Gradini u kojoj ima višak prošlosti i budućnosti, a manjak sadašnjosti
Promocijom monografije „RandeLJvu sa piscima i knjigama“ Đorđa Randelja biće proslavljeno deset godina Književnog festivala na brodu. Brod je velika bela lađa Cepelin na Dunavu podno novosadske Tvrđave, a festival je kakav nigde niko nema
Muzičar, autor i frontmen kultnog benda „Idoli“, Vlada Divljan, dobiće bistu u Tematskom parku rokenrola u Zagrebu
Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora
Istorijska šansa Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve