Ministarstvo kulture je objavilo da će Vlada na prvoj sednici glasati o njihovom Rešenju o obustavi izvršenja Tarife, te da će preispitati nepravilnosti u radu OORP među kojima se najviše njih odnose na advokata Dušana Mijatovića
U utorak pre podne, nekako baš pred početak konferencije za novinare koju je organizovalo Bibliotekarsko društvo Srbije s namerom da obelodani niz zloupotreba u vezi Tarife, stiglo je saopštenje iz Ministarstva kulture da će Tarifa gotovo sigurno biti ukinuta već na prvoj sednici Vlade.
„Ministarstvo kulture predložilo je Vladi usvajanje Rešenja o obustavi izvršenja Tarife kojom je predviđeno uvođenje novčane naknade na izdavanje knjiga u javnim bibliotekama počev od 1. januara 2025. godine.“
Piše i da je „istim aktom vladi predloženo pokretanje postupka za ocenu ustavnosti i zakonitosti Tarife, što će i biti na razmatranju i usvajanju na prvoj narednoj sednici vlade.“
Posebno se ističe da je ovim Ministarstvo podržalo molbu Bibliotečkog društva Srbije podržanu od strane više od 10.500 građana i postupilo u skladu sa svojim nadležnostima.
OORP ne posluje po zakonu
U saopštenju nije precizirano da li će, umesto biblioteka, država plaćati pomenutu nadoknadu za knjige koje javne biblioteke izdaju svojim korisnicima.
Tarifa je, podsetimo, obaveza svim javnim bibliotekama u Srbiji da za svaku pozajmljenu knjigu plate 15 dinara i da taj novac uplaćuju Organizaciji za ostvarivanje reprografskih prava (OORP) kako bi ih oni, navodno, prosleđivali piscima tih knjiga na ime autorskih prava.
Konferencija za medije
Bibliotekari su otkrili da OORP ne posluje baš po zakonu, pa su zatražili od Zavoda za intelektualnu svojinu nadzor nad OORP za koju je nadležan i predočili im svoja otkrića.
Evo samo nekih detalja objavljenih u tekstu koji je objavila biblioteka „Milutin Bojić“, a potpisao direktor Jovica Krtinić.
Za advokata 10 % budžeta
Pre svega, „predočeno je da je OORP uzurpirana od strane advokata Dušana Mijatovića, koji od ove organizacije godinama unazad ubire enormne prihode na ime advokatskih usluga. Primera radi, u 2023. godini za advokatske usluge opredeljeno je 10 odsto ukupnog budžeta OORP (planirano 30.000.000 dinara prihoda, od čega 3.000.000 dinara za advokatske usluge). Ovo je posebno ilustrativno ako se ima na umu da Statut OORP predviđa da troškovi rada organizacije mogu biti do 30 odsto (što se, takođe, redovno krši i u pravilu određuje na 40 odsto), a da ostatak treba da se raspodeljuje autorima u vidu tantjema, što znači da se za advokata isplaćuje trećina novca kojim raspolažu kao organizacija“, piše u tekstu.
„Drugo, advokat Dušan Mijatović izdao je u zakup svoj privatni stan u Milentija Popovića 23/9, u koji je, pored OORP, smestio i Organizaciju fotografskih autora (OFA), a ukupan godišnji najam za stan od 73 kvadrata je, za obe organizacije, (najmanje) 1.000.000 dinara godišnje.“
Uzurpiranje vlasti
„Treće, advokat Dušan Mijatović je u OORP kao pravnika zaposlio svoju suprugu Danijelu Mijatović. Četvrto, advokat Dušan Mijatović je sebe delegirao i u Aktuelni saziv Skupštine OORP, ovaj put u svojstvu autora (kao takav izvesno je da naplaćuje i tantjeme od prihoda koji se ubiru od fotokopirnica i uvoznika, ali to ne može da se proveri jer je spisak onih koji uzimaju tantjeme službena tajna). Peto, na čelu Skupštine OORP nalazi se Milan Trpković, vlasnik Ključ izdavaštva (izdavačka kuća osnovana 2021), koji je objavio Mijatovićevu knjigu Antiputopis.“
„Ima i šesto i sedmo i osmo, ali i ovo što je navedeno sasvim je dovoljno da se stekne slika o tome na koji način je advokat Dušan Mijatović zaokružio sistem, kako ga kontroliše i enormno zarađuje pod plaštom zaštite reprografskih prava sirotih autora.“
Očekujući sednicu Vlade
„Dakle, pisci, i vi ste na potezu. Raspitajte se ko to tamo tobož u vaše ime ubire i tek namerava da ubire značajne prihode i deli ih po svom nahođenju. A naročito obratite pažnju na to zašto i kome čak 40 odsto od tako ubranih prihoda ne ide za vaše tantjeme već na takozvane troškove rada organizacije, a, kako iz svega viđenog proizlazi, ponajviše za njenog advokata“, piše u zaključku teksta.
Na konferenciji za novinare Bibliotekari su govorili o posledicama po javne biblioteke koje bi mogle da nastanu zbog Tarife, zahvalili su se Ministarstvu što je preduzelo mere da se ta naknada ukine, nagovestili su da, u slučaju da Tarifa ipak stupi na snagu, jedino rešenje je da prestanu da izdaju knjige kako bi se oslobodili plaćanja nadoknade, i najavili da iščekuju prvu narednu sednicu Vlade na kojoj bi trebalo da se glasa o njihovom problemu.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Predstava koju je dovela direktorka Šabačkog pozorište nije predstava Teatra „Slavija“ kao što ona tvrdi. Ne zna se kojim novcem je plaćena ni koliko. Zna se samo da su ulaznice podeljene besplatno SNS kolektivima
Sa nekim našim pesnicima, jednim filozofom anarhizma i drugim prijateljima, pravili smo neke hepeninge na kojima smo na bini kuvali špagete. Na dva-tri gostovanja ovog hepeninga oterali su nas sa bine, jer je to bilo previše ludo. Bio sam ubeđen sam da će “Pankrti” trajati koliko i ti hepeninzi. Ali desilo se sledeće: kad smo svirali u Moščanskoj gimnaziji svoj prvi koncert – koji smo inače reklamirali kao “Prvi pank koncert iza Gvozdene zavese” – toliko je puno ljudi došlo da smo se iznenadili. Da su pripadnici sile reda i zakona tom prilikom svratili, ne bi ni mogli da uđu unutra, jer je u sali sve bilo skroz puno, a i da su nekako ušli, ne bi ništa razumeli
Izdavačka kuća Biblioteka XX vek organizovala je, dan pre nego što će se ovaj broj “Vremena” pojaviti na kioscima, svoj sajam knjiga u Novom Sadu i posvetila ga Teofilu Pančiću. Objavio je Teofil u XX veku šest knjiga: Urbani Bušmani 2001, Čuvari bengalske vatre 2004, Kroz klisurine 2007, Vremeplov na remontu 2010, Kritika vatrene moći 2013, svih pet s podnaslovom “Život i smrt u srpskom postkomunizmu”, te Karma koma 2007, a neposredno pred novosadski sajam pojavilo se drugo izdanje Urbanih bušmana, “ojačano” predgovorom Ivana Čolovića i indeksom imena
Lišiti slobode Dejana Ilića, intelektualca besprekorne životne i radne biografije, bez iole smislenog povoda, samo je jedan od brutalnih pokazatelja da se režim okrenuo protiv sopstvenih građana i da ulazi u fazu terora
Gde je Šešelj stao, Vučić nastavlja. Zašto je članica Glavnog odbora SPS-a Ana Grozdanović zaslužila funkciju ministarke pravosuđa u vladi dr Macuta? I šta režim želi postići staljinističkom kampanjom zastrašivanja
Ovo su poslednji dani kada postoji šansa da velika pobuna u Srbiji ne prođe uzaludno i bez političkog rezultata. Ako prođe tako, režim će krenuti u još jaču odmazdu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!