Od ovog utorka, širom sveta moći će da se kupi poshumno objavljen roman Gabrijela Garsije Markesa „Vidimo se u avgustu“ – pa i u Srbiji.
Vest da je beogradski izdavač „SezamBook“ objavio ovo Markesovo delo, javljena je na njegov rođendan, 6. marta, na promociji romana. Odmah ga je pustio u prodaju, ali samo online.
„Dobili smo odobrenje od izdavača Pinquin Random House da pre utorka, kad kreće prodaja u svetu, možemo da je ponudimo online“, kaže za „Vreme“ Jasmina Bukvić, urednica „SezamBook“ i podseća da ovaj izdavač objavljuje Markesa od 2009. godine.
„Imamo ekskluzivna prava na Markesova dela, a do sad smo objavili 13 njegovih naslova. Činjenica da smo dobili mogućnost da objavimo i ovo posthumno, kao i da se na ovaj način priključimo svetu, mislim da je velika preporuka o nama kao izdavaču“, kaže Jasmina Bukvić.
Za pojavu ove knjige zaslužan je jedan kolumbijski novinar, koji je pre desetak godina objavio tekst da taj rukopis postoji u Hari Rensem centru u Teksasu i time skrenuo pažnju na njega.
Na pomenutoj promociji održanoj na dan Markesovog rođendana, Vesna Stamenković, koja je prevela „Vidimo se u avgustu“, ispričala je da je na ovom kratkom romanu o ljubavi u zrelim godinama Markes radio do samog kraja života.
„Autorovi sinovi Rodrigo i Gonsalo Garsija Barća, zaključili su da je ovaj mali dragulj, poslednji iz autorove riznice, dovoljno vredan da njime obraduju njegovu publiku. Prepoznatljivo sočnim stilom, i jezikom kojim se istovremeno vraća svojim pripovedačkim počecima i govori jednako savremeno kao da je tekst nastao danas, Markes piše o zreloj strasti za životom, za promenom i samospoznajom, o blistavom preobražaju, o tajnama bliskih ljudi koje uprkos zajedničkoj svakodnevici nismo u stanju da spoznamo. Ovaj kratak roman nekima će tek odškrinuti vrata u nestvarno stvarni svet proze Markesa, a za one koji su odavno upoznati sa njegovim delima, biće to dašak nostalgije koji će ih barem nakratko preneti u trenutak kada su prvi put zavirili u Makondo“, rekla je Vesna Stamenković.
Roman „Vidimo se u avgustu“ ima 145 strana, i sastoji se iz pet poglavlja, a počinje ovako:
„Sedeći sama kraj kristalno plave vode u laguni Ana Magdalena Bah razmišlja o muškarcima.“