![](https://vreme.com/wp-content/uploads/2025/02/Generalstab_08-309x232.jpg)
Baština
Studenti štite Generalštab
Studenti Beogradskog Univerziteta traže od Vlade da poništi odluku kojom je Generalštabu ukinula status kulturnog dobra. Muzej Jugoslavije im se pridružuje
Kišovo delo u Urbanovoj je predstavi ne banalno osavremenjeno nego osvevremenjeno. I sada je tu, da zrači i da smeta, kao što je i Kiš zračio i smetao
Subotica je nekada bila relativno beznačajan gradić usred crno-žute monarhije, a od formiranja Jugoslavije je prilično značajan pogranični grad koji uvek ima oko sto hiljada stanovnika, od kojih je uvek otprilike polovini maternji jezik srpskohrvatski, a drugoj polovini mađarski. Ona je, dakle, na granici država i u čvorištu jezika, na rubu peščare i u epicentru endemske suicidalne južnopanonske depresije.
U Subotici je rođen Danilo Kiš, možda najveći srpski pisac poslednjih decenija. U Subotici živi Andraš Urban, možda najbolji srpski pozorišni reditelj poslednjih godina. Kiš Suboticu jedva da je zapamtio, Urban je u njoj postao i ostao ono što jeste. Kiš je ime stekao u „centru“, prvo nacionalnom i državnom (Beograd), posle evropskom i globalnom (Pariz); Urban je sa geografske margine polako ali neumitno širio područje borbe (i uticaja) sve dok i najtvrdokornije tvrđave nisu pale pred njim; naročito one tamo dole na jugu, niz asfaltni drum za Bliski istok: pao je Ujvidek (predstavom Neoplanta), pao je Beograd (Rodoljupci), naposletku je pao i Novi Sad, ta možda i najtvrđa tvrđava. I to baš onda kada je za to, „realno“, bilo najmanje izgleda. Ironija istorijsko-političko-kulturnog trenutka, šta li?
Dobro, Ujvidek i Novi Sad su samo dva imena za isti grad, ali ipak, ima tu nečega. Urban je predstavom nazvanom po trećem njegovom imenu, Neoplanta, u produkciji Ujvideki szinhaza i po motivima istoimenog romana Lasla Vegela, zapravo ne samo načeo nego bogme i dobrano sažvakao (pristojno i učeno: dekonstruisao) lokalne mitove, prekinuo razne zavete ćutanja, džarnuo u suptilne tabue o kojima se tek šaputalo kroz dimnu zavesu od nedeljne žute supe. Otkad nema Tišme, niko ko piše na srpskom jeziku nije to u stanju, ne ume ili ne sme. A Urban je, sa Vegelom, učinio baš to. Šta ga briga, on dolazi iz drugog jezika i sa geografske margine, a opet nije stranac, o, nipošto nije… On samo, hvala bogu, nije „domaći“ na onaj način koji svaki fašizam toliko voli: ušuškan u krdu Većine, ne toliko one etničke i brojčane koliko duhovne. Kojoj ne duguje baš ništa, ponajmanje ropski poniznu zahvalnost tolerisanog. To trajno zbunjuje idiote, profesionalne ili volonterske: kada Andraš Urban onako bernhardovski „uneređuje sopstveno gnezdo“, pitaju se oni u čudu, čije je to gnezdo zapravo?
Čas anatomije, po istoimenoj knjizi Danila Kiša, ali i po motivima drugih Kišovih dela, a u produkciji Srpskog narodnog pozorišta, onaj je ključan korak dalje i dublje. Teatarski rizik i društveni eksperiment (a takođe, u tek mrvu manjoj meri, i društveni rizik i teatarski eksperiment!) koji je sebe u potpunosti opravdao, i sad je tu, da zrači i da smeta. A zračiće, i smetaće, videćete. Kao što je i Kiš zračio i smetao, sve dok ga nisu uspešno ozračili. I odstranili. Pa ga od tada mrtvog slave i hvale. Ističu se, dakako, gulanferi i dramoseri kakve je najviše prezirao. Poneki s nabeđene levice, mnogo više njih s tupe desnice.
Urbanov Čas anatomije kreće briljantnim citatnim rešenjem, završnim fragmentom veoma važne Frljićeve subotičke predstave Kukavičluk: onim kad glumac najavi čitanje imena 505 srebreničkih žrtava. I taman kad se uplaše perjanice novo-starog (anti)vojvođanskog kultur establišmenta da će morati da podnesu još i tu provokaciju (usred Srpske Atineeee…), imena izostanu. Efekat je, naime, već tu, a i neka vrsta autopoetičkog Urbanovog stejtmenta: o tome će se, glavata gospodo, u ovoj predstavi raditi, o ubijanju koje ste barem dozvolili, a mnogi i pozdravili; pre rafalne paljbe rata pucalo se pojedinačno; prvi je od vaše ruke pao Danilo Kiš. Metak je putovao skoro deceniju i po, ali ga je stigao taman na vreme, taman u osvit Vašeg vremena.
Kišov Čas anatomije u Urbanovoj je predstavi sadržan u svojoj biti, ne banalno „osavremenjen“, nego osvevremenjen. On je tu kao obračun pisca, obračun Duha, s onim što će ga svakako ubiti, ali što ga nadvladati ne može. Urban dobro osvetljava opresivni duh neostaljinizma, partijske države, duh koji je prokurvao i prokockao sve ono što je bilo veličanstveno obećanje levice u dvadesetom veku, a što se tako lako, brzo i nepodnošljivo prirodno srozalo u antisemitsko olajavanje kao tipičnu predigru svakog fašizma, onog koji će ubrzo zavladati i u više navrata ovladavati i gradom koji spokojno šljašti tamo sa spoljnih zidova fasade SNP-a, onog kojem su žrtvu rado prinele mnoge od visokih premijernih zvanica nove-stare unutrašnjeokupacijske elite… Urban im nije dao da uživaju u prisvojenom i dezinfikovanom Kišu; umesto toga, vređao ih je živim i presnim Kišom svakog mogućeg trenutka, a ovi su se loše pretvarali da im nije ništa.
Kišovo delo, i u ovom polemičko-pamfletskom kontekstu, prebogato je i otuda je lako pogubiti se u njemu, no Urbanov je kompas takoreći nepogrešiv: tu je i Grobnica, i Đubrište, i prevod Petefija; i staljinizam, i Srebrenica, ali i Racija; reditelj kontrastira snažne, bučne, razigrane, protestno-pamfletske delove predstave s tihim, lirskim, prodornim intermecima koji u ukupnom zbiru utisaka isplivavaju kao najbolji momenti predstave koja slabih momenata i nema. Glumački ansambl SNP-a ne „obavlja glumačke radove“ nego uistinu nosi ovu predstavu, deluje ozračeno na najbolji mogući način, pa onda ozračuje i gledaoca, bar onog kojem to zračenje znači. U kolektivnoj igri, podređenoj besprekorno promišljenom konceptu, teško je isticati pojedince; možda smo najbolje zapamtili najsnažnije trenutke igre Jugoslava Krajnova, Igora Pavlovića, Milice Grujičić, Radoja Čupića. Muzika Irene Popović ravnopravno je važan sastojak ovog Časa, naravno i scenski pokret Andreje Kulešević.
Andraš Urban je još jednom obavio ono što niko drugi ne bi umeo ili ne bi smeo, i povukao se u ne-tako-sjajnu izolaciju svoje severne pogranične karaule. Da li je ovaj i ovakav Čas anatomije upečatljiv rekvijem SNP-u kao relevantnom pozorištu, nakon kojeg će vedro nastupiti orgija benignog palanačkog ziheraštva? Ili ipak, ipak ne? Kako god da bude, Čas je održan; kome je do učenja, ima iz čega. Svi drugi, opustite se, stižu vam bolja vremena.
Studenti Beogradskog Univerziteta traže od Vlade da poništi odluku kojom je Generalštabu ukinula status kulturnog dobra. Muzej Jugoslavije im se pridružuje
Pozorišni štrajk u znak podrške studentima FDU dobio je još jednog učesnika – Zvezdara teatar je odlučio da otkaže sve predstave, iako je prethodno planirano da se održe kao gest podrške. Odluka je doneta nakon što su studenti odbili njihovu ponudu za besplatne matine ulaznice
„Kad se pozorište zatvori poruka više nikome ne može da se pošalje", objasnio je Dušan Kovačević odluku „Zvezdara teatra“ da i tokom štrajka nastavi sa prikazivanjem zakazanih predstava
Protesti, blokade, koncert u Zagrebu – na početku su dvadesete godine Marčelove karijere. I apsolutno verovanje u srećan kraj protesta. Kaže da „uprkos crnilu rešenom da nas satre, moja zemlja odavno nije bila ovako lepa“
Zaposleni u Šabačkom pozorištu traže od Gradske vlasti da hitno ukine Pravilnik o sistematizaciji koji je donet protivzakonito i koji doživljaju kao kaznu za podršku studentima
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve