
Festival
Beldocs: Zahtevamo da se aktivisti puste na slobodu
Festival dokumentarnog filma Beldocs postao je punoletan jasnim zahtevom da se aktivisti puste na slobodu, odajući i priznanje svim prosvetnim i univerzitetskim radnicima
Kada grad koji nosi titulu prestonice kulture, Zrenjanin, ostaje bez sredstava za projekte, a Beograd obustavlja sve konkurse, to nije administrativni propust, već politička odluka – ocenjuje Jovana Karaulić docentkinja na FDU u tekstu za „Vreme“
Gašenje konkursa za kulturu u Beogradu i Zrenjaninu ne svedoči o krizi u sektoru, već o nesposobnosti vladajuće strukture da razume osnovnu ulogu kulturnih politika u savremenom društvu.
Kada grad koji nosi titulu prestonice kulture, Zrenjanin, ostaje bez sredstava za projekte, a Beograd obustavlja sve konkurse, to nije administrativni propust, već politička odluka. I to ona najopasnija – odluka da se brisanjem kulture obriše i mogućnost slobodne misli.
Nezavisna kulturna scena
Ovakva odluka naročito pogađa nezavisnu umetničku scenu, koja bez institucionalne infrastrukture i dugoročne sistemske podrške funkcioniše u uslovima konstantne nesigurnosti. I inače, a posebno danas, ona je pod direktnim udarom ne samo zato što je nezaštićena, već zato što je suštinski suprotstavljena logici kontrole, centralizacije i stranačkog kadrovanja koje dominira u kulturnim ustanovama.
S druge strane (a možda i baš zato), nezavisna scena sa svim svojim ograničenjima, ostaje retko autentičan prostor javnog mišljenja i umetničkog integriteta.
Simbolično i stvarno: FEST ove godine nije ni održan. Bitef dobija selektora sa ogromnim zakašnjenjem. Konkursi se gase ili poništavaju.
Sve to ukazuje da kada naiđu problemi, upravljanje poljem kulture i umetnosti se prosto obustavlja. Ovo je, pored nedostatka znanja i kompetencija, proizvod (mnogo puta dokazane) činjenice da kada kultura ne donosi političke poene, ona se prosto prepušta periferiji društvenog života i zaboravu.
Društvo bez kulture
Ukidanje konkursa nije samo pitanje budžeta, to je poruka da u društvu koje gradi autoritarni okvir nema mesta za umetnost koja postavlja pitanja.
A upravo to sektor nezavisne kulture radi: promišlja, propituje, provocira. U tom smislu, napad na nju jeste strateški potez onih koji je ne razumeju ili sa njom nikada ne komuniciraju.
Zato je jasno: nije kultura u krizi. Kriza je u institucijama.
I dok se konkursi gase, festivali brišu, a umetnici guraju ka margini, ono što ostaje kao oblak u vazduhu je pitanje: da li će u Srbiji umetnost preživeti naredni period ove vlasti koja njen razvoj ne sagledava kao javni interes, ne razumevajući ni njenu svrhu, ni njenu vrednost, ni njen jezik.
Festival dokumentarnog filma Beldocs postao je punoletan jasnim zahtevom da se aktivisti puste na slobodu, odajući i priznanje svim prosvetnim i univerzitetskim radnicima
U užarenoj frekvenciji političkih dešavanja i drama u Srbiji, pre desetak dana jedan je spektakularan događaj na više nivoa spojio akademsku sredinu, politiku, arhitekturu, Evropu, Novi Sad, mikropolitiku i vrhunsku umetničku manifestaciju. Vest da je Vladan Joler, umetnik, profesor na Akademiji umetnosti u Novom Sadu i osnivač fondacije “Share”, osvojio Srebrnog lava na Venecijanskom bijenalu arhitekture odjeknula je kao da je reč o nekakvoj kolektivnoj pobedi, ili bar o obećanju dobrog ishoda
Guitar Art Festival – Rosenberg Trio+2, Kolarčeva zadužbina; Branko Bako Jovanović, Narodno pozorište, Beograd, 14/16. maj 2025.
Ako želimo da govorimo o slobodi jednog društva, mora da postoji i društveni dogovor i konsenzus u vezi s tim šta smatramo neslobodom, kao i koje su i kakve granice kojima opisujemo jedno društvo
Režimski napad na visoko obrazovanje
Kako se sprema Šešeljev zakon 2.0 Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve