Domovinski pokret traži od Hrvatskog narodnog kazališta u Splitu da skine s repertoara predstavu koja je urađena po kolumnama Viktora Ivančića, a koji je režirao beogradski reditelj Kokan Mladenović
U Hrvatskom narodnom kazalištu u Splitu, u sredu 20. novembra odigrana je premijera predstave „Robi K. / Crvenkapa je mrtva“ Viktora Ivančića u režiji beogradskog reditelja Kokana Mladenovića. Aplauz je bio izuzetno veliki, svi su zadovoljni, osim – Domovinskog pokreta.
Kako pišu zagrebačke „Novosti“, Domovinski pokret je odmah nakon premijere (ne zna se da li su joj prisustvovali) sastavio saopštenje kojim traži da HNK ovu predstavu skine s repertoara.
Predstava očima DP-a
Kažu da Ivančićev komad „predstavlja ruganje svemu što je Hrvatima sveto i vrijedno“, te da „otvoreno omalovažava žrtve Vukovara, izruguje se Gospom iz Međugorja te se koristi kao platforma za neskrivenu jugonostalgiju i agitaciju za propalom državom“.
Tvrde i da je ovo „plitki pamflet koji vrijeđa nacionalne vrijednosti, osjećaje hrvatskog naroda i temelje moderne Hrvatske, sprda se „s Domovinskim ratom, koji je simbol borbe za slobodu i neovisnost, prelazi sve granice prihvatljivog“. Ocenjuju i da je predstava „negledljiva i uvredljiva, daleko od bilo kakvog umjetničkog izraza“.
Već napisno u Ivančićevim kolumnama
Kokan Mladenović za portal „Vremena“ kaže da bi ga „čudilo da nisu reagovali, zašto bi hrvatski desničari bili drugačiji od srpskih“.
Foto: Promo/HNK SplitIz predstave „Robi K. / Crvenkapa je mrtva“
„U predstavi nema ničeg čega nema u već objavljenim kolumnama Viktora Ivančića. Dakle svi znaju šta on misli o crkvi, o Vukovaru, o zloupotrebi domoljublja i žrtava rata. Na njih to deluje kao što bi delovalo na srpske desničare da se u nekoj predstavi ovde govori o Srebrenici“, kaže Mladenović.
Podseća da je maja 2012, dok je bio direktor „Ateljea 212“, nakon premijere predstave „Zoran Đinđić“ u režiji Olivera Frljića u jednom tabloidu objavljena njegova fotografija uz tekst da je on vođa ustaškog lobija u Beogradu.
„Tamo kažu da sam četnik, a ovde da sam ustaša. Znači, sve je u redu“, kaže Mladenović.
Demokratski pokret nije u splitskoj Skupštini, a u hrvatskoj jeste „i ljudi su se navikli na njihove ispade. To neće uticati ni na HNK u Splitu, niti publiku. Znam da je svih šest repriza, za narednih mesec i po, rasprodato“, zaključuje Kokan Mladenović.
Devetogodišnji Robi K.
Za katalog ove predstave Hrvatskog narodnog kazališta u Splitu, Kokan Mladenović je napisao:
„Robi K, Viktora Ivančića, najpoznatiji devetogodišnjak na našim prostorima, pokušava shvatiti svijet i sebe u njemu u okolnostima koje su krajnje neshvatljive zrelim i formiranim osobama, a kamoli nekome tko u život tek ulazi.
Robi K, dakle, živi svoje anksiozno djetinjstvo u stalnom grču da je kriv za nešto, a taj se grč prenosi i u snove. Tamo se multiplicira do nevjerojatnih razmjera, a onda se vraća u stvarnost, apsurdniju od monitpajtonskih skečeva.
Robi će učiniti sve da dokaže kako je lojalan, dostojan i ’pravi dječak na pravom mjestu’, a pokušavajući to upada iz jedne apsurdne situacije u drugu te razotkriva besmislenost, apsurdnost i hipokriziju koje čine njegov svijet. Budimo mu suputnici na tom putu, mi, ostarjeli devetogodišnjaci koji smo jednom zamišljali svijet kao bolji i pošteniji od onoga u kojem sada moramo živjeti.“
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Najveća glumačka nagrada „Dobričin prsten“ uručena je Aniti Mančić o kojoj je žiri rekao da „emotivna polja svoje do kraja još uvek neistražene ličnosti, daruje postojanju večne kreativnosti, pozorištu“. Monografija, koja je deo ove nagrade, dobiće naknadno
I Pozorište na Terazijama u petak nije održalo predstavu u znak solidarnosti sa četiri povređena muzičara Beogradske filharmonije tokom odavanja počasti nastradalima u Novom Sadu. Na isti način solidarnost su iskazali i orkestri Narodnog pozorišta u Beogradu i SNP u Novom Sadu
Gotovo nepoznata poema Aleksandra Vuča i Dušana Matića, nekad zabranjena zato što poziva na pobunu, postala je predstava „Hleb teatra“ i deo obeležavanja veka nadrealizma. Moguće ju je videti u subotu u Muzeju primenjene umetnosti
Interdisciplinarna, kao što je to bio i sam opus Vojislava Despotova, izložba Veseli pakao poezije u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine ukazuje na kompleksne veze između književnosti i vizuelne umetnosti
Tokom blokada u petak samo ludom srećom niko nije poginuo. Ali, fitilji su sve kraći. Tako to biva onde gde vlast ima samo jedan princip – da ostane na vlasti
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić upravo je nacrtao mete na leđima studenata koji traže pravdu blokiranjem fakulteta. Treba li sada da vajne „patriote“ potežu štangle, noževe i bejzbol palice na ove momke i devojke optužene da su gramzivi plaćenici
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!