
Preporuka
Markes: Priča o mom životu
Napisani u trenucima kada je Markes bolovao od raka, memoarski zapisi "Priča o mom životu" predstavljali su potrebu da ispriča svoju životnu priču pre nego što ode
Edgar Vind: Paganske misterije u renesansi; Fedon, Beograd 2019, prevela Ljiljana Nikolić
Da bi se uopšte govorilo o Edgaru Vindu, piscu monumentalnog dela Paganske misterije u renesansi, mora se nešto reći o čoveku kome ta knjiga u izvesnom smislu duguje svoj nastanak. Njegovo ime je Abi Varburg (1866–1929) i smatra se ocem ikonologije, metoda kojim istoričari umetnosti nastoje da proniknu u dublje simboličke, istorijske i filozofske slojeve umetničkog dela. Varburg je bio nesvakidašnja ličnost: posvećen čitanju, izuzetno intuitivan i perceptivan, odmalena je bio opčinjen klasičnom antikom i njenim raznovrsnim tragovima u poznijim epohama. Ta opčinjenost naročito se ogledala u njegovom interesovanju za renesansnu umetnost. Kada mu je umro otac, ugledni jevrejski bankar iz Hamburga, Abi se s mlađim bratom nagodio da ovaj preuzme sve očeve poslove pod uslovom da o svom trošku snabdeva Abija svim knjigama koje bi ovaj ikada poželeo da ima. Dobrim delom zahvaljujući toj nagodbi, Varburg je 1911. u Hamburgu osnovao biblioteku čije je upravljanje poverio čuvenom istoričaru umetnosti Fricu Sakslu.
Varburgova biblioteka za studije kulture okupila je neka od najvećih imena onovremene istorije umetnosti i filozofije u Nemačkoj, poput Saksla, Ervina Panovskog i Ernsta Kasirera, a dvadesetih godina 20. veka tu se našao i mladi Edgar Vind, koji će se u poslednjim godinama Varburgovog života posebno zbližiti s njim i postati drugi čovek Biblioteke. Premda sam nije mnogo objavljivao, Varburg je na naučnike iz svog kruga ostvario izvanredno snažan uticaj inovativnošću pristupa i entuzijazmom. Njegova disertacija na temu Botičelijevih slika Rođenje Venere i Proleće utrla je put novim tumačenjima veza između renesanse i paganske starine.
Varburg je umro u sam osvit nacizma, a njegovi naslednici suočili su se s namerom nacista da konfiskuju imovinu Biblioteke. Stoga su Fric Saksl i Edgar Vind 1933. organizovali komplikovan proces preseljenja Biblioteke u London, prenevši tako Varburgovu baštinu ikonoloških studija u anglofoni svet. U Londonu je Biblioteka uskoro prerasla u Varburgov institut, i dan-danas aktivan, a delatnost mnogih generacija naučnika učinila je tu instituciju jednom od ključnih u razvoju savremene istorije ideja i istorije umetnosti. Imena poput Kasirera, Ernsta Gombriha i Frensis Jejts, Đorđa Agambena, dovoljno govore tome u prilog.
Varburg je smatrao da dela velikih renesansnih umetnika nisu puke ilustracije, prikazi čija se svrha iscrpljuje u dekorativnosti. Umetničkom delu valja prići bezmalo kao tajni koju treba otkrivati, zaključanoj sobi čiji se ključ krije negde u detaljima i treba ga pronaći. U motivima, izboru likova, pojedinostima kompozicije, smatrao je Varburg, a za njim i Vind, skriveni su (ili, bolje, nataloženi) slojevi značenja koje je umetnik preneo u medij iz ličnog fundusa nasleđenih predstava, verovanja i znanja čije poreklo seže u duboku prošlost. U traganju za ključem istoričar umetnosti ne sme zazirati od filologije, filozofije, studija religije i drugih oblasti. Vindove Paganske misterije u renesansi svojevrsni su manifest takvog pristupa.
Edgar Marsel Vind, filozof i istoričar umetnosti, rodio se 1900. u Berlinu kao dete rumunske Mađarice i ruskog Jevrejina prispelog iz Argentine. Zahvaljujući takvom poreklu, odrastao je u kosmopolitskoj i poliglotskoj sredini. U Berlinu je studirao klasične nauke, filozofiju i istoriju umetnosti. U Frajburgu je slušao predavanja Huserla i Hajdegera. Doktorsku tezu odbranio je pred Panovskim i Kasirerom. Profesorsku karijeru na Univerzitetu u Hamburgu prekinuo mu je dolazak nacista, kada prelazi u London i nastavlja svoj rad u Biblioteci. Uoči rata odlazi u Ameriku, gde će predavati na nekoliko fakulteta, a od 1955. postaje prvi upravnik novoosnovanog odeljenja za istoriju umetnosti na Oksfordu. Umro je 1971. u Londonu.
Prvo izdanje Paganskih misterija objavio je 1958. godine, a drugo, dopunjeno i prerađeno, deceniju kasnije. U petnaest poglavlja knjige Vind analizira više od osamdeset umetničkih dela renesanse (i poneko iz antike), od Da Vinčijeve Lede preko Botičelijevog Proleća i Rođenja Venere, do Verokijevih reljefa i medalja Pika dela Mirandole. S izuzetnom erudicijom, u zgusnutom izlaganju koje zahteva svu čitaočevu pažnju, Vind razvija svoj metod tumačenja odabranih umetničkih dela kao vizuelno kodiranih filozofema koje treba dešifrovati. Stoga on zaranja duboko u knjige koje su mogle biti lektira umetniku, poput dela antičkih i renesansnih filozofa ili hrišćanskih teologa, ili pak propratnih natpisa uz portrete, gravire i na medaljama. Na taj način idejno raslojava umetničko delo i razotkriva sistem odnosa u njegovoj osnovi. „Svojim metodom tumačenja slika“, kaže on, „nastojao sam da pokažem kako se ideje prenose u vizuelne predstave i kako ove počivaju na idejama.“
Dobar primer je klasična predstava tri Gracije, koju Vind analizira u preko deset različitih izvedbi, od freski iz Pompeje, preko Koređa, Botičelija i Rafaela, do Pikove medalje. On započinje potragu od stoičkih alegorija Hrisipa i Seneke, razvija je Avgustinovom doktrinom o tragovima Trojstva i kruniše neoplatonskim tumačenjem Marsilija Fičina, koji u Gracijama prepoznaje tri etape kosmičkog putovanja duše. Da li su Gracije odevene ili nage? Kako drže jedna drugu i koja gleda u kom smeru? Ništa od toga nije slučajnost u varburgovskom „otključavanju slika“ Edgara Vinda, koji je posebno naklonjen neoplatonskim shvatanjima Fičina i Pika, ali ne zanemaruje značaj renesansnog osećaja za finu ironiju i estetsko poigravanje motivima. „Misterije“ iz naslova knjige odnose se upravo na tanano balansiranje renesansnih umetnika i filozofa između različitih modaliteta tog termina, od Diogenovog ili Platonovog prezira prema „pučkom“ karakteru antičkih misterija, preko njegovih magijskih konotacija u Jamblihovim tumačenjima, do misterija shvaćenih kao poetska alegorija.
U izdanju beogradskog Fedona, Vindova briljantna studija zablistala je u prevodu Ljiljane Nikolić. Uz više desetina reprodukcija, izdanje je obogaćeno i veoma detaljnim indeksima, koji olakšavaju snalaženje u ovom zahtevnom štivu.
Napisani u trenucima kada je Markes bolovao od raka, memoarski zapisi "Priča o mom životu" predstavljali su potrebu da ispriča svoju životnu priču pre nego što ode
Deluje da je Nacionalni festival filma i televizije za Ministarstvo kulture ono što je za državu EKSPO. Ministar Selaković je najavio digitalizaciju bioskopske sale u Novoj Varoši, domaćinu NAFIT-a
„Car je go, ali Cara je baš briga što je go, on i tako go ostaje Car i hvali se svojom golotinjom u stilu ne možete mi ništa“, kaže rediteljka predstave „Razbijeni krčag“ Banjalučkog pozorišta koja u nedelju gostuje u Beogradu
U DKC-u više nije Kultura u blokadi koja je u februaru zauzela ovu bioskopsku salu, već grupa koju predvodi Ratibor Trivunac, aktivista i anarhista. Skupština grada ćuti, deluje da je Kulturni centar pušten niz vodu
Nisu nezadovoljni svi, već samo deo baletskih igrača, piše u saopštenju Uprave SNP-a, i nude dijalog povodom navedenih argumenata zbog kojih traže smenu Aje Jung. Večeras, umesto predstave, za publiku će biti izvedena samo generalna proba "Labudovog jezera"
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve