Projekat uređenja Vračarskog platoa, arhitekata Đorđa Bobića i Vladimira Macure, kao najbolje idejno rešenje pobedio je na konkursu raspisanom 1990. godine. Posle 13 godina, a prema idejama pomenutih arhitekata, ovaj deo Beograda biće preuređen.
Radovi na uređenju Platoa u punom su jeku, pa se već izvedeni radovi mogu komentarisati i kritikovati, ali već urađeno teško je ispraviti. Međutim, kao što je inače slučaj sa značajnim arhitektonsko-građevinskim poduhvatima, i ovaj će ostati kao obeležje jedne epohe i svedočiće o dostignutom nivou dalekosežne stvaralačke vizije kojoj svaki kreator stremi, a koji, nažalost, neće dobiti visoku ocenu.
Kritika urađenog biće data samo u kratkim crtama, dok će veća pažnja biti posvećena uređenju okoline Platoa, koja još nije dovršena.
Nesrećna dispozicija Parohijskog doma odabrana je u samom parku.
U njenom nastavku, uz Krušedolsku ulicu, neimari će izgraditi zgradu Patrijaršije, po volumenu tri puta veću od ove koja je već izgrađena!
Stambena zgrada, koja se pruža dužinom Krušedolske, oivičavala je park i budući trg, kao ram za sliku, sa mogućnošću ostvarivanja pratećih sadržaja, otvorenih ka ovom prostoru. Izgradnjom novih objekata, paralelnih sa postojećom zgradom, trg se sužava, a ova mirna, pešačka ulica gubi svoje lepe vizure i sadržaje. Kafa s pogledom na park, ekskluzivitet je koji na naše oči nestaje. Tu nije kraj!
Visoko drveće je već posečeno jer su kreatori predvideli da se Krušedolska ulica proseče, proširi, poveže sa Bulevarom JNA i postane snažna saobraćajnica, a u Skerlićevoj – „stajalište za gradski prevoz“.
Saobraćajno rešenje, koje predviđa jak saobraćajni „prsten“ ulicama Krušedolskom, Bore Stankovića, Skerlićevom i Nebojšinom, znači neposredno uz sam Plato, „radi rasterećenja saobraćaja“- potpuno je nerazumno. Upravo obrnuto, Krušedolska, Bore Stankovića, delovi Mutapove i Mačvanske ulice morali bi biti pešačka zona, koja bi, osim glavnog trga ispred samog Hrama, bila prilagođena potrebama budućih brojnih posetilaca. Objekat ovakvih dimenzija i značaja mora biti upotpunjen brojnim atraktivnim pratećim sadržajima kao što su galerije, prodavnice suvenira, kafei, poslastičarnice, manji trgovi koji okupljaju umetnike…
Obimni radovi na uređenju trga ispred Hrama bili su prilika za izgradnju parkinga (podzemnih garaža) ispod površine trga. Na ovaj način rešio bi se problem ozbiljnijeg parkiranja u neposrednoj blizini, imajući u vidu gusto naseljeno okolno tkivo, naspram izuzetnih potreba za parking prostorom.
Rešavanje pitanja saobraćaja trebalo bi da bude ozbiljnije razmotreno, kako bi barem neka od kompleksnih komponenti rešavanja Vračarskog platoa dobila pozitivan karakter.
Pored svega toga, ljupka stara „mala crkva“, u svojoj skromnoj eleganciji, stešnjena između kolosalnog Hrama i novog Parohijskog doma, nameće pitanje – je li stvorena u pogrešnoj razmeri ili su mere „novog doba“ drugačije.
Sva ova pitanja svode se na jedno: da li je ovde mesto Parohijskom domu i zgradi Patrijaršije? (Koliko nam je zgrada Patrijaršije još potrebno?)
Šta o ovom rešenju misle stanovnici Vračara?
Iz inostranstva nam je došao prijatelj, bivši „stari Vračarac“ i dalje zaljubljen u stari kraj. Otišao je da se prošeta do Hrama i, kad je ugledao novo zdanje, kaže: „Samo što nisam vrisnuo!“ To više liči na divlju gradnju nego na suptilno uređenje oko Hrama. Ipak, kao i mnogi, ostao je nem, o čemu svedoči zaglušujuća tišina u kojoj se uređuje najveći hram na Balkanu.
O stavu stanovnika Vračara govorila je za list „Danas“ i Ana Matović, član nekadašnjeg Odbora za zaštitu Savinca, Neimara i Čubure, koja je podsetila „da je ovaj ambiciozan, ne samo beogradski već i projekat od nacionalnog značaja, naišao na otpor žitelja Vračara još pre 13 godina, odmah po obelodanjivanju pobedničkog rada dvojice arhitekata“. Prema njenom svedočenju, organizovan je referendum za stopiranje projekta na kome se od 1200 izašlih čak 1150 žitelja tog dela Vračara izjasnilo protiv njegove realizacije. „Nećemo Novi Beograd na Vračaru, već mali Monmartr oko Hrama“, glasile su tada primedbe Vračaraca upućene na račun nekih urbanističkih i saobraćajnih planova kojima bi se, kako kažu, „narušilo nasleđeno urbanizovano tkivo Vračara“.
Poslednje pitanje koje se tiče aktuelne legalizacije: hoće li biti legalizovani objekti novijeg datuma na Vračarskom platou, spratnosti P+6 ili 7 spratova, iako je DUP-om predviđena spratnost P+3? Hoće li biti srušen prijatni kutak, umetničko-zanatski centar u zaleđu Hrama?
Visoke kuće a uske ulice – ko može da verifikuje ovu pohlepu, koja narušava ambijentalne vrednosti i duh Neimara.
Sanja Mitrović, arhitekta