
Pop kultura
Ušuškan svet porodice Mumin
Pre 80 godina nastali su Mumini, simbol finskog identiteta, porodica koju je smislila Tuve Janson ne bi li se izborila sa depresijom u vreme Drugog svetskog rata
Na takozvani Dan zaljubljenihh koncerte u Beogradu su održali dvoje starih znanaca – Zoran Predin i Josipa Lisac
Estradno „utvrđivanje“ značajnih (čitaj: unosnih) datuma donosi nam i u Beogradu razne zanimljive efekte – npr. godinama unazad Dan žena i pre njega tzv. Dan zaljubljenih/Valentinovo u prestonici Srbije uzeli su „pod svoje“ uglavnom izvođači iz Hrvatske. Neno (nekad Đavol) Belan se višestruko upisao u listu strelaca na stadionu Sv. Trifuna pa je zatim otišao dalje, a ove godine 14. februar rezervisali su Zoran (nekad Lačni Franz) Predin i Josipa Lisac – on u sali KNU/Kolarčevog narodnog univerziteta, ona u SC/Sava centru. Ali kajmak je, masovkom u „Areni“, ipak skinuo Sergej Ćetković, ovdašnji.
PRASLOVAN: Menjajući postave i repertoar hrabrošću džezerskog vođe sastava – bar jednom u sezoni – Predin se u klasičarski „Kolarac“ vratio posle prošlogodišnjeg osmomartovskog trijumfa s Matijom Dedićem i zajedničkim cover-albumom Tragovi u sjeti (2011, Menart – Srbija), zadržavši u programu svega par ex-YU standarda (npr. Bajagin Plavi safir), i naravno sopstvene uzdanice (Čakaj/čekaj me, O mladom studentu…, Za šaku ljubavi, Vilenjak, Lijepa, dok me ljubiš…). U međuvremenu su u opticaj/on-line krenule nove numere Kosa boje srebra (da, setna aluzija na Oči boje meda EKV, poznata i – refrenom – Margita) i Rumba čarolija. Neobično sazvučje potonje je nagovestilo Zoranove nove pratioce, bez posebnog naziva iako to svojim umećem svakako zaslužuju. Neočekivanu postavu čine virtuozni (klavirski) harmonikaš afro-frizure Janez Dovč, slikoviti džez-gitarista Robert Pikl i u pozadini samo naoko činovnički svirač tube (ne YouTube) Goran Krmac.
Kreativni preobražaji, ali brži od varenja čak i naklonjene publike, uz oštru konkurenciju u istom terminu, ovog puta u Beogradu uzeli su danak u odzivu Zoranu Predinu: iako s ulaznicama po starim cenama 1200–1700 din. „Kolarac“ nije bio popunjen, a izvođenje je svežinom i stilom to svakako zaslužilo. Posle topovske salve u čast Dana državnosti, otvorivši dvočasovni nastup novom Nema više zezanja bez šlema i starom ali manje poznatom Brez golobčka ni Benetk, a bis završivši s Mentol bonbon, Zoran Predin Trio prefinjeno je svingovao: Dovč u rasponu tango/bandoneon – šansona/mjuzet (i ponajmanje polka), i brzoprsti Pikl s lagano naelektrisanim zvukom i manuš-pratnjom (jednom i na buzukiju), uvijali su deonice oko stamenih Krmcovih bas-linija produvanih kroz limeni instrument. Te noći kad umrem uskrsla je u verovatno najlepšoj verziji do sad; nekim čudom, Bregović se – posle bosansko-rokerske, grčke, filmske, poljske, kvaziromske, navodno keltske itd. – nije setio da tu svoju baladu prodaje i u slovenačkom ruhu. Na dobitku je i klasični Praslovan samog Predina, sad s rečitativom.
Zanjihani su bili i naglasci u opuštenim, ali (ne samo zbog TV-snimka) kraćim najavama. Zoran je priču jasno smestio u autoironičnu srednjovečnost, temu koju je i Bolj star, bolj nor dovela do nostalgije Novog talasa Šta bi mi bez nas – tu je već zvezda večeri morala sopstvenu publiku da suzbija kako bi što tiše pevala refren. Odlično su primljene i nove, Generalica (za ovu priliku Okupatorka) i Ritam lelujave bluze, a ka vrhuncu se Predin poigrao i s obradama Oči čornije i (Š. Bajramovićeve) Hanume.
DNEVNIK JEDNE LJUBAVI: U isto pretpraznično veče Josipa Lisac (r. 1950) ušla je s danima unapred rasprodanom salom Sava centra (više od 3500 ulaznica, 1600–2500 din.), i s dvoipočasovnim programom kojim je obeležavala 20-godišnjicu smrti svog (ehm) Pigmaliona, Karla Metikoša (1940–1991) i koji se od kraja prošle godine nastavio i na proslavu 4 decenije od izlaska njenog pomalo i nategnuto konceptualnog debi-albuma Dnevnik jedne ljubavi (‘73, Jugoton, uspešno ponovo objavljen 2009, CD Croatia Records). Možda nikad nije dovoljno ponavljati i objašnjavati kako je i zašto je legendarni LP Dnevnik… i do danas ostao jedno od najkvalitetnijih ostvarenja pop-muzike nastalih u Jugoslaviji, slično kao što je šarenoj publici ove večeri donekle i obrazovno poslužilo da ponešto (makar i iz amaterskih/turističkih filmskih inserata) sazna o karijeri Metikoša alias Met Kolinsa, rokenrol-pionira s Balkana. No Josipino estradno samosahranjivanje, sad pod neonskim Karlovim potpisom, i kičerizovano večnoljubavno veličanje svega što ima ikakve veze s njenim voljenim, mnogima je jednako odbojno kao i njen uobičajeni miks lucidnosti i prenemaganja.
Većina nas ipak je spremna da sve te zamerke ostavi po strani radi njenog pevanja, posebno kad nam gostuje ređe i od svojih ne čestih novih albuma (zasad poslednji Živim po svome, 2009, Croatia Records). I dalje u vrlo dobroj vokalnoj kondiciji, efektna i na otvorenom na velikim festivalima (pa tako i po Srbiji), gđa Lisac – takođe iskusna s prigodnim nastupima ovog datuma kad joj je inače i rođendan – kao istinska diva vrtela je šou s efektnim, osmišljenim „laserima“, nalik onome što je u istom prostoru nekad MESAM hteo da bude. Uobičajeni kvartet prvorazrednih hrvatskih rent-a-svirača predvodio je klavijaturista Gojko Tomljanović, a njihovom umerenom soul/fanku džezerske deonice dodavao je Josipin dugoprugaški trubač (za jednu tačku i harmonikaš) Josip Grah. Krenula je s očekivanom Ave Maria (iz prve ovdašnje rok-opere, Gubec beg ‘75), naravno i sa šeširom od kojeg smesta zaboravite skorojevićke „autfite“ I. Bjelice. Jubilej Dnevnika… vratio je u repertoar više numera s te ploče, aranžmanski ujednačenih sa snažnim ranijim (Dok razmišljam o nama) i kasnijim hitovima (Danas sam luda, programski Hir–na–kub), od čega su posebno profitirale Kraljica divljine/Gdje Dunav ljubi nebo, pompezne balade kojima je u prezreloj fazi njena pojava/ekstravagancija ostala bez odgovarajućeg muzičkog uporišta (koje, uzgred, napadne koleginice joj Bebi Dol i Slađana Milošević gotovo nikad nisu ni imale).
Presvlačenjem nije dobio jedino uglasti, neoborivo analogni a sad omekšali Ležaj od suza, ali Magla je razrađena ka gospelu, možda kao odjek verzije Predina & M. Dedića. Izostanak hora je samo pružio još više mogućnosti da Josipa demonstrira dubinu svog glasa i pevačku tehniku, pa je i to doprinelo ovacijama prisutnih.
Pre 80 godina nastali su Mumini, simbol finskog identiteta, porodica koju je smislila Tuve Janson ne bi li se izborila sa depresijom u vreme Drugog svetskog rata
Još jedna najava otvaranja rekonstruisane Spomen kuće Nadežde i Rastka Petrović, zatim početak uređenja Galerije fresaka i osnivanje Arheološkog muzeja – planovi su ministra Nikole Selakovića koje ima za Narodni muzej, a povodom njegovog 110. rođendana
U Beogradskom dramskom pozorištu izveden je prvi od tri dela predstave „Više od igre“ realizovane po istoimenoj TV seriji. Dešava se u Gradini u kojoj ima višak prošlosti i budućnosti, a manjak sadašnjosti
Promocijom monografije „RandeLJvu sa piscima i knjigama“ Đorđa Randelja biće proslavljeno deset godina Književnog festivala na brodu. Brod je velika bela lađa Cepelin na Dunavu podno novosadske Tvrđave, a festival je kakav nigde niko nema
Muzičar, autor i frontmen kultnog benda „Idoli“, Vlada Divljan, dobiće bistu u Tematskom parku rokenrola u Zagrebu
Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora
Istorijska šansa Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve