
Kultura sećanja
Vlada Divljan dobija bistu u Zagrebu
Muzičar, autor i frontmen kultnog benda „Idoli“, Vlada Divljan, dobiće bistu u Tematskom parku rokenrola u Zagrebu
Promene pravila gradskih manifestacija kulture koje je Skupština grada najavila još u martu, nikako da se ostvare. Da li će biti vremena da se primene do septembra kad počinju Bitef i Fest, odnosno, da li će oni uopšte biti održani
Sve što je moglo da se uradi da se ovogodišnja izdanja FEST-a, BITEF-a , Martovskog festivala i festivala „Sedam veličanstvenih“ realizuju u septembru, urađeno je. Preostaje još samo da svoj deo posla uradi Sekretarijat za kulturu Beograda, na šta se čeka još od kraja marta.
Gradska sekretarka za kulturu Nataša Mihailović Vacić tada je najavila da će na nekoj od narednih sednica Skupštine grada Beograda biti promenjena pravila tih manifestacija jer su „stara i neusklađena s vremenom“.
Najava promena
„Sve naše manifestacije imaju pravila koja su zastarela i moraju da se usklade sa realnim stanjem i unaprede. Želimo da preciznije definišemo svaku manifestaciju i odredimo njenu specifičnost, o čemu će biti reči na jednoj od sledećih sednica“, rekla je Nataša Mihailović Vacić „Večernjim novostima“.
To se još nije desilo, niti se najavljuje kada će. Ne zna se šta znači „preciznije definisanje“ festivala koji je već, na primer, pozorišni ili filmski. Možda – šta je podobno da prikazuju a šta nije?
Pre dve godine, Skupština grada Beograda uvela je nova pravila za 14 kulturnih manifestacija od značaja za Beograd. Zahvaljujući njima, vlast je stekla mogućnost da utiče na umetničku i programsku koncepciju tih ustanova.
Naime, tada je odlučeno da se odluci iz 2021, po kojoj festivali osim umetničkog direktora mogu da imaju i selektora, doda aneks po kome selektora bira Skupština grada iz “reda afirmisanih ličnosti u oblasti kulture”.
Međutim, ta odluka nije sprovedena. Festivali nisu dobili selektore, pa je umetnički direktor bio i selektor – sa izuzetkom Nikite Milivojevića koji je oformio selektorski tim Bitefa.
Novi problemi
Ako se promena koju je ovog marta najavila gradska sekretarka odnosi na to, na imenovanje selektora, onda se naziru novi problemi.
Posao selektora je da bira program. Do septembra kada se održava Bitef, a od ove godine će i Fest i „Sedam veličanstvenih“, ima četiri meseca. Pitanje je da li će festivali koji se pripremaju godinu dana moći da se organizuju za četiri meseca. Uostalom, zato je Odbor Bitefa predložio Skupštini grada da dosadašnjem umetničkom direktoru Nikiti Milivojeviću vrati oduzeti mandat, kako bi mogao da završi započetu pripremu programa za septembar.
Zatim, s obzirom da timovi Bitefa i Festa tvrde da su novi programi pripremani kao da je sve u redu, šta će se desiti u situaciji ako uskoro dobiju selektore? Da li će oni preuzeti već pripremljeni program, dakle tuđi program, ili će ga izbrisati? Da li će, u ovom drugom slučaju, biti prinuđen da naprave program od predstava i filmova koji nisu na nivou renomea Bitefa i Festa?
Martovski festival dokumentarnog i kratkog filma odavno ima program za ovogodišnje izdanje. I da je Skupština grada na vreme imenovala novi Odbor festivala, mogao je da se realizuje od 25. do 29. marta kad je i najavljen. Očekivalo se da će Skupština grada odrediti novi datum za april, jer od nje to zavisi, ali – nije.
Kako saznajemo, Odbor Martovskog festivala će se sastati odmah nakon Uskršnjih praznika ne bi li odlučili kako dalje.
Jedino je svima očigledno da nemaju način kojim bi podstakli Skupštinu grada da ispuni svoj deo obaveze prema onim koje je osnovala.
Muzičar, autor i frontmen kultnog benda „Idoli“, Vlada Divljan, dobiće bistu u Tematskom parku rokenrola u Zagrebu
Napor da se od emocionalne pustoši dođe do živosti, tema je u izložbe poljske umetnice „Odmrzavanje osećanja“ Malgožate Njeđelko u CZKD-u
Tonino Picula je u Strazburu govorio i o odnosu Srbije prema svom kulturnom nasleđu, a Evropski parlament je slučaj Generalštab ocenio kao rastuće političko mešanje u sistem zaštite
„Plakati“ Rastka Ćirića u Muzeju primenjene umetnosti, osim što najavljuju neki kulturni događaj, ujedno i pripovedaju o dešavanjima na našoj sceni proteklih decenija. Otud i kovanica u naslovu koja ih opisuje
Danas se različiti oblici filmske pop kulture – koji su dugo bili marginalizovani – sve više priznaju kao autorski. Upravo pop kultura, kao “kulturna koža”, prvi sloj, često najviše govori o nama. Slično se dešava i sa žanrovskim filmom – njegova varijanta umetničkog žanra ili takozvanog “uzdignutog žanrovskog filma” trenutno doživljava izvanredno vreme
Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora
Istorijska šansa Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve