
Novi Sad
Vojnička pasuljijada i Beograđani dobili novac za kulturu Novog Sada
Veći deo novca iz budžeta predviđenog za kulturu Novog Sada dodeljen je projektima iz Beograda koji nemaju veze sa kulturom
Nakon jednogodišnjeg čekanja da im se povećaju uslovi rada, a pre svega da im plate budu u visini minimalca i da dobiju direktora, članovi Beogradske filharmonija stupili su u štrajk. Kažu da će trajati do ispunjenja zahteva
Ovog petka Beogradska filharmonija neće održati koncert, kao što to čini godinama unazad, zato što je od danas, 3. marta, u štrajku.
Biće u štrajku do daljnjeg, do ispunjenja zahteva.
Dva zahteva
Imaju dva zahteva: hitno poboljšanje materijalnog položaja zaposlenih iz trenutne uredbe o koeficijentima, kao i hitno otvaranje konkursa za direktora Beogradske filharmonije transparentno i u skladu sa protokolom o konkursu.
U okviru prvog zahteva traže da se poboljšanje materijalnog položaja zaposlenih izvrši kroz vraćanje posebne Uredbe o koeficijentima za Beogradsku filharmoniju, jer je Beogradska filharmonija jedini filharmonijski orkestar na budžetu Ministarstva kulture Republike Srbije koji je isključivo orkestarski ansambl.
Takođe, „za nosioce delatnosti koji predstavljaju najbrojniju grupu u orkestru Beogradske filharmonije (tuti muzičari tj. orkestarski muzičar) zahtevamo platu najmanje u iznosu republičkog proseka, a to je, po poslednjim podacima Zavoda za statistiku iz novembra 2024. godine javno dostupnom na sajtu, 100.738, 00 neto. Takođe, zahtevamo objedinjenje svih tuti muzičara u jednu grupu kroz usklađivanje Kataloga radnih mesta sa Uredbom o koeficijentima“.
Drugi zahtev je jasan – Beogradska filharmonija je već tri godine u v.d. statusu.
Štrajk se mogao naslutiti
Da će Beogradska filharmonija preduzeti poslednje špto im je preostalo u borbi za svoja prava, dakle štrajk, moglo se očekivati nakon što ni jedan zahtev iz njihovog saopštenja iz polovine januara, nije ispunjen.
„Posle godinu dana ignorisanja i manipulacija, naše nezadovoljstvo je dostiglo vrhunac. Najavljujemo korišćenje svih zakonskih sredstava u borbi za dostojanstvo i prava kulturnih radnika. Ova borba nije samo naša ‒ to je borba za društvo koje poštuje svoje vrednosti i stvara temelje za buduće generacije. Pozivamo sve zaposlene u sektoru kulture, umetnike i građane da dignu glas protiv degradacije kulture. Kultura ne sme biti marginalizovana“, pisalo je u tom saopštenju koje su osim Filharmonije, potpisali i orkestri Narodnog pozorišta u Beogradu i Srpskog narodnog pozorišta u Novom Sadu.
10. februar 2024.
Jednogodišnje ignorisanje problema Filharmoničara počelo je 10. februara 2024, kada su muzičari počeli svoj redovni koncert petkom u dvorani Kolarčeve zadužbine kao nikada do tad: orkestar se obratio publici s namerom da ukaže u kakvim uslovima žive i rade.
Rekli su da je „Beogradska filharmonija dve godine (sada već – tri) u VD statusu, da svoj stogodišnji jubilej slavi sa najmanjim platama orkestarskog muzičara u regionu, sa sramno malim budžetom iz godine u godinu, bez reklame, bez obnovljene koncertne uniforme već deset godina i bez čvrstih uverenja da će se zidati naša nova dvorana.“
Od svega, do danas su dobili samo koncertne uniforme, a oformljena je i radna grupa u vladi Ane Brnabić koja je trebalo sve to da reši, Ali nije.
I, zato, a na osnovu člana 3. stav 1 Zakona o štrajku i člana 57. Posebnog kolektivnog ugovora za ustanove kulture čiji je osnivač Republika, Autonomna pokrajina i jedinica lokalne samouprave, većina zaposlenih u Beogradskoj filharmoniji donela je odluku o stupanju u štrajk.
Veći deo novca iz budžeta predviđenog za kulturu Novog Sada dodeljen je projektima iz Beograda koji nemaju veze sa kulturom
Ministarstvo kulture je u julu gotovo svakog dana doniralo novac jednom od gradova uključenih u projekat „Gradovi u fokusu“ s namerom da poseje kulturu van prestonice
Iako kraći za dva dana nego inače, ovogodišnji Festival evropskog filma na Paliću imaće 140 filmova, a počeće dodelom nagrade “Lifka” Svetozaru Cvetkoviću I Sergeju Loznici
Solistkinja Opere Ljubica Vraneš postala je direktorka umesto kolege Dragoljuba Bajića koji je avanzovao za v.d. upravnika Narodnog pozorišta. Krajem decembra odbila je da pruži ruku dirigentkinji zbog crvene rukavice
Zvanično je potvrđeno da je Jasmina Ninkov nova v.d. upravnica Narodne biblioteke Srbije, o čemu je „Vreme“ javilo pre dva dana. Prvi pokušaj da bude na čelu NBS, 2013, nije uspeo
Ekskluzivno: Istraživanje Slobodana G. Markovića i Miloša Bešića o stavovima beogradskih studenata u plenumu
Šta sve nismo znali o njima Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve