Festival
Rediteljki Hodi Taheri nije dozvoljen ulazak u Srbiju
Iranska rediteljka Hodi Taheri neće doći u Beograd da predstavi svoj film „Majka je rođena grešnica“ zato što joj nije dozvoljen ulazak u Srbiju
Kašnjenje Grada sa raspisivanjem konkursa za sufinansiranje projekata iz kulture je višegodišnja praksa, kažu umetnici Nezavisne kulturne scene Srbije. Nije jasno zašto njihove kolege iz institucija ćute
„Nažalost, kašnjenje godišnjeg konkursa Sekretarijata za kulturu Grada postala je praksa, ne sećam se kad je poslednji put raspisan u zakonskom roku. Nije mi jasno kako uopšte uspevamo da radimo. Ali, to nas ne sprečava da javno reagujemo“, kaže za „Vreme“ mr Marijana Cvetković osnivačica Stanice Servisa za savremeni ples.
Najnovije reagovanje je današnje, jer „Sekretarijat za kulturu Grada Beograda nastavlja sa negativnom praksom kašnjenja raspisivanja godišnjeg konkursa za finansiranje ili sufinansiranje projekata u kulturi“, a osim toga, ne postoji ni „informacija o potencijalnom datumu raspisivanja“, piše u Saopštenju Nezavisne kulturne scene Srbije (NKSS).
Da bi se ostvario godišnji kalendar, potrebno je da konkurisanje za projekte u ovoj godini bude završeno najkasnije do kraja prošle.
„Podsetiću da je ovaj konkurs instrument pomoću kog Grad sprovodi kulturnu politiku. Već je polovina februara a oni nisu ni raspisali konkurs“, kaže Marijana Cvetković.
Posledice ovakvog nepoštovanja rokova su velike. „Već smo ponovili hiljadu puta: kada se konkurs ne raspiše na vreme, pa rezultati konkursa budu objavljeni pred kraj drugog kvartala godine, većina organizacija može da realizuje projekte tek na jesen ili zimu. Time se umetnici stavljaju u veoma težak položaj“.
„Zatim, mnogi projekti su deo međunarodne saradnje koja je kao što svi znamo, vrlo precizno isplanirana. Mi, zbog konkursa, ne možemo da učestvujemo u tim saradnjama kako se očekuje i stvaramo sliku nepouzdanog partnera.“, kaže Cvetković.
Pa ipak, nezavisna scena je vrlo vidna na ovdašnjoj kulturnoj sceni. „Živimo od projekata vezanih za međunarodnu mrežu2, kaže Marijana Cvetković.
Osim NKSS, od sufinansiranja projekata zavisi i ona druga scena, institucionalna. „Nije jasno zašto oni još ni jednom nisu reagovali, s obzirom da i realizacija mnogih njihovih projekata zavisi od gradskog konkursa.“
Asocijacija NKSS opet, kao što je i do sad, „apeluje na Sekretarijat za kulturu Grada Beograda da u najkraćem mogućem roku raspiše konkurs za finansiranje ili sufinansiranje projekata u kulturi, kao i projekata umetničkih, odnosno stručnih i naučnih istraživanja u kulturi za 2024. godinu kako bi se umanjila šteta koja nastaje usled ovakve loše prakse upravljanja kulturom u glavnom gradu.“
Iranska rediteljka Hodi Taheri neće doći u Beograd da predstavi svoj film „Majka je rođena grešnica“ zato što joj nije dozvoljen ulazak u Srbiju
Pavle Jerinić je na sceni Narodnog pozorišta u Beogradu pročitao apel UDUS-a da se oslobode uhapšeni u Novom Sadu, što je upravnik ovog pozorišta, Svetislav Goncić osudio, zaboravljajući da je to tradicija koju je započeo još Voja Brajović u vreme Miloševića
“I tada i sada, kao da pratimo jedni druge. Utoliko je moje pominjanje (pa čak i da je izmišljanje) ‘jugoslovenskog sna’ najkraća, ali prilično tačna definicija ostvarivosti duhovnog stanja pojedinca i nacije tog vremena”
Svetislav Basara: Minority Report (podcast)
Dereta, Beograd, 2024.
U predstavi nije sasvim jasno kakva je veza između položaja poslušnog kulturnog radnika onda i položaja poslušnog kulturnog radnika danas. U romanu je minuciozno analiziran odnos između brutalnog staljinističkog sistema i onih koji pristaju da mu služe svojim intelektualnim radom. U predstavi se ova dimenzija romana izgubila
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve