Izložba
Umetnici moraju od nečega da žive
Radove za izložbu „Šta da kupim“ birali su kustosi s namerom da se uključe u kulturni dijalog, ali i da istaknu činjenicu da umetnici moraju od nečega da žive
Kašnjenje Grada sa raspisivanjem konkursa za sufinansiranje projekata iz kulture je višegodišnja praksa, kažu umetnici Nezavisne kulturne scene Srbije. Nije jasno zašto njihove kolege iz institucija ćute
„Nažalost, kašnjenje godišnjeg konkursa Sekretarijata za kulturu Grada postala je praksa, ne sećam se kad je poslednji put raspisan u zakonskom roku. Nije mi jasno kako uopšte uspevamo da radimo. Ali, to nas ne sprečava da javno reagujemo“, kaže za „Vreme“ mr Marijana Cvetković osnivačica Stanice Servisa za savremeni ples.
Najnovije reagovanje je današnje, jer „Sekretarijat za kulturu Grada Beograda nastavlja sa negativnom praksom kašnjenja raspisivanja godišnjeg konkursa za finansiranje ili sufinansiranje projekata u kulturi“, a osim toga, ne postoji ni „informacija o potencijalnom datumu raspisivanja“, piše u Saopštenju Nezavisne kulturne scene Srbije (NKSS).
Da bi se ostvario godišnji kalendar, potrebno je da konkurisanje za projekte u ovoj godini bude završeno najkasnije do kraja prošle.
„Podsetiću da je ovaj konkurs instrument pomoću kog Grad sprovodi kulturnu politiku. Već je polovina februara a oni nisu ni raspisali konkurs“, kaže Marijana Cvetković.
Posledice ovakvog nepoštovanja rokova su velike. „Već smo ponovili hiljadu puta: kada se konkurs ne raspiše na vreme, pa rezultati konkursa budu objavljeni pred kraj drugog kvartala godine, većina organizacija može da realizuje projekte tek na jesen ili zimu. Time se umetnici stavljaju u veoma težak položaj“.
„Zatim, mnogi projekti su deo međunarodne saradnje koja je kao što svi znamo, vrlo precizno isplanirana. Mi, zbog konkursa, ne možemo da učestvujemo u tim saradnjama kako se očekuje i stvaramo sliku nepouzdanog partnera.“, kaže Cvetković.
Pa ipak, nezavisna scena je vrlo vidna na ovdašnjoj kulturnoj sceni. „Živimo od projekata vezanih za međunarodnu mrežu2, kaže Marijana Cvetković.
Osim NKSS, od sufinansiranja projekata zavisi i ona druga scena, institucionalna. „Nije jasno zašto oni još ni jednom nisu reagovali, s obzirom da i realizacija mnogih njihovih projekata zavisi od gradskog konkursa.“
Asocijacija NKSS opet, kao što je i do sad, „apeluje na Sekretarijat za kulturu Grada Beograda da u najkraćem mogućem roku raspiše konkurs za finansiranje ili sufinansiranje projekata u kulturi, kao i projekata umetničkih, odnosno stručnih i naučnih istraživanja u kulturi za 2024. godinu kako bi se umanjila šteta koja nastaje usled ovakve loše prakse upravljanja kulturom u glavnom gradu.“
Radove za izložbu „Šta da kupim“ birali su kustosi s namerom da se uključe u kulturni dijalog, ali i da istaknu činjenicu da umetnici moraju od nečega da žive
Na festivalu Horor filma obeleženo je 40 godina od premijere filma „Davitelj protiv davitelja“. Branislav Zeremski, čija je glumačka karijera tada počinjala, podelio je nekoliko uspomena na to vreme
Kopola je bio usred neverovatno plodnog kreativnog perioda kada je snimao ovaj film. Nakon što je 1972. godine pretvorio bestseler Marija Puza u iznenađujući kritički i komercijalni hit, Kopola je 1974. snimio film Prisluškivanje (The Conversation), koji je osvojio Zlatnu palmu na Filmskom festivalu u Kanu, a zatim se brzo vratio da snimi ovaj nastavak, ponovo napisan u saradnji s Puzom
Partenopa, kako je Sorentino predstavlja i usmerava, u biti je nedopadljiv lik koji je esencijalno papirnati konstrukt i ne mnogo više i šire od toga
Molijer Uobraženi bolesnik režija Nikola Zavišić Narodno pozorište, Scena “Raša Plaović”
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve