Festival
Rediteljki Hodi Taheri nije dozvoljen ulazak u Srbiju
Iranska rediteljka Hodi Taheri neće doći u Beograd da predstavi svoj film „Majka je rođena veštica“ zato što joj nije dozvoljen ulazak u Srbiju
Zna se da je 1973. godine figurina bila deo privatne kolekcije u Vranju, a sad se ne zna gde je. Zna se i da je pronađena krajem 19. veka u okolini Prizrena, kaže predsednik Srpskog arheološkog društva
Pošta Kosova juče je dala niz pogrešnih informacija prilikom objavljivanja serije poštanskih markica sa figurinom „Bronzanog jarca„, rekao je Aleksandar Crnobrnja predsednik Srpskog arheološkog društva, i takvo ponašanje nazvao diletantizmom.
Uz vest o novoj marki, Pošta Kosova je naglasila da se radi o kosovskom arheološkom nasleđu koje se nalazi u Narodnom muzeju u Vranju, objasnivši da je na slici „jarac koji sedi i predstavlja redak i poseban arheološki nalaz. Bronzana figura jarca koji sedi potiče iz 6. veka pre nove ere na osnovu pisanih podataka. Slučajno je otkrivena 1939. godine, negde u Jaglenici, prizrenskom predgrađu. Ova figurica je dužine 6,5 centimetara i širine oko tri centimentra, dok je teška 380 grama“.
Gde se nalazi figurina
Zašto tvrde da je to kosovsko nasleđe, da li pomenuta figura postoji, i gde se nalazi?
Adam Crnobrnja za „Vreme“ kaže da je „predmet nađen krajem 19. ili početkom 20. veka negde u okolini Prizrena, ne zna se tačno mesto. U to vreme taj deo je bio turski i srpski“.
„Sigurno se zna da je taj predmet bio u posedu jednog turskog paše do 1913. godine, pa prelazi u ruke šefa pošte u Prizrenu, da bi 1973. godine postala vlasništvo etnologa koji je bio zaposlen u Muzeju Vranju. On je imao arheološku zbirku i jedan deo je prodao Muzeju u u kom je radio, ali ovu figuru očigledno nije, zato što je 1973. godine pisao o njoj u Vranjskom glasniku, glasilu Narodnog muzeja Vranje. Tu je naveo da se ta figurina nalazi u njegovom privatnom posedu. Znači ne u Muzeju u Vranju, kao što kaže Pošta Kosova. Pogrešili su i mesto i vreme“, kaže Crnobrnja.
Da li se još uvek nalazi kod pomenutog etnologa, ne zna se.
Još jedan slučaj pseudonauke
Izjava Pošte Kosova da se radi o kosovskom nasleđu je još jedan pokušaj, kaže Crnobrnja, među „silnim pokušajima Kosova da kreira nacionalni identitet koji mu imponuje, a za koji bi Albanci želeli da se razvlači od neolita. Pseudo nauka u arheologiji i istoriji može da ima nesagledive posledice, pogotovu ako ima podršku određenih struktura, što se očigledno dešava danas na Kosovu“.
Po njemu, fotografija objavljena na marki je identična onoj iz Vranjskog glasnika iz 1973, samo obrađena.
„Oni su je videli u Vranjskom glasniku, i mislili da se figura nalazi u Narodnom muzeju u Vranju. Nisu ni proverili! A da jesu, saznali bi da Muzej u Vranju u stalnoj postavci uopšte nema arheologiju“, kaže Crnobrnja i savetuje Narodnom muzeju u Vranju da tuži Poštu Kosova za uzurpiranje autorskih prava.
Kaže da su „uzeli istu crno-belu fotografiju i fotošopirali je da izgleda patinirano. Na originalnoj fotografiji, pošto je crno-bela, to se ne vidi.“
I, kao i prilikom prethodnih ovakvih pojava, Crnobrnja koristi priliku da istakne da su lažirane istorije Balkana koje objavljuju eminentni izdavači na Zapadu – pogubne.
Iranska rediteljka Hodi Taheri neće doći u Beograd da predstavi svoj film „Majka je rođena veštica“ zato što joj nije dozvoljen ulazak u Srbiju
Pavle Jerinić je na sceni Narodnog pozorišta u Beogradu pročitao apel UDUS-a da se oslobode uhapšeni u Novom Sadu, što je upravnik ovog pozorišta, Svetislav Goncić osudio, zaboravljajući da je to tradicija koju je započeo još Voja Brajović u vreme Miloševića
“I tada i sada, kao da pratimo jedni druge. Utoliko je moje pominjanje (pa čak i da je izmišljanje) ‘jugoslovenskog sna’ najkraća, ali prilično tačna definicija ostvarivosti duhovnog stanja pojedinca i nacije tog vremena”
Svetislav Basara: Minority Report (podcast)
Dereta, Beograd, 2024.
U predstavi nije sasvim jasno kakva je veza između položaja poslušnog kulturnog radnika onda i položaja poslušnog kulturnog radnika danas. U romanu je minuciozno analiziran odnos između brutalnog staljinističkog sistema i onih koji pristaju da mu služe svojim intelektualnim radom. U predstavi se ova dimenzija romana izgubila
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve