Komentar
Batina ima jedan kraj – još uvek
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Ministarstvo prosvete odbija da odgovori šta se događa sa Nacionalnom čitankom, a Ministarstvo kulture ćuti o nacionalnim penzijama. Kad istina ne odgovara vlastima, ona se prećutkuje
Vlast i njeni drugari danonoćno optužuju medije da objavljuju pretpostavke i nezvanične, a nadasve – netačne informacije.
Optužuju ih za „notorne laži“, da „zbunjuju narod“, dele ga, i rade sve na ovom svetu što je protiv države, a pre svega predsednika. Narod ne pominju.
Argumente na osnovu kojih izriču pomenute optužbe ne navode.
Novinaru, koji je po njihovom mišljenju slagao narod, ne kažu, na primer: ti si napisao to-i-to a tačno je ovako-i-ovako, nego samo konstatuju da laže.
Zašto? Zato što su tako oni odlučili. Šta je slagao? Nije važno. Samim tim što kritikuje ono što se ovde radi i dešava, on laže. Plus je i izdajica i strani plaćenik.
Optužbe i ćutnja
Dejan Ristić, ministar informisanja rekao je u ponedeljak da za Ministarstvo na čijem je čelu ne postoje „zavisni ili nezavisni mediji, provladini ili antivladini“, već postoje mediji i oni koji to nisu, odnosno novinari i oni koji to nisu.
Nije precizirao koji to mediji nisu mediji, niti zašto.
S obzirom da vlast i njene institucije u demantijima ne iznose dokaze protiv, po njima, lažnih informacija, pomislio bi čovek da ih nemaju. Ili da ih kriju zato što ne govore njima u prilog.
Nedavno sam Ministarstvu kulture poslala upit s molbom da odgovore kad će objaviti imena umetnika kojima su odobrene nacionalne penzije, s obzirom da su, po nezvaničnoj, ali jedinoj dostupnoj informaciji, određena još za vreme prošle ministarke, Maje Gojković.
Takođe nedavno, poslala sam upit i Ministarstvu prosvete s pitanjem da li će učenici osnovnih i srednjih škola 1. septembra dobiti Nacionalnu čitanku, udžbenik do koga je izuzetno stalo predsedniku Vučiću i koji je najavio premijer Miloš Vučević u ekspozeu.
Odgovore, niti bilo kakvu reakciju, nisam dobila. Nisu napisali ni „nećemo da odgovorimo“.
Da narod razume
Da li je tačna nezvanična informacija o Nacionalnoj čitanki po kojoj je od predviđena četiri ova udžbenika završen jedan koji će eventualno biti objavljen za Sajam knjiga?
Ako to nije tačna, zašto Ministarstvo prosvete ne bi odgovorilo na pomenuti upit pohvalivši se da je sve u redu, da će 740.000 učenika osnovnih i srednjih škola u Srbiji u ponedeljak 2. septembra sigurno dobiti udžbenik iz kojeg će se učiti patriotizmu?
Isto važi i za Ministarstvo kulture. Zašto je problem da kažu kad će objaviti spisak od dvadeset pisaca, glumaca, umetnika, kompozitora… kojima će se država odužiti nacionalnom penzijom, koji je, kako se čuje nezvanično iz samog tog Ministarstva, završen još u februaru?
Možda se novi ministar Nikola Selaković ne slaže sa izborom koji je Vladi htela da predloži Maja Gojković pa mu treba vremena da sastavi novi?
Kako bilo da bilo, informacije nepovoljne po državu su nedostupne, a to se zove cenzura.
Zadatak novinara je da postavlja pitanja i prijatna i neprijatna, kao i da objavi sve informacije do kojih je došao. Da narod razume, kako to kaže predsednik. I ne može da bude kriv što te informacije nisu po nečijem ukusu.
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Premijer Vučević najavio je nove informacije o ostavkama, ali od toga nije bilo ništa. Prvo da veliki šef izračuna kako mu se to uklapa u priču da se radi i gradi, kako da pogibiju petnaest ljudi pretvori u tek manju neprijatnost
Sprski đaci su infinicirani očajem svojih roditelja, nezadovoljstvom nastavnika i bahatošću države. Sistem je truo, pa teško da će pare rešiti problem
Ne znamo i ne možemo da znamo da li je do prekida programa RTV-a došlo zbog akcije 14 minuta tišine ili slučajno. Ali to ne menja suštinu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve