
Nemačka
Strani studenti kao izvor prihoda
Jedna nova studija pokazuje da strani studenti daju ogroman doprinos nemačkom budžetu, ako ostanu da rade, ali i tamo je kriza
Svet kojem su demokratija i normalan život dostojan slobodnog i civilizovanog čoveka nešto važno i neophodno, misliće da je tužan dan u kojem umire jedan takav čovek
Umro je Mihail Gorbačov, čovek koji je pustio Ruse iz zatvora.
Umro je Mihail Gorbačov, čovek koji je pustio iz zatvora i sve one koji su robijali zajedno sa Rusima, u zatvorskom kompleksu zvanom SSSR.
Umro je Mihail Gorbačov, čovek koji je omogućio raspuštanje svih satelitskih zatvora po istočnoj Evropi, zvanih DDR, ČSSR i slično.
Umro je čovek koji je potkopao Berlinski zid, a na Nemcima je bilo samo da ga gurnu. Koji je Štazi preselio iz svačije dnevne i spavaće sobe u filmove i knjige.
Koji je KGB preselio iz… Oh, pardon, toliko snage, volje ili vremena ipak nije imao. KGB je ostao živ i zdrav, i deceniju kasnije se vratio na vlast, odakle više nikada ne namerava da se pomeri.
Ali, to je jedna druga, tužna priča. Uostalom, ne može jedan čovek sve.
Svet kojem su demokratija i normalan život dostojan slobodnog i civilizovanog čoveka nešto važno i neophodno, misliće da je tužan dan u kojem umire jedan takav čovek.
A njegovi Rusi? Oni koji su jedva dočekali da budu pušteni iz zatvora, tužni su. Oni kojima je u zatvoru bilo bolje i koji ga svih ovih godina optužuju za njegovo rušenje, ravnodušni su, ili čak radosni.
A Srbi?
Ne usuđujem se da odgovorim na ovo pitanje, ili se plašim tačnog odgovora. Samo razmišljam o tome koliko puta sam svojim ušima čuo refren prisutan od drumskih mehana do tzv. elitnih institucija kako je „onaj izdajnik Gorbačov kriv za sve naše probleme“. Jer, da nije bilo njega, imali bismo koga da nas štiti od pošasti savremenog sveta, poput demokratije, slobodne štampe, šetajućih pedera i ostalih sablazni.
Pa evo, sada smo opet u tom rajskom stanju: Gorbačova više nema, ali tu su svi njegovi prethodnici, oličeni u jednom tužnom liku za groteskno dugačkim stolom koji ga štiti od drugih ljudskih bića. Od ljudskih bića, zapravo.
Jedno je sigurno: Ilija Čvorović nikada ne bi u podrumu držao portret Mihaila Gorbačova. Znaju i on i brat mu Đura zašto.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Jedna nova studija pokazuje da strani studenti daju ogroman doprinos nemačkom budžetu, ako ostanu da rade, ali i tamo je kriza
U Agenciji za privredne registre upisana su dva novoosnovana udruženja koja imenima podsećaju na naziv budućeg pokreta predsednika Srbije Aleksandra Vučića - Pokret za narod i Pokret za narod i državu, sa istim sedištem i istim zakonskim zastupnikom
Na zgradu Pošte Kosova u Zvečanu bačene su ručne bombe. Za počiniocima traga kosovska Antiteroristička jedinica
Studenti u blokadi tvrde da njihovi zahtevi nisu ispunjeni, vlast da jesu. Studenti ne žele da odustanu od borbe, vlast čini sve ne bi li pobunu koja se proširila na čitavo društvo ugušila. Studenti kažu da vlast povećava stepen nasilja
Kako je Srpska pravoslavna crkva oblikovala kulturu sećanja poslednjih decenija? Zašto je Peti oktobar bio praznik za Crkvu i kako je Vučić opet sabio SPC u ćošak? O tome u novoj knjizi piše Karin Roginer Hofmajster
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve