Hronika
Incident tokom protesta u Šapcu: Taksista kolima uleteo među đake
Tokom blokade raskrsnice u Šapcu došlo do incidenta kada je taksista kolima uleteo među đake
Skrivanja iza falš debata neće ništa promeniti, ali bi mogao izlazak opozicionih prvaka pred građane i direktan dijalog sa njima. Nije to za svakog, kao što ni svako nije za politiku
Debata Zorana Lutovca i Milenka Jovanova na RTS-u spada u naučno uočene i opisane pojave: predstavnik vlasti vrijeđa i provocira – u konkretnom slučaju, šef naprednjačke poslaničke grupe – a ovaj iz opozicije – dakle, predsjednik Demokratske stranke – kako god se postavi, ne valja.
Ako trpi i guta, onda je šonja. Ukoliko pokuša uzvratiti sličnom mjerom poput Lutovca, ispada da su svi isti. Režim ovako redovno zavaruje šamar opoziciji. U prvom slučaju – kako glasati za onog koji nije u stanju ni sebi pomoći; u drugom – kakva li je to razlika između vlasti i opozicije?
Zapravo, postoji samo jedna. A to je da svaki birač i te kako dobro zna tko mu sad i odmah može zaposliti šurnjaju, asfaltirati prilaz do kuće, nabaciti poslić, omogućiti ugradnju, završiti papire i još mnogo toga, ovako ili onako. Parlamentarizam, vladavina prava i pristojnost ne sipaju se u traktor – glasi parafraza velikog mislioca iz Jagodine, Dragana Markovića Plame.
U svakom slučaju, rezime je jednostavan: političke debate u Srbiji služe da bi vlast pokazala silu i moć, odnosno – ubjedile narod da se ne nada nikakvim promjenama. I tako, vala, duže od decenije.
Mora li tako, može pitati čitalac. Mora. Gotovo devedeset posto medija je pod direktnom ili indirektnom kontrolom vlasti. Urednici i novinari u njima dovedeni su u poziciju stalaka za mikrofone prilikom zavarivanja šamarčina. Istupa iz te uloge – to jest, profesionalnog reagiranja – toliko je malo da odmah „zapali mreže“.
Kad je već tako, a jeste, kako je na drugoj strani, kod ono malo preteklih nezavisnih medija. Nikako, tamo nema debata. Zašto? Zato što predstavnici vlasti odbijaju bilo kakav kontakt s njima. Oni se dobro osjećaju samo u sredinama koje strogo kontroliraju. Svagdje drugdje mucaju, štucaju i hvataju zrak kao pred streljačkim strojem. Ako neko ne vjeruje neka pogleda intervjue Vučića ozbiljnim medijskim kućama iz inostranstva.
Sve ovo je odavno poznato. Čemu onda tekst? Odgovor je u podsjećanju da je Srbija pred izborima. Ukoliko opozicija nastavi da iste stvari radi na isti način – uključujući i pristajanje na zavarivanje šamarčina – neka joj ne bude čudno što će biti isti rezultat kao i ranije.
Građani kukanju ne vjeruju. Skrivanja iza falš debata i objava po društvenim mrežama neće ništa promijeniti, ali bi mogli izlazak opozicionih prvaka na protestima pred građane i direktan dijalog sa njima. Nije to za svakog, biće zvižduka i dobacivanja. No, nije ni svako za politiku što god mislio o sebi.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Tokom blokade raskrsnice u Šapcu došlo do incidenta kada je taksista kolima uleteo među đake
Isplata dodatka na penzije u Srbiji manje od 65.716,70 dinara biće do pet odsto iznosa decembarske penzije
Odluka prosvetnih sindikata da stupe u štrajk u znak solidarnosti sa učenicima dodatno je osnažila proteste u Srbiji, a pobunjeni studenti dobijaju podršku sa svih strana, od akademske zajednice do umetničkog sveta, ocenjuje britanski list
„Skup na Slaviji bio je u rangu, ako ne i masovniji od skupa 5. Oktobra. To je uplašilo našu vlast. Vučić se plaši da bi prelazna Vlada ispunila svoju misiju - organizovanje izbora pod normalnim uslovima”, kaže za “Vreme” politikolog Cvijetin Milivojević
Satelitska internet mreža Starlink, koju je razvio američki milijarder Ilon Mask, od sada je dostupna na Kosovu. Prema nezvaničnim najavama, Srbija bi Starlink trebala da doboje sledeće godine
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve