Komentar
Mirno spavaj, nano, sve je blokirano
Studenti su svoje već odradili pokazavši da je car go. Na matorima je da se pridruže mladima i stvar dovrše, ako umeju
Ljude razlikujem po tome da li mi šalju SMS poruke ili za „kratko“ dopisivanje koriste neku aplikaciju, ajmesidž, votsap, vajber, skajp itd. Kako su poslednjih godina te aplikacije postale popularne, primetio sam da ima onih koji su potpuno batalili SMS. Neki su to pravdali štednjom. Ako bi telefon vezali za bežični internet, teoretski su im pozivi i poruke bili besplatni. Za razliku od es-em-esova koji koštaju neku paru čak i u najpovoljnijim paketima.
Ali, sumnjam da je većini to bio presudan razlog, jer se ne sećam kada sam čuo da se neko žali na telefonski račun, sem ako mu se uključio mobilni internet u romingu. Razlog je, po meni, nešto drugo. SMS je tehnologija od pre gotovo trideset i pet godina, prvi protokoli definisani su 1984, a u upotrebi je od 1992. U vremenu kada se protok merio u kilobajtima, cilj je bio napraviti servis koji prebacuje šturi tekst, dakle štedi bajtove. Čak i ako ste u skupom romingu, više vam se isplati da sa nekim razmenite pet, šest porukica nego da razgovarate par minuta. Bežični internet i to je promenio, pa su besplatni video-razgovori s drugog kraja sveta danas stvar bazičnog komfora.
U međuvremenu su nastali servisi koji su poruke pretvarali u čitav mali medij. Mogli ste, bezbolno, za njih da kačite fotografije, video, da ih pretvarate u razgovor i koristite na sto načina. Dok je SMS ostao isti, 160 karaktera ili nešto manje ako pišete slova koja nisu iz engleskog alfabeta. Za više od toga treba vam MMS, skuplji i ponekad komplikovaniji za podešavanje. Istovremeno su mobilni operateri shvatili da ih regulatori teraju da obaraju cene, ukidaju roming troškove te da oni sve više postaju samo infrastruktura za mobilni internet gde je prostor za zaradu sve manji. Dok se tvorci komunikacionih aplikacija bogate zidajući na njihovom temelju.
Zato su pre desetak godina operatori dogovorili novi format poruka RCS (Rich Communication Service) kao nešto što bi trebalo da zameni SMS. Ideja je da radi sve što i mobilna aplikacija za komuniciranje. Samo što se uprkos mnogim pokušajima nije omasovilo, nedostajala je ta jedinstvena aplikacija.
Moguće je da je to pitanje sada rešeno. Kompanija Gugl najavila je lansiranje servisa Chat koji neće biti aplikacija poput gorepomenutih već će biti integrisan u android uređaje baš kao što su to aplikacija za telefoniranje ili za slanje SMS poruka, podrazumevaće se. Chat će biti potpuno baziran na RCS tehnologiji, radiće sve što sada rade aplikacije za komuniciranje, pa i nešto više. Takođe, sa svakom novom verzijom androida dodavaće mu se nove funkcije, te nikada neće zastariti kao siroti SMS. Jedina mana je što neće biti kriptovan.
Operatori su zainteresovani jer ih Google (Gugl) poziva u partnerstvo umesto da ih preskače i samo koristi njihov mobilni internet, što je trenutno slučaj. Zato će se na udaru naći svi ostali, najpre Facebook (Fejsbuk) i njegov WhatsApp (Vocap), ali i Apple iMessage (Epl ajmesidž). S tim da je udar na Facebook ozbiljniji jer ga potiskuje sa android platforme, dok Chat uopšte neće biti prisutan na Appleovim uređajima, barem za sada.
Ovaj servis mogao bi da bude revolucija u načinu na koji razmenjujemo poruke, mada neki eksperti za telekomunikacije misle da to neće ići lako. Jer su navike već stvorene i nije ih lako promeniti. Naročito ako poruke ne budu mogli da primaju oni koji imaju ajfon, što bi bila ozbiljna prepreka. Za to nam, kada sve drugo propadne, ostaje SMS. Ako ga neko ponesen promocijom RCS-a prisilno ne obriše sa telefona.
Studenti su svoje već odradili pokazavši da je car go. Na matorima je da se pridruže mladima i stvar dovrše, ako umeju
Dok dezavuiše najbliže saradnike i pokušava da uplaši narod kukanjem na „hibridni rat“ i zazivanjem tajnih službi, u obraćanju predsednika Srbije Aleksandra Vučića sve više se oseća smrad sumpora iz Šešeljevih dana
Šta se krije iza eksplozije u Vojnotehničkom institutu koja je u ponedeljak, 9. cecembra, uzbunila Žarkovo i dima koji se nadvio iznad Ceraka
Udobno je biti vođen. Pružiš ručicu i ideš kuda te vode. Ne misliš. Ne pitaš. Prepuštaš se. Slušaš vođu. Ne izlaziš iz samoskrivljene nezrelosti. Studenti Srbije to odbijaju
Gradonačelnik Novog Sada Milan Đurić sugrađane naziva „oholim i osionim“ zato što traže odgovornost i pravdu zbog tragedije na tek rekonstruisanoj železničkoj stanici. Ovakve izjave izazivaju bes i sablazan
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve