Vlada Đura Macuta je „kontrarevolucionarna“, nabaždarena na odmazdu i državno i ulično nasilje nad protivnicima režima
Bezmalo tri meseca otkako je Miloš Vučević podneo ostavku na mesto prvog čoveka Vlade Srbije, a u završnici zakonskog roka, narodni poslanici su dobili spisak predstavnika nove republičke izvršne vlasti koju će predvoditi reproduktivni endokrinolog Đuro Macut. Macuta su za funkciju formalno najmoćnijeg čoveka u državi preporučili prethodni važni političko-društveni poslovi: posete Ćacilendu i odgovorno mesto blagajnika u jednom od nekoliko evropskih udruženja endokrinologa. Osim toga, njegovi su se potpisi našli na svim spiskovima podrške i poruka ljubavi Aleksandru Vučiću. Macutov posao će biti – svima je jasno – da se javlja na telefon kada ga zove glavni šef i da zapiše da ne zaboravi njegove upute.
Šta nam govori sastav nove Vlade? U pitanju je segment „kontrarevolucionarnog“ delovanja Srpske napredne stranke i partnera. „Kontrarevolucija“ podrazumeva odmazdu i državno i ulično nasilje nad protivnicima režima, što se više ne samo ne krije, nego se na odmazdu i nasilje poziva sa svih nivoa vlasti, počevši od „nenadležne institucije“, preko njenih tabloida, pa do ministara i partijskih funkcionera.
Promena na isto
Ali, i ne samo to. „Kontrarevoluciju“ čini i sadističko „ubijanje u pojam“: šalje se poruka – možete vi da protestujete koliko hoćete i dokle hoćete, ali promena ne da neće biti nego će se stvari samo pogoršavati jer – može mi se, šta je bilo, imate neki problem!?
Novi sastav vlade pokazuje Vučićevu spremnost na ustupke. Nula, odnosno minus nešto.
U pitanju je promena na isto. Čak i na gore, mada je to odista teško bilo postići. Glavne resore su zadržali ljudi odranije poznati unutrašnjim organima i građanima, stari znalci. Mali će muljati sa velikim parama, Orlić sa malim, Gašić glancati tenkove ukoliko bude trebalo da se gaze studenti, Dačić će izigravati ministra policije, jer bolje mu je to nego da neko izvuče iz ladice i dostavi tabloidima njegov dosije…
Od važnih resora, interesantna je promena na mestu ministra pravde. Na to mesto je došao vrlo kooperativni čovek sa Pravosudne akademije Nenad Vujić, kadar člana Vučićevog Pokreta za ovo i ono Dejana Đurđevića. Vujić je navodno imao veoma važnu „savetodavnu“ ulogu u izboru lojalnih sudija. Priča se da će njegova uloga biti držanje pod kontrolom Zage Dolovac, ako ova pokaže znake života kada njeni „nižnji“ počnu da hapse bakice i dečicu koja ne vole Vučića.
Gorana Vesića će na mestu ministra građevinarstva zameniti njegova desna ruka Aleksandra Sofronijević, donedavno državna sekretarka, koju je mimoišao slučaj „Nadstrešnica“.
Džaba je bilo Tomislavu Žigmanovu, predstavniku vojvođanskih Hrvata i bivšem uposleniku Šoroš fondacije, da se umotava srpskom zastavom i iskazuje ljubav prema velikom vođi – nije mu produžen ugovor na mestu ministra za manjine i ljudska prava. Na njegovu funkciju je sleteo „pokretovac“ Demo Beriša, bivši oficir Vojske Srbije, i naslednik Rahmana Morine, „Albanac patriota“. Izjavio je, recimo, da je Radoičićev „ustanak“ u Banjskoj bio borba za opstanak Srba na Kosovu. On će (tako se zove resor) ne samo poboljšati ljudska i manjinska prava nego i obezbediti društveni dijalog.
Zavidan „prst u oko“ i građanima i Evropskoj uniji – jeste novi ministar informisanja i telekomunikacija, profesionalni Kosovar Boris Bratina. Bio je član uprave ekstremističkog pokreta „SNP 1389“. Palio je zastavu EU na javnim skupovima. Njegova je izjava: „Ili ste Srbi i protiv ulaska u Evropsku uniju ili ste protiv Srbije!“
Biće interesantno kako će ova osoba usklađivati srpske i evropske medijske zakone, i učestvovati sa predstavnicima EU na bezbrojnim okruglim stolovima u kojima se govori o eshatološkim medijskim i telekomunikacionim temama. Prethodni Ristić je bar imao negovanu bradu i izgledao ka intelektualac.
Šta bi sa Vulinom?
Šta znači to što u Vladi nema Aleksandra Vulina, teško je reći. Neće se Vučić lako odreći usluga ovog „staljiniste“, koji je spreman na sve. Možda će biti zadužen za koordinaciju logora za političke neistomišljenike, da se gorko našalimo i istovremeno kucnemo o drvo – zlo da ne čuje.
Miloša Vučevića nema nigde. „Popušio“ i u Beogradu i u Novom Sadu. Može samo da ide uz Vučića, dok ovaj priča sa ćacijima ili sa njima igra šah – i da se glupavo smeška. Čak će mu i stranka biti oduzeta, sada kada Pokret zaživi. Tragična ličnost, da su samo nekoliko meseci kasnije njegovi batinaši palicama prebili studente, ne samo da ne bi morao da podnese ostavku nego bi bio i pohvaljen.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Lišiti slobode Dejana Ilića, intelektualca besprekorne životne i radne biografije, bez iole smislenog povoda, samo je jedan od brutalnih pokazatelja da se režim okrenuo protiv sopstvenih građana i da ulazi u fazu terora
Gde je Šešelj stao, Vučić nastavlja. Zašto je članica Glavnog odbora SPS-a Ana Grozdanović zaslužila funkciju ministarke pravosuđa u vladi dr Macuta? I šta režim želi postići staljinističkom kampanjom zastrašivanja
Ovo su poslednji dani kada postoji šansa da velika pobuna u Srbiji ne prođe uzaludno i bez političkog rezultata. Ako prođe tako, režim će krenuti u još jaču odmazdu
Da li bi režim, stanu li protesti građana, imao snage da uzvrati, da izvede uspešnu "kontrarevoluciju"? Da pokrene teror, poput onog u Belorusiji? Logika pada kaže da ne bi
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obelodanio je novog premijera. Prof. dr Đuro Macut biće, međutim, predsednik Vlade, baš koliko je prof. dr Zoran Radojičić bio gradonačelnik Beograda
Lišiti slobode Dejana Ilića, intelektualca besprekorne životne i radne biografije, bez iole smislenog povoda, samo je jedan od brutalnih pokazatelja da se režim okrenuo protiv sopstvenih građana i da ulazi u fazu terora
Gde je Šešelj stao, Vučić nastavlja. Zašto je članica Glavnog odbora SPS-a Ana Grozdanović zaslužila funkciju ministarke pravosuđa u vladi dr Macuta? I šta režim želi postići staljinističkom kampanjom zastrašivanja
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!