Komentar
Batina ima jedan kraj – još uvek
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Nakon vesti da je Univerzitetu Megatrend oduzeta dozvola za rad, u tmurno subotnje jutro, 14. septembra, stigla je vest: dozvola za rad se vraća, došlo je do proceduralne greške. Kako je to moguće?
„Završi Megatrend i pali”, bio je slogan kampanje ovog privatnog univerziteta pre nekoliko godina. Skandal se, naravno, napravio sam od sebe, ali zbog bliskosti sa vlastima, konkretno, sa Socijalističkom partijom Srbije, vlasnik ovog univerziteta Mića Jovanović, iz njega je izašao neoštećen.
U godinama koje su usledile, Jovanović je slično „preživljavao” mnogo gore afere. Zapošljavao je starlete na univerzitetu, bio upetljan u razne afere sa lažnim diplomama. Najpoznatija među njima je ona sa diplomom bivšeg ministra Nebojše Stefanovića. Posle svakog od ovih skandala, Mića Jovanović bi se pridigao, otresao prašinu sa sakoa i nastavio dalje. Svakom ko nije slep kod očiju, oduvek je bilo jasno da opstaje zahvaljujući svojim političkim vezama i uvezanostima.
A onda, 5. septembra, kao grom iz vedra neba stiže vest: Ministarstvo prosvete donelo je rešenje o oduzimanju dozvole za rad Univerzitetu Megatrend. Iako je rešenje objavljeno na sajtu Ministarstva, vlasnik Megatrenda Mića Jovanović tvrdi da je u pitanju lažna vest koju je neko poturio.
A šta si ti poturao
Bez namere da previše odlutamo od teme, kad Mića Jovanović pomene poturenu vest, dužni smo da podsetimo kako je naš sajt bio „žrtva” poturanja, i to, osnovano sumnjamo, lica povezanih sa Mićom i Megatrendom. U martu 2017. sajt nedeljnika „Vreme” i još nekolicina drugih hakovani su, tako što su sa njih uklonjeni postojeći tekstovi, a umesto njih postavljeni hvalospevi rektoru Univerziteta „Džon Nezbit” (kako se tada zvao Megatrend), na engleskom jeziku. Sa sajta „Vremena” uklonjeni su naši tekstovi, ali su ostala imena autora. Ispada tako, da naši novinari nisu imali druga posla nego da pišu vesti o tome kako je Mića Jovanović održao seriju predavanja u Venecueli, odnosno da je objavio knjigu „69 lekcija o menadžmentu”, te vest o tome kako je Mića Megatrend u Bariju promovisao knjigu „Biznis kao umetnost življenja”.
Prevara kao umetnost življenja
Kratko smo se podsetili ovoga, konteksta radi: iako je svaku aferu, svaki skandal do sada, bilo teško dovesti u direktnu vezu sa Mićom Jovanovićem, nekako, oko tog se čoveka večito plete previše prevara i mutnih radnji. Teško je zaista poverovati da je Mića posve nevin i čist kao novorođenče.
Ali izgleda da je Mića božji miljenik.
Ministarstvo prosvete poništilo je odluku o oduzimanju dozvole za rad Univerzitetu Megatrend. Tako je uvažena žalba koju je „najstariji privatni univerzitet” podneo čim je objavljeno da mu je odbijena reakreditacija pre nedelju dana.
U saopštenju se navodi da je Ministarstvo „uvidom u naknadno dostavljenu dokumentaciju uočilo proceduralni propust, te je shodno navedenom donelo rešenje o poništavanju konačnog rešenja Ministarstva prosvete o oduzimanju dozvole ovoj visokoškolskoj ustanovi”.
Uzimala-davala
Tako je Mića još jednom isplivao iz teške situacije kao pobednik. Zaista, umetnost življenja u punom sjaju. Da bi se sve afere Miće Jovanovića pobrojale i objasnile, potrebna je cela knjiga, a ne jedan novinarski komentar. Sve u svemu, opet se izvukao.
Sada, posle saopštenja Ministarstva, jasno je, ipak, da vest o ukidanju dozvole nije bila ni lažna ni poturena. E sad, ova druga, o proceduralnom propustu, mogla bi da bude neistinita. Moglo bi da bude recimo, da je Mića umalo stradao u stalno tinjajućem sukobu SPS-a i SNS-a. Ministarstvo prosvete, gle sreće za Miću, drži SPS, na čelu sa ministarkom Slavicom Đukić Dejanović.
E sad, kome i zašto treba Mića, ko mu čuva leđa i koja je vajda od njega, saznaćemo možda, jednog dana, kad sve ovo prođe.
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Premijer Vučević najavio je nove informacije o ostavkama, ali od toga nije bilo ništa. Prvo da veliki šef izračuna kako mu se to uklapa u priču da se radi i gradi, kako da pogibiju petnaest ljudi pretvori u tek manju neprijatnost
Sprski đaci su infinicirani očajem svojih roditelja, nezadovoljstvom nastavnika i bahatošću države. Sistem je truo, pa teško da će pare rešiti problem
Ne znamo i ne možemo da znamo da li je do prekida programa RTV-a došlo zbog akcije 14 minuta tišine ili slučajno. Ali to ne menja suštinu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve