Čitaoci koji iole prate društvene mreže i još nekoliko preostalih medija koji pokušavaju da građane izveste o stvarima od javnog značaja, sigurno su primetili – nazovimo ga tako – neobično ponašanje koje Katastar ispoljava na društvenoj mreži Tviter (vi ga zovite X, ja neću).
U samo mesec dana nalog Katastra na Tviteru je uspeo da se posvađa sa više anonimnih i javnih ličnosti na ovoj mreži, neke da izvređa, nekima da insinuira nečasne radnje, a generalno sve da ih optuži da imaju “aktivnu ulogu u kampanji koja ima za cilj rušenje ugleda državne institucije”.
Ovom novinaru je Katastar na Tviteru rekao da njegov zahtev za pristup informacijama od javnog značaja nije prikupljanje činjenica već “očigledan pokušaj plasiranja kampanje”, implicirao da novinar nema novinarsku etiku, te da – slučajno ili namerno – dezinformiše javnost i narušava reputaciju državnog organa.
Nije bilo od velikog značaja što je za pomenuti zahtev Katastar postavio nadležni zakon naglavačke i bez ikakvih argumenata utemeljenih u zakonu odbio da dostavi informacije o nelegalnim zgradama.
Slučajno ili ne, te zgrade su isto tako – u zakonu neutemeljeno – ozakonjene, odnosno legalizovane.
Takođe, slučajno ili ne, Katastar je odbio zahtev u kome jedan od takvih objekata pripada – Aleksandru Šapiću.
Apsolutno neznanje
No, kao i u drugim slučajevima, kada su građani na Tviteru postavljali konkretna pitanja vezana za svoje slučajeve, Katastar je gurao svoje – da je to visoko profesionalna, potpuno transparentna i “institucija od vitalnog značaja za našu državu i nas građane”, te da se oko njih pletu zavere sa ciljem da unište Katastar.
Jer, teško je zamisliti, ali odnos prema medijima je bio još gori nego prema građanima.
U svakom obraćanju novinarima ili medijima, Katastar se nije stideo da pokaže apsolutno neznanje i neshvatanje kako uloge medija, tako i načina njihovog funkcionisanja.
Ko je samo prošao kroz neku redakciju zna da sagovornik ne može (niti je, verovatno, pre Katastra ikome to palo na pamet) da traži od urednika “odobrenje za novinarska pitanja”, jer, valjda, nijedan urednik u Srbiji nikad nije takvo odobrenje dao. Ipak, to je Katastar tražio od Igora Božića sa N1.
Ometanje medija
Međutim, jedno su nadgornjavanja po Tviteru. Sasvim drugo je kad Katastar počne ozbiljno da ometa medije i novinare u njihovom radu.
To se upravo dogodilo vašem novinaru.
Postavio sam Katastru krajnje jednostavno pitanje: kada je jedna ozakonjena zgrada na Vračaru bila upisana u Katastar nepokretnosti? Čak sam im dao i predugačak rok za odgovor – skoro dva cela radna dana, do ponedeljka u 10 časova.
Njihov odgovor me je zbunio: rekli su da “poslovi ozakonjenja objekata nisu u nadležnosti Republičkog geodetskog zavoda”, kao i da RGZ “niti je nadležan da odgovori, niti bi pružanje odgovora bilo u skladu sa zakonom”.
Prvobitno moje “tupilo od nekuženja” ubrzo je zamenilo shvatanje da profesionalna, transparentna i vitalna institucija nije shvatila jednostavno pitanje – mislili su da ih pitam kada je zgrada ozakonjena, a ne kada je ta ozakonjena zgrada upisana u katastar.
Bože moj, ko radi taj i greši, odmah sam im poslao pojašnjenje gde greše, čak sam i boldovao ključne delove rečenice da bi bili bolje vidljivi i da bi mogli lakše da razumeju ionako jednostavno pitanje.
Međutim, Katastar se nije zaustavio na prvoj grešci. Ne, pisao je redakciji BIRN-a i mom uredniku Miloradu Ivanoviću i žalio se na mene – kao da smo u petom razredu osnovne škole pa jedan đak tuži drugog đaka razrednoj.
Na šta se žali Katastar?
Žali se na moja pitanja.
“Želimo da vas upoznamo sa pitanjima koja novinar vašeg portala postavlja Republičkom geodetskom zavodu. Ovo nije prvi put da se gospodin Marković obraća našoj instituciji u potrazi za odgovorima koji nisu u našoj nadležnosti i u slučaju pružanja traženog odgovora RGZ bi prekršio zakon”, piše Katastar, žaleći se.
“Bez obzira na nameru i motivaciju, ovakvi zahtevi dodatno opterećuju naš državni organ, trošeći vreme i resurse koji bi se mogli upotrebiti za pitanja koja su u našem domenu. Želimo da vas upozorimo na ovaj postupak kako bismo zajedno mogli pronaći rešenje koje će biti u interesu svih strana”, piše Katastar mom uredniku i moli ga da upozna sve novinare u BIRN-u, “a posebno gospodina Markovića”, šta su nadležnosti RGZ-a.
Gospode, čime se oni bave
Tom prilikom je Katastar poslao i link ka Zakonu o državnom premeru i katastru – kao da se na njih ne odnose i drugi zakoni ove države, već samo ovaj o premeru i katastru.
Pomislio sam – gle, vitalna institucija čak ni tužakanje ne ume da napiše profesionalno: počinju svoje tužakanje sa željom da upoznaju mog urednika sa mojim pitanjima, ali onda posle nigde ta pitanja ne navode; jedino što su uspeli da pošalju bio je link ka zakonu.
Pomislio sam, takođe, po ko zna koji put za proteklih mesec dana – gospode, čime se oni bave i na šta troše javni novac i resurse. Zbog ovakvih gluposti, čitaoci BIRN-a će verovatno ostati uskraćeni za informaciju kada je pomenuta ozakonjena zgrada bila upisana u katastar nepokretnosti, što nije nezanimljivo u ovom slučaju.
Znam da ste interesantni znati šta im je urednik Ivanović odgovorio. Rekao im je da mi pošalju odgovor do ponedeljka u 10 časova.
Doduše, uspeo je da mi u jednoj rečenici ime promeni u “Radomir”.
Ko radi, taj i greši.
Katastarski biseri sa Tvitera
Da bi građani molgi sebi da stvore sliku o tome čime se Katastar bavi na društvenim mrežama, evo nekoliko primera sa Tvitera:
“Kao poslednja brana pravne sigurnosti, suočeni smo sa stalnim izazovima i napadima različitih interesnih grupa koje imaju za cilj da podriju materijalna prava građana u svoju korist”.
“Kada od novinara stigne neetički konstruisano pitanje, sa jasno izraženom lošom namerom, na koje se odgovor suštinski ne traži jer postoji pripremljena slika koja treba da se prikaže, tada od urednika tražimo odobrenje za postavljena pitanja, ne referencirajući se na zakon već na etiku i odgovornost”.
“Načelo pravne sigurnosti, temelj katastra, suočava se sa izazovima. Dezinformacije ciljaju da unesu sumnju, direktno ugrožavajući naša prava na nepokretnosti. Nelegalni spekulanti, korumpirani pojedinci i organizovani kriminal pokušavaju da naruše stabilnost sistema“.
“Osobe koje često komentarišu za N1 poput Rodoljuba Šabića, Ivana Ninića, Marka Somborca, Ivana Markovića i drugih, imaju aktivnu ulogu u kampanji koja ima za cilj rušenje ugleda državne institucije“.
“Javno pozivamo N1 da objasni zašto je novinarka Neda Vulović Obradović objavila tekst bez odgovora druge strane, iako smo bili spremni na komunikaciju ukoliko dostavi odobrenje da su njena pitanja prošla uredničku proveru“.
Odgovor građaninu: “Žao nam je ako ste nenamerno postavili pitanje na ovakav način, ali ovako formulisan upit predstavlja tipičan primer provokacije, a ne traži se odgovor već se iznosi paušalna kritika“.
“Dakle, ako sistem katastra koristite na pogrešan i nesavestan način, onda ne pitajte za uzrok problema kašnjenja u rešavanju – vi ste sami deo tog problema“.
“Ko pogodi ko je admin, dobija nagradu – prijem u bilo koju službu u terminu koji sam izabere! A ako vi, Bojana Maljević, pobedite u ovom izazovu možemo zajedno da realizujemo projekat “katastarske avanture” koji će imati daleko veću popularnost nego taj vaš predloženi“.
“Geozavod i Geodetski zavod su dva različita pojma, kao što su Somborac i sombrero. Opet se radi o neznanju i nepoznavanju elementarnih činjenica“.
“Gospodine @pera_vampir, otkrili ste rupu na saksiji“.
“Naša misija na društvenim mrežama je da budemo korisni i informativni, a ne da gubimo vreme odgovarajući na provokacije ili napade od strane botova interesnih grupa“.
Obraćanje Ani Toskić iz organizacije Partneri Srbija: “Poštovana, da li ste Vi možda onaj stručnjak iz Radne grupe koji je insistirao na izbacivanju norme o zloupotrebi Zakona? Zbog toga sada gospodin Radomir @radomir_martin može da postavi pitanja državnom organu o tome koliko zaposlenih igra fudbal ili koliko ima zlatnih ribica, a ako ne dobije odgovor, sledi kazna? Ili su nas možda dezinformisali o vašem radnom doprinosu?”
Obraćanje karikaturisti Marku Somborcu: “Kada je reč o ozbiljnoj i stručnoj debati o upravljanju nepokretnostima, potrebno je određeno obrazovanje i profesionalizam da bi se razumela dubina teme, što se čini da Vam nedostaje.”
Obraćanje bivšem Povereniku Rodoljubu Šabiću: „Poštovani Šabiću, izraz ‚Zar i ti, sine Brute?’ odzvanja u našim ušima.😊Upravljanje nepokretnostima i trgovina adaptiranim potkrovljima nije ista stvar.”
“Republički geodetski zavod (RGZ) je transparentan i otvoren kao knjiga, bez ikakvih skrivenih tajni ili izuzetaka.”
“Digitalizacija nam omogućava da razlikujemo znanje od neznanja i žito od kukolja. Primer toga je upravo advokat Ivan Ninić koji ima samo dva predmeta podneta preko eŠaltera od njegovog uvođenja, a ima 10 postova na ‚X’ mreži na račun rada RGZ-a, što ukazuje na to da je više fokusiran na marketing nego na stručnost u oblasti imovinsko-pravnih odnosa.”
“Reči su jedinstveno najmoćnija sila dostupna čovečanstvu.”
“Greške su deo ljudske prirode, a kako David Kotrel mudro napominje: ‘Greške su prirodne, ali nepriznavanje istih odražava nedostatak integriteta i hrabrosti’.”
Obraćanje glavnom uredniku Južnih vesti Milanu Zirojeviću: “Pokušajem prikrivanja propusta, tvrdnjom da su pisali o ‚katastru’ s malim ‚k’, ne samo da je pokazao nepoštovanje prema činjenicama, već je i svoju odgovornost zamaskirao nebuloznom semantikom.”
Takođe Milanu Zirojeviću, doduše ne na Tviteru: “Poštovani, ovo je poslednje upozorenje da objavite odgovor RGZ-a koji smo vam poslali 22.02.2024. u 14 časova.”
“Soprano, citat iz Kuma – da se niste malo precenili uredniče Južnih vesti? Ukoliko mislite da možete kao u nekom gangsterskom filmu da iznosite laži bez posledice obaveštavamo Vas da ovo nije film već stvarni svet gde morate da poštujete zakone.”
“Kod nas je normalno da kada se spomene katastar zapravo se lupeta jer se ne razume sistem registracije. Ako gospodja pokaže da je to normalno javno na društvenoj mreži dobiće besplatno letovanje.”
“Mark Tven je rekao: ‘Ljudi se obično hvale svojim lažima, ali kriju svoju glupost’.”
Epilog
Katastar je, nakon ukazivanja na to šta je pravo pitanje – ipak odgovorio.
Dao je traženu informaciju, ali je, u svom stilu, dodao još nekoliko slojeva: „Želeli bismo da vam skrenemo pažnju na to da je formulacija vašeg upita namerno ili nenamerno kreirala određenu zabunu u pogledu traženih informacija. Iz vašeg pitanja je bilo moguće shvatiti da se interesujete za proces legalizacije objekta, što nije bilo vaša namera, ali smo mi tako razumeli zato što dobijamo mnogo upita i o toj tematici koja nije u našoj nadležnosti. Gramatička struktura i preciznost u postavljanju pitanja su od ključnog značaja kako bi se izbegle eventualne greške prilikom odgovaranja i kako bi komunikacija bila što jasnija i efikasnija. Molim vas da u budućnosti obratite pažnju na način na koji formulišete vaše upite, kako bismo izbegli potencijalne nesporazume.“
Poslednji pasus je dodat u tekst nakon što je iz Katastra stigao odgovor.