Komentar
Studentska pobuna: A od predsednika – stan
Subvencionisani stambeni krediti za mlade koje najavljuje Aleksandar Vučić su obmana. Šta se krije iza ove “darežljive” ponude predsednika Srbije usred studentske pobune
Glumac Branislav Lečić je pokupio foru sa Zapada gde je u toku neka vrsta odmazde za “Me Too” pokret: po principu napada kao najbolje odbrane slavni muškarci sada podnose tužbe protiv žena koje ih prijavljuju za nasilje. Lečić nije jedini u Srbiji koji se toga dosetio
U Prvom osnovnom sudu juče je održano pripremno ročište u procesu koji je protiv glumice Anđele Jovanović pokrenuo glumac Branislav Lečić. Anđela Jovanović je, kako je naveo Lečić, glumcu uskratila pravo na rad jer je odbila da sa njim snimi scenu u seriji “Radio Mileva”.
Glumica je, inače, deo stalne postave ove serije, dok je Lečić trebalo da igra epizodnu ulogu.
Anđela Jovanović kratko je javnosti objasnila da je Lečić tuži zbog narušavanja časti i ugleda, te da je odbila da sa njim bude u kadru zbog neprijatnog iskustva koje sa njim ima, te i zbog ispovesti glumice Danijele Štajnfeld koja je pre dve i po godine izjavila da ju je Lečić silovao. Tužilaštvo je kasnije saopštilo da ne može da pokrene postupak, jer nema dovoljno dokaza da se silovanje dogodilo, ali ni da se nije dogodilo.
Da je imala slično iskustvo kao Štajnfeld, samo gotovo 40 godina ranije, govorila je i glumica Merima Isaković.
Sada Lečić tuži nekoliko medija, ženskih organizacija i pojedinki koje su podržale Danijelu i Merimu. A evo, tuži i Anđelu Jovanović, jer nije htela da bude s njim u kadru. Scena je, inače, snimljena i emitovana je, a umesto Lečića u njoj se pojavljuje Irfan Mensur.
Fora sa Zapada
Pa dobro, i sud je za ljude, reći će neko. Ako nije kriva, dokazaće da nije kriva. I to je, naravno, tačno.
Zanimljivo je, međutim, kako Lečić sledi primer Milutina Jeličića Jutke koji je osuđen za seksualno uznemiravanje, pa uprkos tome, tužio novinarku Ivanu Mastilović-Jasnić koja je objavila ispovest Jutkine žrtve Marije Lukić. Slično se ponaša i okrivljeni za višestruka silovanja Miroslav Aleksić koji je tužio i Mastilović-Jasnić i dramsku spisateljicu Biljanu Srbljanović.
No, svi oni pokupili su foru sa Zapada, gde je u toku neka vrsta odmazde za “Me Too” pokret, nastao 2017. nakon ispovesti glumica koje je seksualno zlostavljao filmski producent Harvi Vajnstin.
Naime, slavni muškarci sada podnose tužbe protiv žena koje ih prijavljuju za nasilje. Tako je glumica Evan Rejčel Vud 2021. godine obznanila da je bila teško zlostavljana u vezi sa dvostruko starijim kontroverznim muzičarem Merlinom Mensonom. Mučenje koje je opisala previše je surovo da bi se prepričavalo, pa ćemo reći samo da su navodi koje je glumica iznela duboko uznemiravajući. Nakon što je Vud izašla sa svojim optužbama, javilo se još šest žena sa sličnim tvrdnjama.
Menson je na njene optužbe uzvratio godinu dana kasnije – tužbom. Za duševni bol, naravno. Međutim, u januaru ove godine ne samo da je izgubio, nego treba da plati i 327.000 dolara, koliko je Evan Rejčel Vud koštalo angažovanje advokata po njegovoj tužbi. Nešto manji iznos Menson je dužan i Ilmi Gor, autorki dokumentarnog filma o zlostavljanju koje je Vud prošla, a koju je takođe tužio.
Ovaj proces u vezi sa optužbama za zlostavljanje još traje.
Rasprostranjen trend
Trend u kom zlostavljači tuže svoje žrtve toliko je rasprostanjen u Sjedinjenim Američkim Državama da su preporuke kako se ponašati ako se ovo desi sada dostupne u gotovo svim vodičima za žene žrtve seksualnog i partnersko-porodičnog nasilja.
Cela stvar ide još dalje, pa silovatelji tuže za starateljstvo nad decom začetom silovanjem, a nekolicina koja je uspela (odlukom suda) da starateljstvo i dobije, tuži svoje žrtve i za alimentaciju (Luizijana 2022). Ovde, na sreću, to ne može da se desi, jer, za razliku od SAD, još uvek imamo pravo na abortus. Kraja zlostavljanju kao da nema.
Subvencionisani stambeni krediti za mlade koje najavljuje Aleksandar Vučić su obmana. Šta se krije iza ove “darežljive” ponude predsednika Srbije usred studentske pobune
Doba sarme i ruske salate neće ugasiti bunt u Srbiji. Na opoziciji je sada da preuzme politički deo posla, napravi dogovor i svim silama traži prelaznu vladu
Kako su naša deca koju su naprednjaci stavljali u svoje izborne slogane proglašena za najveći subverzivni element u državi? I zbog čega je, posle istupa šefa države u Briselu, mnogim građanima došlo da kleknu poput onog novosadskog direktora
Predsednik se uvišestručuje po televizijama proglašavajući iznošenje političkih zahteva nasiljem, a nasilje koje vrše on i njegovi politikom. U čemu je razlika?
Studenti su svoje već odradili pokazavši da je car go. Na matorima je da se pridruže mladima i stvar dovrše, ako umeju
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve