Studentski protesti
„Ne plašimo se“: Održana protestna šetnja studenata do Pravnog fakulteta
Studenti i građani održali protestnu šetnju od Rektorata Univeriziteta u Beogradu do Pravnog fakulteta
Zbog čega se Vulin ponaša poput kakve starlete u rijalitiju, a Vučić ispada smešan čak i u svom poltronskom okruženju
U postnovogodišnjoj nedjelji udarna mjesta u medijima zauzimaju dva događaja – nestanak Mateja Periša u Beogradu i zabrana ulaska u Australiju Novaku Đokoviću. Oba slučaja nemaju epilog: za mladim Splićaninom i dalje se traga, a da li će najbolji teniser na svijetu igrati na turniru u Melburnu, zavisi od odluke australijskog suda. Međutim, ovdje nije riječ o Perišu i Đokoviću, nego o bezočnoj samopromociji dvojice ljudi.
Krenimo kronološki.
Ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin slikao se u policijskom čamcu na Savi tokom potrage za nestalim momkom iz Splita. Šta li je time želio poručiti prvi paravojnik Srbije? Da je policija nesposobna, pa lično mora preuzeti komandu na terenu? Kako je on tri u jednom – ministar, spasilac i specijalac? Možda da pokaže izgaranje na poslu makar to bilo nešto o čemu nema pojma, niti mu je tu mjesto?
Odgovor je krajnje prozaičan: kada je Vulin vidio koliku pažnju mediji poklanjuju potrazi za Perišom – pravac na čamac. Nalik na kakvu opskurnu starletu iz rijalitija, sve će uraditi za kamere bez obzira koliko je degutantno, bezobzirno i bezosjećajno. Tako je i krsterenjem Savom svoju infantilnu militarističku opsesiju pretpostavio neizrecivoj strepnji i brizi jedne porodice . Postoji li išta pod kapom nebeskom što bi taj čovjek mogao uraditi a da građani Srbije ne pocrvene od stida?
Aleksandru Vučiću za razliku od njegovog imenjaka i ortaka ne treba nikakav povod za slikanje i obraćanje narodu. Ipak – kao ovo sada sa Đokovićem – ponekad se desi da nije u centru pažnje. On to jednostavno ne može izdržati, ni po koju cijenu.
Tako je za tabloide i ružičaste televizije glavna vijest bila da je Vučić telefonski razgovarao sa najboljim teniserom svijeta. Može li mu predsjednik Srbije ikako pomoći? Ne može, baš nikako. Na globalnom nivou, njegovo ime u odnosu na Novaka Đokovića ne znači ama baš ništa. Isti takav mu je i uticaj.
Zašto onda Vučić radi ono zbog čega – doduše, iza leđa – ispada smiješan čak i svom poltronskom okruženju? Razlog je dijelom u biračkom tijelu kojeg godinama uvjerava da na ravnoj nozi razogovara sa Sijem ili Putinom, a dijelom i zato što je očito podlegao vlastitom samoreklamerstvu. Pomoći tu nema.
Ovakvi Vulinovi i Vučićevi istupi više nikog ne čude. Oni su sama srž njihove normalne, pristojne Srbije.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Studenti i građani održali protestnu šetnju od Rektorata Univeriziteta u Beogradu do Pravnog fakulteta
Danski diplomata Peter Sorensen ambasador je EU pri Kancelariji Ujedinjenih nacija i drugim međunarodnim organizacijama u Ženevi, a prethodno je bio specijalni predstavnik EU u Bosni i Hercegovini
Ministar policije Ivica Dačić izjavio je da je zabeležen samo jedan prijavljen incident ispred Pravnog fakulteta, dok studenti demantuju ove tvrdnje, navodeći da je policija prisutna i aktivno pregleda sigurnosne snimke zajedno s njima
Zbog studentskih blokada, Rektorski kolegijum Univerziteta u Beogradu moraće da se održi na alternativnoj lokaciji, izjavio je dekan Poljoprivrednog fakulteta Vladan Bogdanović. On je dodao da je sledeće nedelje planirana i onlajn sednica Saveta Univerziteta
Udruženim medijsko-političkim poduhvatom perjanice režima i njima potčinjeni mediji počeli su novu kampanju o tome da će biti raspisan refrendum o poverenju predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću koji nije u skladu sa Ustavom i zakonima
Ličnosti godine: Pobunjeni studenti, kolektivni intervju
Sada je red i na vas Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve