Komentar
Batina ima jedan kraj – još uvek
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Vulinove laži o Zdravku Ponošu imaju samo jedan cilj. A to je pokušaj režima da se kontrolom nad vlastitom ružnom prošlošću uspostavi kontrola nad budućnošću. Otud i svo to sluđivanje naroda i nasilje nad zdravim razumom
Potpredsjednik vlade zadužen za polaganje vijenca na Staljinov grob, teorije zavjere i „Srpski svet“ napao je lidera Srbija Centar, generala Zdravka Ponoša, da je nosio uniformu a da nije učestvovao u ratu…
Čemu komentar o još jednom Vulinovom baljezganju, sigurno se pita čitalac. Zar već odavno nije dokazano da je taj čovjek lišen sposobnosti da išta suvislo i istinito izgovori?
Čitalac bi bio u pravu da Vulin ne otjelovljava revizije naše novije istorije. Lako je ustanoviti da je Ponoš učestvovao u ratu na svom formacijskom mjestu u protiv-elektronskim dejstvima i sličnim visokospecijaliziranim aktivnostima. Svako koga to zanima, lako može provjeriti biografiju bivšeg Načelnika generalštaba Vojske Srbije. Ona najbolje govori i zašto je Ponoš imenovan na najviši položaj u vojsci.
Stvar sa Vulinom dijametralno je suprotna. Dok se pucalo po Sloveniji, Hrvatskoj, Krajini, Bosni i Hercegovini, Kosovu i Srbiji, tadašnji generalni sekretar JUL-a zviždukao je pjesme Džonija Štulića i vrtio palčevima. Niko to ne zna, ali da mu je zaprijetila mogućnost da zaista omiriše rat sasvim je moguće da bi stupio u Žene u crnom ili – kud i kako vjerojatnije – zapalio preko granice. Te opasnosti, naravno, za Vulina nije bilo. Držao se maksime – bolje živ i zdrav uz skute Mire Marković, nego mrtav ili osakaćen kao Mladićev vojnik.
A onda su došli mir, „prethodne vlasti“ i u Vulinu je uzavrela ratnička krv. U serijalu „Bombardovanje“ koji je radilo Vreme film emitiranom na RTS-u, mrtav-‘ladan je slagao u kameru da se 1999. prijavio u dobrovoljce, ali da je odbijen jer su vojsci trebali pripadnici PVO-a, a on je, eto, pješadinac. Kada je potom pukla bruka da nije ni služio vojsku, vadio se na visoku dioptriji. No, ona mu nije smetala da odsluži petnaestodnevni „dug državi“ kao ministar obrane u četrdeset i sedmoj godini…
Sve ovo o Ponošu i Vulinu javnost dobro i odavno zna. Zašto uprkos svemu režim nastavlja sa lažima?
Odgovor je prost: zato da bi prikrili ružnu prošlost i prigrabili tuđe zasluge; zato da bi ispalo da na rat nisu huškali Vućić, Šešelj i Sloba Milošević, već Lazović, Ponoš, Đilas i Miki Aleksić; zato da bi iz javnog prostora uklonili svaki argument; zato da bi svoje srljanje iz poraza u poraz prikazali kao niz velikih pobjeda; zato što vjeruju da će kontrolom nad prošlošću, zavladati i budućnošću.
U svemu ovome, Vulin dođe poput laboratorijskog miša koji stalno pomjera granice laži, sluđivanja i nasilja nad zdravim razumom. Kako stvari stoje, trenutno im je samo nebo granica.
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Premijer Vučević najavio je nove informacije o ostavkama, ali od toga nije bilo ništa. Prvo da veliki šef izračuna kako mu se to uklapa u priču da se radi i gradi, kako da pogibiju petnaest ljudi pretvori u tek manju neprijatnost
Sprski đaci su infinicirani očajem svojih roditelja, nezadovoljstvom nastavnika i bahatošću države. Sistem je truo, pa teško da će pare rešiti problem
Ne znamo i ne možemo da znamo da li je do prekida programa RTV-a došlo zbog akcije 14 minuta tišine ili slučajno. Ali to ne menja suštinu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve