Studentski protest
Završena celodnevna blokada Mosta slobode u Novom Sadu
Blokada Mosta slobode u Novom Sadu završena je posle 27 sati. Tok dešavanja mogli ste pročitati na portalu „Vremena“
„Da Jovica Stanišić stvarno ne postoji, trebalo bi ga izmisliti kao junaka nekog političkog trilera. Igrao je ključnu ulogu kako u raspirivanju ratova u bivšoj Jugoslaviji tako i u njihovom okončanju. Bio je mozak brutalnog režima Slobodana Miloševića, ali je sve vreme negovao kontakte sa opozicijom; neke 'opozicione' stranke i medije je sam osnovao. Zoranu Đinđiću se nudio kao prijatelj i savetnik, da bi posle bio sumnjičen kao učesnik u atentatu...“ Dejan Anastasijević
Haški tribunal je 5. maja 2003. godine, pre 19 godina, podigao optužnicu protiv bivšeg načelnika Državne bezbednosti Srbije Jovice Stanišića i bivšeg komandanta Jedinice za specijalne operacije Franka Simatovića Frenkija, kojom se terete za učešće u zajedničkom zločinačkom poduhvatu uklanjanja nesrba u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini, od 1991. do 1995. godine.
Postupak protiv Stanišića i Simatovića, ako se uzmu u obzir prvo suđenje (na kome su 2013. godine oslobođeni krivice), pa ponovljeni proces, traje već 19 godina i najduži je u istoriji suda.
Stanišić i Simatović su 30. juna 2021. osuđeni na po 12 godina zatvora, ali na tu presudu imaju pravo na žalbu. Veći deo od prethodnih 19 godina Stanišić i Stamatović proveli su na „privremenoj“ slobodi.
„Da Jovica Stanišić stvarno ne postoji, trebalo bi ga izmisliti kao junaka nekog političkog trilera. Iz centra paukove mreže zvane Resor državne bezbednosti Srbije dirigovao je kontrolisanim haosom tokom najvećeg dela olovnih devedesetih. Igrao je ključnu ulogu kako u raspirivanju ratova u bivšoj Jugoslaviji tako i u njihovom okončanju. Bio je mozak brutalnog režima Slobodana Miloševića, ali je sve vreme negovao kontakte sa opozicijom; neke ‘opozicione’ stranke i medije je sam osnovao. Slao je kriminalce u krvave pohode u Bosnu i Hrvatsku, a istovremeno trgovao sa neprijateljskim ratnim vođama. Zoranu Đinđiću se nudio kao prijatelj i savetnik, da bi posle bio sumnjičen kao učesnik u atentatu. A sada se, ako je verovati losanđeloskom ‘Tajmsu’, ispostavlja da je sve vreme bio saradnik američke Centralne obaveštajne agencije, poznatije pod akronimom CIA. Davno pre toga, međutim, Stanišić se uselio u mitove i teorije zavere kojima beogradska čaršija obiluje“, pisao je Dejan Anastasijević u tekstu „Naš čovek u Beogradu“ u „Vremenu“ br. 948, 5. marta 2009. godine.
Ceo tekst Dejana Anastasijevića možete pročitati na adresi https://www.vreme.com/vreme/nas-covek-u-beogradu/
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Blokada Mosta slobode u Novom Sadu završena je posle 27 sati. Tok dešavanja mogli ste pročitati na portalu „Vremena“
Iako je RTS tek naknadno počeo da izveštava o studentskim protestima, Srpska napredna stranka ocenila je da je javni servis „skandaloznim izveštavanjem prekršila sva pravila i vrednosti objektivnog i nepristrasnog novinarstva“
Ako dozvolimo da ova studentska pobuna pojede svoju decu, treba da se zavučemo u pacovsku rupu i više nikada iz nje ne izađemo
Dok država nadzire aktiviste i novinare, Srbija od Švajcarske kupuje tehnologiju za nadzor telefona koji omogućavaju lociranje, prisluškivanje i nadzor mobilnih telefona, piše švajcarski Blik.
Inženjer geologije Zoran Đajić izjavio je sa govornice na blokadi kod Mosta slobode u Novom Sadu 1. februara uveče da „ubistvo 15 ljudi izvršila korumpirana vlast“
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve