
Univerzitet i Vlada
Rektor Đokić: Bez pomaka u rešavanju krize
Održan je još jedan sastanak predstavnika Vlade i univerziteta - bez velikih pomaka
Ispod radara, u senci drugih, bezbrojnih nedela Vučićeve vlasti u Beogradu, dešava se napad na Apoteku “Beograd”
Pošto su gotovo potpuno uništili gradski prevoz, dozvolili rušenje pola grada, pošto su svojim “drugarima” poklonili gradsko građevinsko zemljište, a predškolsko vaspitanje preusmerili iz državnih u privatne vrtiće, sada je na red naprednjačke vlasti došla Apoteka “Beograd”. Osnovni motiv za ovo je što se brojni objekti u sastavu ustanove nalaze na izuzetno vrednim i atraktivnim lokacijama: Knez Mihailovoj, Kralja Milana, na Terazijama…
Ova naprednjačko-investitorska invazija traje već izvesno vreme, a sprovodi se po oprobanom modelu uništavanja apotekarskih ustanova u nekoliko većih gradova u Srbiji. Prvo se postepeno i temeljno uništi poslovanje, zatim predstavi kao teret za sve, a nakon toga proda ili jednostavno pokloni nekom dobavljaču prema kome ovi ljudi, ostavljeni od svih, ne mogu da izmire dugovanja.
Zaposleni u ovoj važnoj ustanovi primarne zaštite već duže vreme imaju problem sa isplatom zarada, a sada su dobili i zvanično obaveštenje da će akontacije za oktobar kasniti 5-10 dana i da zavise od pazara u narednom periodu. Zar u zemlji “ekonomskog tigra” koji zida Nacionalni stadion od 700-800 miliona evra, organizuje Expo, gde se novac deli šakom i kapom za besmislene projekte, zarade u važnom i profitabilnom sektoru zavise od dnevnog pazara!? Gde je novac i ko je odgovoran za ovaj kolaps?
Apotekarska ustanova je ne samo važna ustanova od opšteg interesa, ona ima potencijal i za dobro poslovanje kao što je to bilo pre zapostavljanja od strane SNS vlasti. Zbog zabrane zapošljavanja postepeno su ostali bez kadrova, a u neophodnu opremu za rad nije ulagano ništa. Sada je struktura zaposlenih takva da je čine uglavnom žene, a prosečna starost zaposlenih je 45 godina.
Apoteka “Beograd” ima izuzetno važnu ulogu u sistemu primarne zdravstvene zaštite stanovništva, posebno važna je bila uloga u funkcionisanju zdravstva tokom bombardovanja i pandemije. Značaj ove ustanove je i to što se bave izradom magistralnih lekova, to je specifična usluga koja zadovoljava individualne potrebe pacijenata. Preko 45 godina galenske izrade u ovoj ustanovi je doprinelo tome da danas proizvodni program obuhvata oko 150 galenskih lekova. To je posebnost Apoteke “Beograd” i pokazuje koliko je važno da se ova značajna ustanova sačuva i modernizuje, da se ulaže u kadrove i neophodnu opremu.
Možda priča o uništavanju ovakve, za zdravstvo i građane važne ustanove deluje neverovatno, suludo, ali jedini motiv SNS vlasti je profit, a jedina politika naprednjačke vlasti je: “Trošak građanima, lično bogaćenje naprednjacima”. Šta je sledeća meta, kompletno državno zdravstvo?! Nema sumnje da će i to uraditi ako budu u prilici, uništiće ga radi koristi privatne prakse njihovih ortaka.
Autorka je odbornica odborničke grupe Demokratske stranke-Bedem u Skupštini grada Beograda
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Održan je još jedan sastanak predstavnika Vlade i univerziteta - bez velikih pomaka
Rezolucijom Evropskog parlamenta o Srbiji koja je većinom glasova usvojena u sredu (7. maj), traži se oslobađanje šest političkih zatvorenika u Novom Sadu, članova Pokreta slobodnih građana i organizacije Stav
Na Svetski dan slobode medija, Nezavisno udruženje novinara Srbije uručilo je nagrade novinarima koji ne pristaju na tišinu. Po 20. put, nagrada „Dejan Anastasijević“ odala je priznanje onima koji svojim istraživačkim radom otvaraju teme koje vlast pokušava da zatvori
Nakon brojnih pokušaja vlasti da zaustavi ili omete blokade fakulteta, najnovija metoda je - pretnja isključenjem električne energije
Kada se u subotu srušio plafon u jednoj prostoriji beogradske bolnice, tabloidi su bili spremni - kriva je povređena sestra. Prostorija je, navodno, bila zaključana, obeležena i opasana stolicama. Ipak, neko je – kako tvrde nadležni, noću odlučio da je otvori
Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora
Istorijska šansa Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve