U roku od tri dana broj novozaraženih od korona virusa se prema zvaničnim podacima triplirao. U sredu je iznosio 7488 u poslednja 24 časa i ako se bude nastavio eksponencijalni rast Srbija će u narednim danima obarati rekord za rekordom po broju novoobolelih. Da će se ovo ovako desiti su znali svi.
Uprkos tome, i za razliku od drugih evropskih metropola, Grad Beograd je organizovao ne jedan, već dva masovna novogodišnja narodska veselja na dve lokacije. Sabijena, razdragana masa pevala je na sav glas uz Karleušu i druge, naravno da niko nije nosio zaštitne maske niti držao bilo kakvu distancu, to se nije moglo ni očekivati. Baš kao ni efikasna kontrola kovid propusnica.
Klubovi, restorani, splavovi i kafići su bili dupke puni bez ikakvih vidljivih epidemioloških mera. U Beogradu se provodilo jedno 100.000 ljudi, na Zlatiboru 50.000, pa tako redom.
Pod devizom ministra zdravlja Zlatibora Lončara „nije vam država mama i tata“, vlast je podsticala novogidšnja slavlja, jer „mora nešto i da se zaradi“, i pozivala građane da budu odgovorni i sami vode računa o epidemiološkim merama.
Što se zarade tiče, u narednih nedelju dana se može očekivati da će na desetine hiljada ljudi biti na bolovanju.
A što se svega drugog tiče: tokom novogodišnje noći je na snazi bila mera da su dozvoljena okupljanja na otvorenom i u zatvorenom prostoru do 500 osoba, dok su „za sve masovnije skupove neophodne dozvole Kriznog štaba“. Ako je takva dozvola postojala, u javnost nije doprla.
A ako nije, onda je Grad Beograd podstrekivao na prekršajno delo s predumišljajem. A i da jeste: epidemiolozi su prethodno gradskim očusima nacrtali šta će se dogoditi, ako se bude oraganizovalo slavlje u čast Beograda na vodi i lažne srpske normalnosti, ne tim rečima naravno.
Argument u tom kontekstu da nije “država građanima mama i tata“, pa da im nameće neke mere i kontroliše ih, je odraz radikalnog populizma sa primesom bahatog cinizma.
Po toj familijarnoj logici, što država ne bi odustala od kontrole propisane brzine u saobraćaju i poručila građanima da sami vode računa o bezbednosnim merama i ne dovode u opasnost sebe i druge.
Ili da se odsutane od kontrole vožnje pod dejstvom alkohola i/ili psihoaktivnih supstanci, jer nije „država mama i tata“ pa da kontroliše ove zakonske mere, nego da se vozačima prepusti da budu odgovorni.
U sva tri slučaja neodogovornim ponašanjem pojedinac dovodi u opasnost i sebe i druge i država je u obavezi da se svim raspoloživim sredstvima sprovode zakonske mere da bi se to sprečilo.
Ovakvo ponašanje državnih i lokalnih vlasti se jedino može objasniti time da su istraživanja javnog mnjenja pokazala da bi otkazivanje organizovanog i masovnog novogodišnjeg veselja, uz uskraćivanja zarade i ljudima iz sopstvenih redova, bilo štetnije po rejting Alekandra Vučića i koherentnost Srpske napredne stranke, od razantnog porasta novoobolelih u postnovogodišnjim danima koji je bio posve izvestan.
U narednim danima će predstavnici Zadruge na vlasti preko pinkova i informera ubeđivati narod da je sam kriv za gužve ispred kovid ambulanti i bolnica. Usput mogu da se prekrste i pomole da će simptomi bolesti biti blaži, a smrtnost manja nego do sada.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com