
Ekonomija
Globalna anketa: Kako vam je na poslu?
Američka agencija Galup u novom istraživanju navodi da je zadovoljstvo životom i angažovanost na poslu opala širom sveta. Na kom mestu se nalazi Srbija?
Poljoprivrednici u gubicima, traže pomoć Vlade i najavljuju protest na nivou cele države kroz dve nedelje. Prinosi su drastično smanjeni, ima li razloga za brigu
Poljoprivrednici upozoravaju, već treću godinu zaredom, da ćemo, ako država ne pomogne, ostati gladni.
Vladi su uputili još jedan dopis u kome ističu da mere moraju da sadrže i problematiku odlaganja plaćanja svih poljoprivrednih kredita i isplatu 17.000 dinara po hektaru za sertifikovano seme bez pravdanja.
Dodatno, zahtevaju i rešavanje ranije iznetih problema sa jasnim datumima realizacije istih.
Zahtevi podrazumevaju momentalnu isplatu po svim javnim pozivima u toku ove godine, raspisivanje javnog poziva za sertifikovano seme u najkraćem mogućem roku, gorivo za poljoprivrednike bez akcize na benzinskoj pumpu, uređenje PIO uplata poljoprivrednika.
Prema rečima agroekonomista, kada se budu saopštili rezultati kukuruza, soje, suncokreta, šećerne repe i voća i povrća, počeće da raste cena pšenice, kao osnovnog prehrambenog proizvoda.
Suša je uzela danak, što za posledicu ima i manje domaćih poljoprivrednih proizvoda na tržištu, čije su cene već skočile.
Nove vremenske prilike zahtevaju nove tehnologije
Tokom dvadesetog veka jedna od deset godina bila je sušna. Od početka ovog veka u istom periodu imamo čak pet sušnih godina, a stručnjaci upozoravaju da će do sredine stoleća svaka godina nositi taj rizik, preneo je RTS.
Suša je sve veći rizik u proizvodnji. Ranije je u Srbiji najviše padavina bilo u junu, a sada je to u maju sa tendencijom pomeranja ka ranijim periodima u godini. Prosečna količina padavina tokom leta već je manja za oko 20 posto u odnosu na prošli vek, što je ozbiljan problem za biljke koje kasnije sazrevaju.
Stručnjaci kažu za javni servis da je potpuno jasno da tehnologija proizvodnje mora da se menja.
Tokom prethodnih meseci u Srbiji su se smenjivali toplotni talasi i oluje, a u poljoprivredi nije moguće intervenisati brzinom kojom se vreme menja.
Pogotovo to ne mogu mali i srednji proizvođači, jer oni imaju ograničen kapacitet za prilagođavanje. Izmenjene vremenske prilike uslovljavaju i pojavu novih bolesti i štetočina, što je dodatni izazov.
Izvor: N1/RTS
Američka agencija Galup u novom istraživanju navodi da je zadovoljstvo životom i angažovanost na poslu opala širom sveta. Na kom mestu se nalazi Srbija?
Cene sirove kafe su se u svetu udvostručile za svega nekoliko meseci pošto je proizvodnja smanjena zbog nepovoljnih vremenskih prilika, a dodatno povećanje moglo bi da bude podstaknuto najavljenim uvođenjem američkih carina na uvoz robe iz svih zemalja
U Bangkoku je policija uhapsila kineskog državljanina, nakon što se u tom gradu srušila višespratnica. Ispostavilo se je da je prikrivao strano vlasništvo u kompaniji koja je gradila zgradu. Ta firma spada u neprozirnu strukturu kineskih kompanija koje grade i prugu Beograd-Budimpešta
Nakon novog zahteva Srbije, američki OFAC produžio je važenje licence za NIS do 27. juna. Predsednik Aleksandar Vučić zahvalio je američkim partnerima, uz poruku da će borba za dugoročno rešenje biti nastavljena
NIS je zatražio novu specijalnu licencu od američkog OFAC-a kako bi izbegao potpunu blokadu poslovanja. Ministarstvo energetike poručuje da bi primena sankcija bila udar na ceo region, a rešenje ovog pitanja očekuje se i kroz direktne razgovore na najvišem nivou – u Moskvi i Vašingtonu.
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve