
Plate
Nova ekonomija: Prosečna plata od 1400 evra koju obećava Vučić nije realna
Da bi prosečna plata porasla na 1400 evra do kraja 2027. godine ukupno povećanje bi moralo da iznosi oko 59 odsto
Predaja poslova „Subotica-transa“ privatnicima odvija se na brzinu, netransparentno i ostavlja otvorena mnoga pitanja, kaže za „Vreme“ Nela Tonković iz koalicije „Subotica protiv nasilja“
Skupština grada Subotice usvojila je 5. septembra odluku o ustupanju javnog prevoza u koncesiju potencijalnom privatnom partneru.
Opoziciona koalicija „Subotica protiv nasilja – Biram Suboticu – Nela Tonković“ glasala je protiv usvanjanja te odluke. Tonković za „Vreme“ objašnjava zbog čega smatra da odluka Skupštine Subotice nije dobra za građane.
Eskspresna izrada Predloga
„Predlog koncesionog akta usvojen je posle prilično ekspresne izrade samog dokumenta, koja je, prema raspoloživim uvidima u dokumentaciju, trajala jedva dva dana. Nejasno je, međutim, kako će se koncesionar odnositi prema broju zaposlenih u javnom prevozu, kako prema visini cene karata, kako prema svim ostalim brojnim stavkama među kojima je i, na primer, pristupačnosti vozila za osobe sa otežanim kretanjem koje su navedene u Predlogu koncesionog akta“, kaže Tonković.
Ona ističe i da je nejasno kako će se Grad Subotica, kao javni partner, postarati da bude sproveden proces praćenja i kontrole ispunjenosti uslova iz Predloga koncesionog akta.
Dodaje da je važno koji će tačno mehanizmi biti upotrebljeni za to, kako bi gradske vlasti blagovremeno reagovale u slučaju eventualnog kršenja nekog od uslova iz ugovora koji će sa koncesionarom biti potpisan.
Tonković naglašava da je iz ugla građana poverenje već na početku tog procesa iznevereno, jer Predlog koncesionog akta nije bio na sajtu Grada Subotice u odeljku za poslove Skupštine obaveznih pet dana pre sednice Skupštine, kako bi svaki građanin mogao da se informiše o sadržaju tog dokumenta.
Previše nepoznanica
„U delu koji bi javnog partnera obavezao na kontrolu i monitoring previše je nepoznanica. Samim tim, o učincima ovog javno-privatnog partnerstva, planiranog na petnaest godina, građani za sada ne mogu da steknu informisano mišljenje“, ocenjuje Tonković.
Kaže da je stav koalicije kojoj pripada utemeljen na iskustvima do sada sprovedenih javno-privatnih partnerstava u oblasti gradskog i prigradskog prevoza u mnogim lokalnim samoupravama u Srbiji i činjenice da se na te pozive, gotovo po pravilu, prijavi samo jedan ponuđač.
„Naši glasovi su bili protiv usvajanja odluke o Predlogu koncesionog akta, i u više navrata pozivali smo na utvrđivanje odgovornosti za loše stanje u ‘Subotica-transu’. Stanje je loše, to je neporecivo, ali ne verujemo da je učinjeno dovoljno kako bi se ono otklonilo“, zaključuje Tonković. „Umesto toga pribeglo se javno-privatnom partnerstvu koje će u nekoj meri rasteretiti gradski budžet, ali u ogromnoj meri unosi sijaset nedogovorenih pitanja u vezi sa mogućim ishodima ovog javno-privatnog partnerstva“.
Da bi prosečna plata porasla na 1400 evra do kraja 2027. godine ukupno povećanje bi moralo da iznosi oko 59 odsto
Cene autobuskih karata za međugradski prevoz kod pojedinih prevoznika vinule su se u nebesa. Da li postoji bolje, brže i jeftinije rešenje
Dok milioni Amerikanaca pokušavaju da pokriju osnovne životne troškove, deset najbogatijih pojedinaca u zemlji svakog dana zarađivalo je po milijardu dolara
Kako je cena auto-puta od Beograda do Novog Sada preko Zrenjanina sa 530 miliona evra 2019. porasla na 1,596 milijardi 2024. godine i koliko se Srbija zbog toga dodatno zadužila
U Srbiji se godišnje baci vune za devet miliona džempera. Zašto?
Režimski napad na visoko obrazovanje
Kako se sprema Šešeljev zakon 2.0 Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve