Auto kompanija Stelantis suočena je sa ozbiljnim problemima u SAD zbog prevelikih cena koje su stvorile prekomerne zalihe automobila
Izvršni direktor evropskog proizvođača automobila Stelantis Karlos Tavares upozorio je na Sajmu automobila u Parizu na opasnost stalnog napredovanja konkurencije iz Kine i istakao da zatvaranje granica za kineske proizvođače neće rešiti taj problem, prenosi Rojters.
Tavares, koji je prošle nedelje zbog lošeg poslovanja smenio glavnog finansijskog direktora kompanije i glavne operativne direktore za Severnu Ameriku i Evropu, rekao je da je on odgovoran za loše stvari u kompaniji, ali i za dobre.
„Da ne želim tu odgovornost, trebalo bi da radim nešto drugo“, rekao je Tavares i ponovio da planira da se povuče kada mu istekne ugovor 2026. godine. Upravni odbor je prošlog meseca potvrdio da je u potrazi za njegovim naslednikom.
Stelantis je nastao spajanjem francuskih kompanija Pežo i Sitroen sa Fijat krajsler automobili 2021. Godine. Ove godine je konzorcijum imao problema i u Evropi i u SAD. Imaju minus od 40 odsto, berzanska vrednost im je pala na 35 milijardi evra što je za trećinu manje od, recimo, Folksvagena, piše nemački portal RND.
Kako će Kina zaobići sankcije
Karlos Tavares je takođe izjavio da bi držanje koraka sa kineskim rivalima i održavanje profitabilnosti moglo da znači i zatvaranje fabrika ili prodaju brendova, dodajući da će se tek odlučiti koji brendovi imaju budućnost.
On spada u „darviniste“ u autoindustriji, smatra da su došla takva vremena da će samo najjači opstati.
Zatvaranje granica za kineske proizvode je zamka, pošto će firme iz Kine zaobići ova ograničenja ulaganjima u fabrike u Evropi, smatra Tavares.
„Ako Kinezi zauzmu 10 odsto tržišnog udela u Evropi na kraju svoje ofanzive, to znači da će imati 1,5 miliona automobila. To je sedam montažnih pogona. Evropski proizvođači će tada morati ili da ih zatvore ili da ih prebace na Kineze“, dodaje izvršni direktor Stelantisa.
Takođe je rekao da bi problemi Stelantisa u SAD-u trebalo da budu rešeni do kraja godine.
„U suštini se radi o problemu prekomernih zaliha. Sigurno mogu reći da će problem biti rešen pre Božića 2024. godine“, rekao je Tavares.
Foto: AP Photo/Carlos OsorioZgrada kompanije Stelantis u Mičigenu, SAD
Veliki problemi u SAD
Podaci analitičara i intervjui sa predstavnicima industrije ukazuju na ozbiljne operativne greške Stelantisa u SAD, koje su dovele do povećanja cena iznad kupovne moći građana, kao i da je kompanija sporo reagovala sa popustima, zbog čega su desetine hiljada automobila ostale na zalihama kod dilera.
„Predugo su pokušavali da budu čvrsti po pitanju cena,“ rekla je analitičarka iz Cox Automotive-a Erin Kiting čiji podaci pokazuju probleme sa zalihama u Stelantisu.
„Kada je američko tržište vaš glavni izvor prihoda, deluje neodgovorno da se zanemari“, ukazala je ona.
Dileri se žale da je Stelantis, osim previsokih cena, ukinuo osnovne modele i nedovoljno ulagao u popularne automobile, dok su rivali, uključujući Ford i General Motors, obnavljali svoje modele. Ford je posebno oduzeo deo tržišta Jeep-u sa svojim Bronco SUV-om.
Potreban novi direktor, sindikalci prete štrajkom
U pismu Tavaresu od 10. septembra, predsednik Nacionalnog saveta dilera Stelantisa Kevin Fariš požalio se da je potraga za kratkoročnim profitom dovela do „brze degradacije“ brendova Jeep, Dodge, Ram i Chrysler, dodajući: „Vi ste stvorili ovaj problem“.
Dejvid Keleher, predsednik David Auto Group-a, rekao je da je, kada je Stelantis formiran 2021. godine, prodavao u proseku 165 novih automobila mesečno. Ove godine, taj broj je pao na 89.
„Treba nam izvršni direktor koji razume severnoameričko tržište“, rekao je Keleher.
Tavares se suočava sa teškim odlukama i potencijalnom borbom sa sindikatom United Auto Workers (UAW) kako bi rešio probleme Stelantisa. UAW je zapretio štrajkom zbog odloženih investicija, što je izazvalo tužbe od strane Stelantisa koji je optužio sindikat za kršenje ugovora.
Stručnjaci kažu da Stelantis dugoročno mora da odluči da li mu trebaju četiri odvojena brenda u SAD.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Domaćinstva u Srbiji najviše troše na osnovne potrebe – hranu i režijske troškove. Iako prosečan prihod raste, obrazovanje ostaje najmanje finansirana stavka, dok troškovi grejanja i osnovnih namirnica značajno opterećuju budžete građana
Proizvodnja Plazme ponovo je pokrenuta, nekoliko meseci od požara koji je izazvao nestašicu čuvenog keksa. Očekuje se da će Plazma uskoro stići i u markete
Pre godinu dana počele su prijave za studentske kartice i nešto ranije za penzionere. I jedne i druge bi trebalo da obezbede građanima značajne popuste – ili je bar tako rečeno. Da li je to zaista tako
Iako se najavljuje kao rešenje za saobraćajne i ekološke probleme Beograda, projekat „Mali metro” izazvao je brojne kritike zbog rastućih troškova, nejasnog plana i nedovoljne transparentnosti u finansiranju
Start će koštati 320 dinara, a vožnja po kilometru 105 dinara, dok će čekanje po času otići na čak 1.800 dinara. A opet, taksisti kažu da im troškovi rastu brže od cene
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Premijer Vučević najavio je nove informacije o ostavkama, ali od toga nije bilo ništa. Prvo da veliki šef izračuna kako mu se to uklapa u priču da se radi i gradi, kako da pogibiju petnaest ljudi pretvori u tek manju neprijatnost
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!