U Torinu je juče zvanično predstavljen Fijatov automobil na električni i hibridni pogon "grande panda" koji će se proizvoditi u Stelantisovoj fabrici u Kragujevcu. U Srbiji bi trebalo da košta oko 18.000 evra
Promocija modela „grande panda“ upriličena je na proslavi 125 godišnjice od nastanka italijanskog proizvođača automobila Fijat.
„Grande panda“, tvrdi kompanija, označava povratak brenda Fijat na globalno tržište, a novi automobil je razvijen na temelju tri ključna stuba: italijanskog dizajna, globalne platforme i lokalne relevantnosti.
U saopštenju se navodi da su održivost, inkluzivnost, jednostavnost i lepota vrednosti koje su oživele ovaj projekat, dok je dizajn inspirisan kultnom pandom iz osamdesetih godina prošlog veka.
Cena novog modela na električni pogon biće manja 25.000 evra, a portal „Vrele gume“ piše da bi električna „grande panda“ na srpskom tržištu mogla da košta oko 18.000 evra jer je država najavila subvencije za domaći model u visini od 7000 evra.
Zvanični podaci su da se „grande panda“ izdvaja od ostalih automobila u B segmentu zahvaljujući jedinstvenoj kompaktnosti koju omogućava njegova mala veličina – 3,99 metara dužine, 1,57 metara visine i 1,76 metara širine, a da je istovremno zbog dobre organizacije zapremine dovoljno prostran. Prtljažnik ima zapreminu od 361 litar, a ukupni kapacitet skladišnih pregrada smeštenih ispred suvozača je 13 litara.
Panda_01Foto: FoNet
Najavljeno je da će se u Kragujevcu proizvoditi i elektromobil na bazi novog Citroena C3, a serijska proizvodnja očekuje se krajem ove godine.
Testiranje od aprila
RTS je u aprilu bio dobio nezvanične potvrde su u Kragujevcu u toku testiranja prvog električnog automobila koji je proizveden u Srbiji jer fabrika poseduje pistu za probu novih automobila. Glavna sigurnosna ispitivanja – takozvani „kreš“ testovi vrše se u inostranstvu.
Da se fabrika u Kragujevcu sprema za serijsku proizvodnju „pande“ moglo se naslutiti i po tome što su radnici koji su bili na obuci u inostranstvu počeli da se vraćaju u Srbiju u nekoliko faza i što su odmah bili uključeni u poslove u vezi sa proizvodnjom novog automobila.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Otkako su, krajem prošle godine, studenti stupili u blokade fakulteta svih državnih univerziteta, predstavnici vlasti nekoliko puta su isticali negativne posledice protesta po ekonomiju.
Na Aerodrom „Nikola Tesla“ sleteo je poslovni mlaznjak Falkon 6X, najverovatnije novi avion Vlade Srbije. Vredan je oko 53 miliona evra, prema procenama portala „Biznis insajder“
Jeftina onlajn kupovina iz Kine uskoro postaje prošlost. Prodavci Temu i Šejn podižu cene zbog nove američke carinske politike koja stupa na snagu u maju
Dok svetske berze divljaju pod Trampovim odlukama, kao tokom svetske ekonomske krize ili pandemije korone, privreda Srbije opet bi mogla da ispašta zbog sukoba velikih sila
Ko osuđuje režimsko targetiranje ljudi iz medija, nevladinog sektora, opozicije i univerziteta, ne sme pristati ni na ova uperena protiv urednika i novinara RTS-a
Lišiti slobode Dejana Ilića, intelektualca besprekorne životne i radne biografije, bez iole smislenog povoda, samo je jedan od brutalnih pokazatelja da se režim okrenuo protiv sopstvenih građana i da ulazi u fazu terora
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!