img
Loader
Beograd, 21°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Ekonomija

Počela je grejna sezona: Koliko će prosečno domaćinstvo koštati grejanje?

15. октобар 2024, 14:01 M.S.
Foto: Tanjug/Rade Prelić
Copied

U utorak, 15. oktobra, počela je grejna sezona koja će trajati do 15. aprila. A prema podacima Agencije za energetiku, u zavisnosti od načina zagrevanja, topao stan u ovoj zimskoj sezoni prosečno domaćinstvo koštaće i do 200.000 dinara

Grejna sezona počela je u utorak 15. oktobra, a završava se 15. aprila. Međutim, taj podatak važan je onima koji u kućama i stanovima imaju ugrađeno daljinsko grejanje.

Ostali imaju tu prednost da mogu da se greju kad žele, mada je s obzirom na cene grejanja, možda bolje reći – kada mogu. Jer, prema podacima Agencije za energetiku, u zavisnosti od načina zagrevanja, topao stan u ovoj zimskoj sezoni prosečno domaćinstvo koštaće i do 200.000 dinara, piše Nova ekonomija.

Toliko će morati da plate oni koji se budu grejali na struju grejnim telima i kotlovima za etažno grejanje i to je najskuplji način grejanja ove sezone.

Domaćinstva koja koriste TA peći imaće troškove od 81.700 dinara, ali samo ukoliko se za punjenje peći isključivo koristi jeftinija noćna struja. Dopunjavanje peći korišćenjem skuplje električne energije samo tokom dva sata dnevno, uvećava troškove za 40 odsto, tako da oni iznose 113,6 hiljada dinara.

S druge strane, ove zime će se najjeftinije grejati domaćinstva koja koriste drva, čije su cene u odnosu na prethodnu grejnu sezonu pale za pet do sedam odsto, kako pokazuju podaci Agencije za eneregtiku Srbije. Dok je prošle godine grejanje na drva koštalo od 56.000 do 93.000 dinara, ove godine je primetno jeftinije.

Tako će u delovima Srbije u kojima se može nabaviti drvo po nižim cenama (na primer za 6.300 dinara po kubnom metru) domaćinstva koja imaju energetski efikasnije peći, morati da potroše oko 53.000 dinara za grejanje, dok će ona domaćinstva koja budu koristila skuplje ogrevno drvo imati račun za grejanje od oko 87.700 dinara.

Mogući porast cene peleta

Domaćinstva koja koriste pelet imaće troškove od 65.000 dinara, što je u poređenju sa prethodnom grejnom sezonom manje za čak 23 odsto. Da li će situacija ostati ista kakvu sada pokazuju računice Agencije, ostaje da se vidi, jer je Vlada Srbije obnovila uredbu o zabrani uvoza peleta što bi trebalo da znači da cena peleta neće dodatno padati, a moguće je i da poraste.

Troškovi grejanja korišćenjem prirodnog gasa ove sezone su isti kao i prethodne – 59.500 dinara, što je za samo 6.500 dinara skuplje od najpovoljnijeg grejanja korišćenjem drveta, ali zato mnogo komfornije.

Domaćinstva koja se budu grejala na ugalj, moraće da izdvoje od 75.000 do 77.700 dinara, u zavisnosti od vrste uglja koji se koristi.

Na kraju, oni koji se budu grejali na gas i lož ulje, za nabavku energenata moraće da izdvoje oko 137.000 dinara za lož ulje i 165.000 dinara za propan butan gas. U odnosu na prethodnu godinu cena lož ulja je smanjena za 21 odsto, dok je cen a propan butan gasa veća oko šest odsto.

Šta je sa toplanama u Šapcu i Bajnoj Bašti?

Toplane u Srbiji pokrenule su danas skoro sve grejne sisteme, osim u Šapcu i Bajinoj Bašti koje su, zbog visoke spoljne temperature odložile početak grejne sezone, rekao je direktor Udruženja toplana Dejan Stojanović, prenosi „Danas”.

„Danas, kada zvanično počinje grejna sezona, pokrenuta su sva proizvodna postrojenja, ali toplo vreme može obustaviti isporuku toplotne energije jer su podstanice podešene da isključe grejanje kada je spoljna temperatura 14-15 Celzijusovih stepeni“, rekao je Stojanović.

Dodao je da, iako su toplane tehnički spremne za grejanje, da probleme mogu izazvati i kućne instalacije.

On je naveo da su finansijske probleme imali toplana u Bečeju, zbog čega je bila otežana nabavka gasa, zatim toplane u Vrbasu, Senti i Jagodini.

Toplani u Vrbasu privatni partner obustavio je isporuku toplotne energije, jer od nje ne može da naplati uslugu i odblokira svoj račun koji je zbog duga blokirao Srbijagas.

Finansijski problemi zbog kojih je blokiran račun toj i toplanama u Senti i Jagodini, prema rečima Stojanovića, „biće rešeni“.

Cene daljinskog grejanja više i za 30 odsto

U Srbiji, prema podacima Ministarstva rudarstva i energetike, toplane kao primarne energente za proizvodnju toplotne energije koriste prirodni gas, mazut i ugalj dok je biomasa zastupljena sa oko 2,5 odsto u proizvodnji toplotne energije iz sopstvenih proizvodnih sistema.

Ove grejne sezone cene daljinskog grejanja će u nekim mestima biti više i za 30 odsto.

Grejanje preko Beogradskih elektrana biće skuplje za oko devet odsto, pa će za naplatu po utrošku cena za stambeni prostor umesto 7,33 dinara po kilovatsatu biti 7,75 dinara, bez poreza na dodatu vrednost.

I u drugim mestima je situacija promenjena, pa je tako grejanje u Majdanpeku poskupelo sa 105 dinara na 125 dinara, sa PDV.

Toplana u Čačku povećala je fiksni deo u ceni, koji obuhvata troškove poslovanja, dok je varijabilni deo, koji zavisi od potrošnje i učestvuje sa 70 odsto u ceni ukupnoj ceni, smanjen, pa ko bude imao istu potrošnju kao i prošle godine, račun će mu i pored poskupljenja, biti manji za tri do četiri odsto, rekli su u toj toplani.

Subotička toplana povećala je varijabilni deo cene za 9,7 odsto, a fiksni za oko 19 odsto.

U Nišu uvećan je samo fiksni deo cene za 27,06 odsto, dok je cena varijabilnog dela smanjena za 8,89 odsto. U Kruševcu grejanje je skuplje za 20 odsto, u Kragujevcu 15,6 odsto.

Toplana u Boru cenu grejanja povećala je 1. aprila za 30 odsto, jer kažu nije korigovana od 2019. Gotovo isto toliko je od 1. jula skuplje i u Majdanpeku, koji cenu grejanja nije menjao poslednje dve godine.

U Kruševcu grejanje je skuplje za 20 odsto, u Kragujevcu 15,6 odsto.

Grejanje je jedino pojeftinilo u Sremskoj Mitrovici za deset odsto.

Izvor: Nova ekonomija, Danas

Tagovi:

Grejanje Grejna sezona 2024 Toplane
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Ekonomija
Svetski lideri na okupu: Samit UN u Sevilji

Samit UN o razvoju u Sevilji

03.јул 2025. Uroš Mitrović

Obnova poverenja ili još jedna propuštena prilika

Više od 70 svetskih lidera traži nove modele finansiranja globalnog razvoja kako bi odgovorili na izazove rastućeg duga, klimatskih promena i smanjenja razvojne pomoći

Građevinarstvo

02.јул 2025. M.T.

Nova ekonomija: Kompanija CRH preuzima poslovanje sa agregatima hrvatske Kufner grupe

CRH širi prisustvo na Zapadnom Balkanu preuzimanjem poslovanja sa agregatima Kufner grupe

Sankcije NIS-u

27.јун 2025. I.M.

RTS: SAD po četvrti put odložile sankcije NIS-u – novi rok 29. jul

Sjedinjene Američke Države odlučile su da i posle isteka prethodne licence, izdate 25. aprila, dozvole nastavak operativnog rada kompaniji NIS

Kancelarija

Ekonomija

26.јун 2025. M.S.

Nova ekonomija: Čiji radni dan najduže traje, a čiji najkraće?

Skoro tri miliona ljudi starijih od 15 godina bilo je zaposleno u Srbiji tokom prošle godine, a njih 215.000 radilo je više od 48 sati nedeljno, odnosno više od šest dana svake sedmice

Reagovanje

26.јун 2025. R. V.

Demanti Elektrodistribucije Srbije na pisanje „Vremena“

Centar za odnose sa javnošću Elektrodistrribucije Srbije demantuje pisanje „Vremena“ o očitavanju brojila. Demanti prenosimo u celosti i bez izmena

Komentar

Pregled nedelje

Vučićev testosteron, nepravda i beščašće

Da li bi ste seli sa Aleksandrom Vučićem za kafanski sto nakon što je pomilovao naprednjačke muškarčine koje su palicom junački polomile vilicu studentkinji? Osim gubitka elementarnih moralnih kočnica, šta još stoji iza ovog čina

Filip Švarm

Komentar

Tako rade kukavice: Premlaćivanje studenata sa najavom

Nad premlaćivanjem i hapšenjem studenata čovek može da se zgrozi, ali ne sme da se iznenadi – pa sve je to Aleksandar Vučić najavio. Ali, videće da je pendrek slaba zaštita od naroda

Nemanja Rujević

Komentar

Vidovdan 2025. i ujka Albert

Generacija koja vodi ovu pobunu prihvata razlike kao deo svog horizonta normalnosti, nešto prirodno i podrazumevano. Otuda je njihov patriotizam čist, nimalo nalik toksičnom nacionalizmu iz devedesetih

Jelena Jorgačević
Vidi sve
Vreme 1800
Poslednje izdanje

Režimsko nasilje nad građanima

Narod na barikadama Pretplati se
Iz studentskog protesta u građansku neposlušnost

Teturanje Golijata iz Ćacilenda

Ova situacija

Anatomija jedne vlasti

Lokalni izbori

Huliganski desant na Kosjerić 

Novi Sad – centar otpora

Kad se Lala najedi

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure