
Nevreme u Srbiji
Neće imati šta da se pojede od pojedinog voća
Grad veličine šake pogodio je poslednjih dana različite delove Srbije, a zbog posledica će posebno ispaštati poljoprivrednici. Dugoročno - i svi kupci voća
Telekom je kupio 100 odsto udela u kompaniji Eon TV i određena prava, licence i ostalu imovinu povezanu sa Sportklub kanalima za šta je platio 652 miliona evra iz budžeta Srbije
Ekonomska vest dana u Srbiji nesumnjivo je dogovor United grupe i kompanije e& PPF Telekom o prodaji SBB-a za 825 miliona evra. Ovim dogovorom menja se vlasništvo nad vodećim operatorom interneta i distribucije medijskih sadržaja u zemlji.
SBB je drugi po veličini internet operator u Srbiji, prema poslednjim dostupnim podacima Republičke agencije za telekomunikacije (RATEL), iz trećeg kvartala prošle godine.
SBB je imao učešće od 26,8 odsto u tržištu fiksnog širokopojasnog interneta, i bila je druga iza Telekoma Srbije, sa tržišnim učešćem od 56,7 odsto u odnosu na ukupni broj pretplatnika, piše Nova ekonomija.
Pristup internetu ima 2,19 miliona pretplatnika
Fiksni širokopojasni pristup internetu u 2024. godini imalo je 2,19 miliona pretplatnika.
Osim Telekoma i SBB-a, RATEL je kao vodeće operatore izdvojio i Yettel, Orion telekom, Sat-Trakt, Astra telekom, Jotel, BeotelNet-ISP, Krajnalić komunikacije i Yunet International.
Ali tržišni udeo ovih operatora je znatno manju u odnosu na Telekom i SBB, prema RATEL-ovom pregledu tržišta. Tako „trećeplasirani“ Yettel ima udeo od tek 5,2 odsto broja pretplatnika.
SBB je i drugi po veličini operator distribucije medijskih sadržaja u Srbiji, sa 37,6 odsto tržišnog učešća u trećem kvartalu 2024. godine.
Prvi je, naravno, ponovo Telekom Srbija, sa tržišnim učešćem od 55 odsto prema broju pretplatnika.
Ukupan broj pretplatnika usluge distribucije medijskih sadržaja je u trećem kvartalu 2024. godine iznosio 2,43 miliona.
Pored Telekoma i SBB mogu se izdvojiti i privredna društva Yettel i Sat – Trakt, a ovi operatori zajedno zauzimaju 97,8 odsto tržišta distribucije medijskih sadržaja.
SBB je drugi u državi i po broju pretplatnika fiksne telefonije.
Stabilno poslovanje SBB
Poslovanje ove kompanije izgleda stabilno kada se pogledaju poslovni rezultati od 2020. do 2023. godine.
Prema podacima iz finansijskih izveštaja, SBB je završio 2023. godinu (poslednju za koju postoje podaci) sa 30,5 milijardi dinara poslovnih prihoda i 3,8 milijardi dinara neto dobitka.
Ovo je slično rezultatima ostvarenim u prethodne tri godine godina.
Sa druge strane, SBB nije jedino što je United prodao.
Telekom je postigao sporazum o kupovini 100 odsto udela u kompaniji Eon TV International Ltd (holding kompanija NetTV Plus preduzeća), direct-to-home (DTH) poslovanja u okviru EoNSat i Total TV u Srbiji i Severnoj Makedoniji, kao i o kupovini određenih prava, licenci i ostale imovine povezane sa Sportklub kanalima za Zapadni Balkan (Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Severna Makedonija i Srbija), direktno ili indirektno, od United grupe. Telekom Srbija je pristao da za ove operacije plati 652 miliona evra.
United grupa će nastaviti da poseduje i upravlja svojim medijskim kućama u Srbiji, uključujući N1 i Nova. Ovi kanali će ostati dostupni na fiksnoj mreži SBB-a, a biće ponuđeni i Yettel korisnicima.
Ovo je zbog toga što je češka PPF grupa vlasnik Yettel-a, dok je e& zapravo Etisalat iz Ujedinjenih Arapskih Emirata.
United grupa posluje u osam zemalja i u septembru 2024. godine je prijavila poslovni prihod od 2,9 milijardi evra u prethodnih 12 meseci.
Grad veličine šake pogodio je poslednjih dana različite delove Srbije, a zbog posledica će posebno ispaštati poljoprivrednici. Dugoročno - i svi kupci voća
Američka agencija Galup u novom istraživanju navodi da je zadovoljstvo životom i angažovanost na poslu opala širom sveta. Na kom mestu se nalazi Srbija?
Cene sirove kafe su se u svetu udvostručile za svega nekoliko meseci pošto je proizvodnja smanjena zbog nepovoljnih vremenskih prilika, a dodatno povećanje moglo bi da bude podstaknuto najavljenim uvođenjem američkih carina na uvoz robe iz svih zemalja
U Bangkoku je policija uhapsila kineskog državljanina, nakon što se u tom gradu srušila višespratnica. Ispostavilo se je da je prikrivao strano vlasništvo u kompaniji koja je gradila zgradu. Ta firma spada u neprozirnu strukturu kineskih kompanija koje grade i prugu Beograd-Budimpešta
Nakon novog zahteva Srbije, američki OFAC produžio je važenje licence za NIS do 27. juna. Predsednik Aleksandar Vučić zahvalio je američkim partnerima, uz poruku da će borba za dugoročno rešenje biti nastavljena
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve