img
Loader
Beograd, 19°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Poljoprivreda

EU daje pare, Srbija ne ume da ih iskoristi

23. октобар 2024, 11:22 M.S.
Kombajn kraj Velike Morave kod Jagodine. Foto: Tanjug/Dušan Aničić
Kombajn kraj Velike Morave kod Jagodine.
Copied

Zbog blagovremeno neiskorišćenih sredstava Srbija bi mogla da izgubi oko 74 miliona evra iz IPARD programa Evropske unije

Postoji rizik da Srbija izgubi oko 74 miliona evra iz IPARD programa Evropske unije, namenjenih poljoprivrednicima, jer ta sredstva nije blagovremeno iskoristila, objavio je portal European Western Balkans pozivajući se na nezvanične izvore. Kako su naveli, novac koji bi Evropska unija mogla povući odnosi se na program IPARD 2, vredan 175 miliona evra, a Srbija bi trebalo da ga utroši do kraja 2024. godine. U međuvremenu pokrenut je i IPARD 3 vredan 288 miliona evra, koji važi do 2027. godine, piše Euronews Srbija.

Iz Ministarstva poljoprivrede objašnjavaju da je budžet IPARD 2 raspoređen po godinama i akreditovanim merama, kao i da je pravilo da se ta sredstva moraju povući za tri godine od godine u kojoj su opredeljena.

Dodaju da do sada nisu iskorišćena sredstva koja su bile opredeljene za prve godine programa, zbog toga što je broj realizovanih projekata i zahteva korisnika za isplatu sredstava bio mali, dok se sami korisnici ali i administracije nisu prilagodili novom sistemu i načinu ostvarivanja prava na podsticaj.

Navode i da su identična iskustva svih zemalja koje su sprovodile taj program.

Kakva su iskustva poljoprivrednika?

Milan Bogunović iz Inicijative za opstanak poljoprivrednika Srbije jedan je od poljoprivrednika iz Banatskog Karađorđeva koji je kupio novi traktor zahvaljujući bespovratnim sredstvima koje je dobio na konkursu u okviru IPARD programa.

Konkurisao je za sredstva 2021, a traktor je stigao skoro dve godine kasnije.

„Nepohaban traktor, mogu mirno da radim 24 sata sa njim, neće nešto da crkne, nego ću ja da se umorim. A ne ono ranije je bilo, prilično ležanje ispod traktora, popravki i svega što nama oduzima vreme. U ovoj novoj poljoprivredi u tim kratkim vremenskim intervalima, ti nemaš prostor za popravke sad kad imam pet dana da sejem i stiže kiša“, rekao je za Milan.

Zbog straha od nepoznatog je, kaže, propustio prvi konkurs.

Kada su videli da je korišćenje IPARD programa moguće, nove traktore je, osim njega, na isti način kupilo još poljoprivrednika u Banatskom Karađorđevu.

Mnogi, međutim, odustaju, a Milan navodi da razloga ima više – nedostatak novca, negativna iskustva sa korupcijom prisutnom na domaćim konkursima, spora administracija, ali i nelogičnosti u samom postupku.

Na primer, eliminacija zbog poreskih dugovanja.

„Meni stiže kvartalni porez 1. septembra, recimo, ja ga platim 2. septembra. Tu imam 25 para kamate, ili dva dinara kamate. Davdesetpet para ili dva dinara kamate dovoljno je da oni nas eliminišu. Dajte nam rok od osam dana da mi te poreske probleme otklonimo, da ih platimo“, rekao je Milan.

Te su kritike nadležni, izgleda, čuli, jer su ih u IPARD 3 programu otklonili, odnosno ostavili su poljoprivrednicima rok od osam do 20 dana da izmire poreska dugovanja.

Raspisano je 15 javnih poziva

Iz ministarstva kažu da je ukupno u ovom programskom ciklusu raspisano 15 javnih poziva, u okviru kojih je stiglo 3.180 zahteva korisnika. Od toga je odobreno 1.556 projekata, čija je ukupna vrednost oko 197 miliona evra potsticaja, od čega je 148 miliona evra iz budžeta Evropske unije.

Do sada je isplaćeno oko 116 miliona evra, od čega 87 miliona evra iz evropskog budžeta, a u procesu odobravanja prava na isplatu je oko 20 miliona evra, odnosno 14,7 miliona evra iz budžeta Evropske unije.

Iz resornog ministarstva navode i da se paralelno radi na primeni IPARD-a 3, kao i da su do sada već raspisana dva javna poziva za dodelu sredstava iz tog programa i da je odziv poljoprivrednika dobar.

Interesovanje poljoprivrednika sve veće

Konsultantu za IPARD Milošu Jandriću iz IPARD sistem Novi Sad nije jasno kako bi država mogla da izgubi novac zbog neiskorišćavanja fondova jer je, kaže, interesovanje poljoprivrednika za nedavno otvoren javni poziv za nabavku traktora veliko.

„Nama trenutno situacija na tržištu izgleda tako da će sigurno biti podnet veći broj zahteva, nego što ima novca u budžetu predviđenog za te namene. Prema našim procenama, novca bi trebalo da bude za oko 400 traktora. Na osnovu konsultacije kolega koje rade ovaj posao, utvrdili smo da je sigurno podneto više od tog broja za samo nepune dve nedelje“, kaže Jandrić za Euronews Srbija.

Sada se ti zahtevi znatno brže obrađuju, nego na početku primene IPARD programa, kada je postojao niz nedoumica, kaže Jandrić.

Dozvole na čekanju

Ipak problema i dalje ima, jer se često dugo čekaju dozvole koje izdaju različite institucije, pa prijave na konkurs propadaju, bez obzira na veliko interesovanje.

Na pitanje koliko je sam proces konkurisanja za sredstva iz IPARD fondova komplikovan za poljoprivrednike i da li ta procedura može da se pojednostavi, konsultantkinja za IPARD Bojana Adžić kaže da je bilo poteškoća od samog starta, ali da 2024. godina u kojoj je počeo IPARD 3 program, donosi toliko dobrih stvari, benefita i pozitivnih smernica za poljoprivrednike.

„Što se tiče same dokumentacije koja se podnosi, što se tiče uslova koji se ispunjavaju, procedura, sve je vrlo jasno i sve je propisano pravilnikom od strane Uprave za agrarna plaćanje. Zahvaljujući konsultantima možete vrlo uredno da sprovodite te procedure i sa svoje tačke gledišta posle ovoliko godina ja više ne bih rekla da je to komplikovano, štaviše posmatrujući sve ove godine unazad mogla bih reći da je stvarno i pojednostavljeno“, rekla je ona.

Da li se gubi pravo na državne subvencije?

Stručnjaci kao jedan od uzroka gubitka sredstava iz IPARD-a navode slab odziv poljoprivrednika na pozive ministarstva zato što, kako kažu, korišćenjem IPARD sredstava gubi se pravo na državne subvencije u toj godini.

Na pitanje da li to znači da ako se konkuriše za novac iz IPARD-a, a ne dobije, gubi pravo na subvenciju, Adžić kaže da to pitanje često postavljaju poljoprivrednici i da možda i širenje dezinformacija dovodi poljoprivredne proizvođače u zabludu da ukoliko sa jednim poljoprivrednim gazdinskom podnesu zahtev za određeni podsticaj gube pravo na drugi.

„Ne, ne gube pravo. Naravno da ne možete aplicirati po svakom javnom pozivu i po svakoj meri, ali ono što je bitno jeste da su mere Ministarstva poljoprivreda i uprave za agrarna plaćanja vrlo jasno i dobro, po meni, usklađene“, rekla je ona.

Prepreka – strah od birokratije

Osim dezinformacija, kao najveći problem kod konkurisanja za IPARD fondove, Adžić je navela strah poljoprivrednika od birokratije i komplikovane dokumentacije. Ona je precizirala da mladi poljoprivrednici do 40 godina imaju pravo povrata na konsultantske usluge do 70 odsto, kao i na traktor.

Izvor: Euronews Srbija

Tagovi:

Evropska unija IPARD Poljoprivreda
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Ekonomija

Dugovanja države

11.јул 2025. M.L.J.

Nova ekonomija: NBS se zadužila za tri milijarde evra sa veoma nepovoljnom kamatom

Narodna banka Srbije se 9. jula na 27. aukciji hartija od vrednosti prodajom blagajničkih zapisa zadužila za 360 milijardi dinara (3,07 milijardi evra) na repo tržištu

Javni beležnici

08.јул 2025. Novak Marković

Poskupljuju usluge notara, neke više nego duplo

Vlada Srbije usvojila je novu javnobeležničku tarifu na kojoj je sada vrednost boda porasla sa 150 na 180 dinara, što je porast od 20 posto. Pored toga pojedine naknade sada su duplo skuplje nego što su bile pre

Donald Tramp obavestio lidere 14 zemalja o novim carinama

Američke carine

08.јул 2025. K. S.

Tramp: Carine Srbiji od 35 odsto od 1. avgusta – koje su posledice za našu privredu

Posle najave o uvođenju i odlaganja, stigao je novi datum od kada će Amerika uvesti sankcije na robu iz uvoza. Prema novoj najavi američkog predsednika Donalda Trampa, carine stupaju na snagu 1. avgusta, i za Srbiju su smanjene za dva odsto u odnosu na prethodnu najavu

Iz njuzletera

08.јул 2025. Marijana Maksimović

Nema para za pare

Para, stoti deo dinara, je nešto poput zombija. Odavno ne postoji kao kovanica, ali i dalje se obračunava. Zašto?

Čokolada

Ekonomija

07.јул 2025. Katarina Abel | Dijana Roščić (DW)

Kako nam je čokolada stigla iz svetilišta?

Na Svetski dan čokolade istražujemo poreklo, razvoj i ogromnu raznovrsnost ukusa ove omiljene poslastice na planeti: od svetog napitka starodesedelaca Centralne Amerike do tabli na policama supermarketa širom sveta

Komentar

Pregled nedelje

Pohvala neutralnosti

Ako smo neutralni dok studente zatvaraju, devojke i momke mlate na pravdi boga, zatiru demokratiju, neistomišljenike dehumanizuju, nastavljaju korupciju koja ubija i još mnogo toga poganog rade – onda ništa  

Filip Švarm

Komentar

Požari i poplave u rajhu korupcije

Srbija nije spremna za požare, oluje i poplave, ali je predsednik Aleksandar Vučić spreman da od svega napravi propagandu

Nemanja Rujević

Komentar

Policijska tortura: Zašto se tužilaštvo i MUP prave ludi?

Policajac i policajka su snimljeni dok su u pokušaju iznude studentkinju čupali za kosu. To je klasičan primer mučenja i torture, grubo kršenje zakona za koje bi morali da snose posledice

Davor Lukač
Vidi sve
Vreme 1801
Poslednje izdanje

MUP i građani

Sve što treba da znate o policiji na protestima Pretplati se
Opozicija na ulicama

Jedinstvo, ali parcijalno

Thompson u Zagrebu

Najmasovniji profašistički skup posle Drugog svetskog rata

Kultura sećanja: Studenti i policija

Represivni san svake diktature

Intervju: Dušan Strajnić Dukat, grupa “Oxajo”

Najbolje je kada me pesma prevaziđe

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure