img
Loader
Beograd, 28°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Leks specijalis

Ekspo stigao do Bloka 45: Bez javne rasprave, dozvola i tendera

14. фебруар 2025, 13:20 Ma. J.
Ekspo Foto: Promo
Šta sve država menja da omogući Expo
Copied

Izmene posebnog zakona, leks specijalisa, za izgradnju kompleksa „Ekspo 2027“ trenutno su u Skupštini Srbije i čekaju prvu sledeću sednicu parlamenta kako bi bile usvojene. Šta u njima piše i zašto izazivaju veliku sumnju stručnjaka

Bez javne rasprave, menjaju leks specijalis, kako bi mogli da zaobiđu javne nabavke i puste u rad objekte koji neće imati upotrebnu dozvolu – čak dve godine.

Ovako bi, ukratko, mogla da glasi vest o izmenama zakona za izgradnju kompleksa „Ekspo 2027“ koje treba da usvoje poslanici u Skupštini Srbije.

Plan predviđa da se projekat-džin širi do gradske opštine Novi Beograd, jer je izgradnjom Nacionalnog fudbalskog stadiona obuhvaćen i pojas obale duž reke Save od Bloka 45 do Ostružničkog mosta.

Protiv ovih izmena ustalo je više organizacija, među kojima i Udruženje arhitekata, Građevinski i Arhitektonski fakultet.

„Izmene leks specijalisa podrazumevaju krupne promene u svrhu ubrzavanja procedura“, objašnjava za „Vreme“ docentkinja na Građevinskom fakultetu Sanja Fric. „U ovom osetljivom trenutku, s obzirom na sve što se desilo u Novom Sadu, prilično je zabrinjavajuće da se objekti mogu pustiti u privremeni rad, u trajanju do dve godine bez upotrebne dozvole.“

Plan vodi zemlju i ka novom ozbiljnom urušavanju procesa transparentnosti, iako se Srbija na svetskoj listi Indeksa percepcije korupcije, već sunovratila na najlošiju poziciju od 2012. godine.

„Ni kod donošenja posebnog zakona o Ekspu nije bila organizovana javna rasprava 2023. godine, a ni sada, kada su urađene značajne izmene i dopune“, kaže za „Vreme“ Nemanja Nenadić, programski direktor Transparentnosti Srbija. „To je suprotno poslovniku same Vlade Srbije. Izmene nisu dostavljene na mišljenje ni Agenciji za borbu protiv korupcije, što je obavezno u oblastima javnih nabavki.“

@lea.i.tanja EXPO 2027 Epohalna krađa #expo #paris ♬ original sound – Lea i Tanja

Stadion i ponton na Savi

Izmene su trenutno na javnom uvidu u okviru takozvane četvrte faze razvoja Prostornog plana, kojom je obuhvaćena površina od 813,6 hektara. Pored brojnih parcela u Surčinu, plan obuhvata i 152 cele katastarske parcele na Novom Beogradu, kao i delove još 89 parcela na toj opštini, prenosi Forbs Srbija.

Nacionalni fudbalski stadion će poslužiti kao lokacija za specijalizovanu izložbu „Ekspo 2027“, a poslednjim izmenama će biti pripremljen teren za poslednju fazu.

Za stadion je predviđena površina od 31,41 hektara, a za prateće sportske sadržaje 62,02 hektara. Na reci Savi planirano je međunarodno putničko pristanište, ponton za javni prevoz, kao i pristanište za potrebe izložbenog prostora.

Agencija za prostorno planiranje objavila je 11. februara javni uvid u nacrt prostornog plana područja posebne namene Nacionalnog fudbalskog stadion. Svi zainteresovani mogu da ga vide do 24. februara u Gradskoj upravi Beograda, kao i u digitalnom formatu na sajtu Agencije za prostorno planiranje i urbanizam Srbije i stranici Grada Beograda.

Posle Novog Sada – opet isto

Za razliku od osnovnog zakona za Ekspo, u izmenama, objašnjava docentkinja na Građevinskom fakultetu Sonja Fric, nije potrebna saglasnost za studiju o proceni uticaja na životnu sredinu, pre odluke o izdavanju građevinske dozvole.

„I postupak ranog javnog uvida, koji je po Zakonu o planiranju i izgradnji obavezan, se suštinski izbacuje, a postupak javnog uvida, koji je obavezan da traje mesec dana, se skraćuje na 15 dana. To je kratak period za reakciju i eventualne primedbe svih zainteresovanih strana na koji plan može imati uticaj“, dodaje Fric.

Skraćivanje procedura i žurba u realizaciji projekata, verovatno je doprinelo tragediji u Novom Sadu, misli docentkinja i navodi da je „možda ovo pravi trenutak da kao struka svi zastanemo, dobro analiziramo postojeće zakone i procedure, a sve eventualne izmene vratimo prvo u proces stručne i javne rasprave, a potom tek u skupštinsku proceduru.“

Sličnosti i razlike sa Beogradom na vodi

Naprednjačka vlast je i ranije donosila leks specijalise, a najpoznatiji je za Beograd na vodi. Tu su i projekti za Moravski koridor, kao i za izgradnju stanova za pripadnike službi bezbednosti.

„Zajednička karakteristika zakona za Beograd na vodi i Ekspo jeste da se kroz njih predviđaju drugačije procedure – u pogledu eksproprijacije, planiranja i izgradnje, javnih nabavki i drugih pitanja“, objašnjava Nemanja Nenadić.

„Sam modalitet koji je ovde korišćen kod javnih nabavki je donekle različit. Na primer, kod Beograda na vodi se javne nabavke pominju samo u kontekstu ‘prebijanja’ između grada Beograda i preduzeća Beograd na vodi doo. Tako je ova firma dobila posao bez nadmetanja.“

Nisu naprednjaci ipak bili prvi

Iako je praksa donošenja posebnih zakona za pojedine projekte zaštitni znak aktuelne vlasti, i ovde kao i u drugim slučajevima, su kao uzor mogli da posluže postupci političkih prethodnika, dodaje Nenadić.

Tu su naročito bili značajni zakoni koji su doneti o podršci građevinskoj industriji u doba ekonomske krize 2010. godine, objašnjava direktor Transparentnosti, „koji je isključio primenu bitnih odredbi zakona o javnim nabavkama, a od kojih je najčuveniji izgradnja naselja Stepa Stepanovic“.

Ustavni sud nije prihvatio inicijativu Transparentnosti Srbija i Koalicije za nadzor javnih finansija za ocenu ustavnosti ovog zakona, jer se pozvao, dodaje Nenadić, gotovo isključivo na ekonomske umesto na pravne razloge donošenja regulative.

Drugi primer je poseban zakon koji je 2013. donet za izgradnju Južnog toka.

„Štetni efekti ovog zakona su izostali jer je projekat stopiran“, govori Nenadić o ukidanju Južnog toka još 2015. godine zbog spora između Rusije i Evrope oko vlasničke regulative firmi u energetici.

Tagovi:

EXPO EXPO 2027 leks specijalis
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Ekonomija
Svetski lideri na okupu: Samit UN u Sevilji

Samit UN o razvoju u Sevilji

03.јул 2025. Uroš Mitrović

Obnova poverenja ili još jedna propuštena prilika

Više od 70 svetskih lidera traži nove modele finansiranja globalnog razvoja kako bi odgovorili na izazove rastućeg duga, klimatskih promena i smanjenja razvojne pomoći

Građevinarstvo

02.јул 2025. M.T.

Nova ekonomija: Kompanija CRH preuzima poslovanje sa agregatima hrvatske Kufner grupe

CRH širi prisustvo na Zapadnom Balkanu preuzimanjem poslovanja sa agregatima Kufner grupe

Sankcije NIS-u

27.јун 2025. I.M.

RTS: SAD po četvrti put odložile sankcije NIS-u – novi rok 29. jul

Sjedinjene Američke Države odlučile su da i posle isteka prethodne licence, izdate 25. aprila, dozvole nastavak operativnog rada kompaniji NIS

Kancelarija

Ekonomija

26.јун 2025. M.S.

Nova ekonomija: Čiji radni dan najduže traje, a čiji najkraće?

Skoro tri miliona ljudi starijih od 15 godina bilo je zaposleno u Srbiji tokom prošle godine, a njih 215.000 radilo je više od 48 sati nedeljno, odnosno više od šest dana svake sedmice

Reagovanje

26.јун 2025. R. V.

Demanti Elektrodistribucije Srbije na pisanje „Vremena“

Centar za odnose sa javnošću Elektrodistrribucije Srbije demantuje pisanje „Vremena“ o očitavanju brojila. Demanti prenosimo u celosti i bez izmena

Komentar
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obilazi novu deonicu auto-puta E-763

Komentar

Pakovraće – Požega: Vučić na putu iracionalnosti

I kako će vatrogasci, policajci i lekari da brinu o nebezbednim tunelima? Pa, tako što će da osmatraju brdo i budu spremni ako se brdo obruši na autobus, na primer

Ivan Milenković

Pregled nedelje

Vučićev testosteron, nepravda i beščašće

Da li biste seli sa Aleksandrom Vučićem za kafanski sto nakon što je pomilovao naprednjačke muškarčine koje su palicom junački polomile vilicu studentkinji? Osim gubitka elementarnih moralnih kočnica, šta još stoji iza ovog čina

Filip Švarm

Komentar

Tako rade kukavice: Premlaćivanje studenata sa najavom

Nad premlaćivanjem i hapšenjem studenata čovek može da se zgrozi, ali ne sme da se iznenadi – pa sve je to Aleksandar Vučić najavio. Ali, videće da je pendrek slaba zaštita od naroda

Nemanja Rujević
Vidi sve
Vreme 1800
Poslednje izdanje

Režimsko nasilje nad građanima

Narod na barikadama Pretplati se
Iz studentskog protesta u građansku neposlušnost

Teturanje Golijata iz Ćacilenda

Ova situacija

Anatomija jedne vlasti

Lokalni izbori

Huliganski desant na Kosjerić 

Novi Sad – centar otpora

Kad se Lala najedi

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure