
Jovanjica
Nova ekonomija: Podaci NBS govore da „Jovanjica“ više nije u blokadi
Kako se vidi na sajtu NBS, blokada je okončana 10. jula
Direktor „Srbijagasa" Dušan Bajatović rekao je da su se predsednici Srbije i Rusije dogovorili o svemu i da je nastavak saradnje suštinski dogovoren, te da je ostalo da se poradi na detaljima
Posle zvaničnih razgovora predsednika Srbije i Rusije u Moskvi, timovi „Srbijagasa“ i „Gasproma“ nastavili su dogovore o preciziranju novog gasnog sporazuma rekao je direktor „Srbijagasa“ Dušan Bajatović.
On je naveo da je sporazum suštinski dogovoren i da naredni može biti potpisan na deset godina, ali da treba razgovarati o obostranim rizicima.
Bajatović je istakao da su se dvojica predsednika dogovorila o svemu i da je nastavak saradnje suštinski dogovoren, ostalo je da se poradi na detaljima.
„Biće 2,5 milijarde, umesto dve što je do sada bio slučaj na godišnjem nivou. Druga važna stvar je da nije uopšte problem količina gasa koliko su problem fleksibilnosti, jer je Srbija počela da troši 18 milijardi metara kubnih dnevno u hladnim danima zimi. Videćemo koliko će to da košta“, rekao je Bajatović.
Bajatović navodi da se problem fleksibilnosti ogleda u transportnom kapacitetu u hladnim danima.
„Svi bi uzeli mnogo više. Mađari uzimaju 22 miliona svakog dana i kupovaće narednih godina. Tu je i Slovačka, moramo da pomognemo i našim kolegama da bi imale odgovarajuće količine. Svi žele da se monetizuju, svi žele da kupe ruski gas, šta god to oni govorili“, naglasio je Bajatović.
Moguća je decenijska saradnja
Što se tiče samog aranžmana, Srbija traži da bude na deset godina, i direktor „Srbijagasa“ veruje da je moguća njegova realizacija, ali treba razgovarati o obostranim rizicima.
„Oni pristaju i ima jedno veoma važno pitanje. Evropa hoće da zabrani ruski gas 2027. godine, ali će možda biti neki dogovor Rusa i Amerikanaca. Postavlja se pitanje šta je viša sila našeg ugovora ukoliko ga potpišemo na 10 godina, za nas i za rusku stranu. Da oni ne uđu u penale zato što ne mogu da nam isporuče, a da mi uđemo u penale zato što ne možemo preuzimati“, objašnjava Bajatović.
Srbija trenutno ima 76 odsto popunjenosti skladišta u Banatskom dvoru, Bajatović ističe da se ona čuva radi bezbednosti u snabdevanju u rizičkim situacijama.
„Najvažnija stvar je da smo mi, u stvari, počeli formalno proširenje Banatskog dvora“, rekao je Bajatović i istakao da je prva bušotina urađena.
Trošenje zaliha samo u slučaju nužde
Evropska skladišta se pune za sledeću zimu, a Srbija vredno radi i na svom.
„U ovom momentu utiskujemo po jedan milion iz tehničkih razloga, jer imamo i bušotine i neke druge operacije koje sprovodimo i tiču se pritisaka u ležištu. Nemojte da brinete, zaliha će biti puna i nećemo je trošiti osim ako ne moramo“, naglasio je Bajatović.
Sankcije zbog ruskog vlasništva
Američke sankcije NIS-u odložene su do 27. juna, a prethodno su i krajem februara i marta odložene primene sankcija.
Kancelarija za kontrolu strane imovine američkog Ministarstva finansija (OFAK) dodala je NIS na listu sankcija zbog ruskog vlasništva u kompaniji.
Izvor: RTS
Kako se vidi na sajtu NBS, blokada je okončana 10. jula
Vlada Srbije usvojila je novu javnobeležničku tarifu na kojoj je sada vrednost boda porasla sa 150 na 180 dinara, što je porast od 20 posto. Pored toga pojedine naknade sada su duplo skuplje nego što su bile
Planirana nabavka radova radi ojačanja peronskih greda na Prokopu pokazuje da će država snositi dodatne troškove kako bi železnička stanica bila bezbedna za korišćenje
Narodna banka Srbije se 9. jula na 27. aukciji hartija od vrednosti prodajom blagajničkih zapisa zadužila za 360 milijardi dinara (3,07 milijardi evra) na repo tržištu
Posle najave o uvođenju i odlaganja, stigao je novi datum od kada će Amerika uvesti sankcije na robu iz uvoza. Prema novoj najavi američkog predsednika Donalda Trampa, carine stupaju na snagu 1. avgusta, i za Srbiju su smanjene za dva odsto u odnosu na prethodnu najavu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve