Majka u Srbiji ima pravo na tri meseca porodiljskog bolovanja po rođenju deteta.
Očevi to u Srbiji ne mogu umesto nje – osim u posebnim slučajevima: kada majka napusti dete, usled smrti majke, izdržavanja zatvorske kazne ili kad je iz nekih drugih razloga majka sprečena da vodi računa o bebi.
Kada parovi postanu roditelji, na to porodiljsko bolovanje nadovezuje se bolovanje radi nege deteta.
Oba zajedno traju godinu dana, a pošto se samo za prvo bolovanje prikuplja dokumentacija uglavnom se zbirno nazivaju „porodiljsko odsustvo“.
Zakonom je omogućeno da očevi mogu da „preuzmu“ od majki porodiljsko odsustvo, ali tek kada beba napuni tri meseca.
Majka tada može da se vrati na posao, a brigu o bebi preuzima otac i koristi odsustvo radi nege deteta.
Tate nisu kod kuće
Prema podacima Ministarstva za brigu o porodici i demografiju, svega 328 očeva je tokom 2019. na samom početku života bilo uz svoje bebe. Nakon pandemije kovida, ovaj broj je bio se blago povećavao, pa je prošle godine njih 373 odsustvovalo sa posla radi nege deteta.
Istraživanja pokazuju da su očevi u ovom periodu počeli više da zahtevaju fleksibilnije radno vreme i roditeljsko odsustvo da bi provodili vreme sa decom.
Poverenica za ravnopravnost sprovela je istraživanje o balansu između poslovnog i privatnog života, koje je pokazalo da roditeljsko odsustvo još uvek pretežno koriste žene (82 odsto) i da je čak jedna trećina ispitanih žena napustila posao kako bi se brinula o deci.
Istraživanje „Brinimo o deci zajedno“, koje je sprovela SeConS grupa za razvojnu inicijativu, u kome je učestvovalo 305 zaposlenih žena i muškaraca iz javnog i privatnog sektora, pokazalo je da većina ispitanika (79,4 odsto) smatra da je ipak majka ta koja treba da koristi čitavo odsustvo, ili bar njegov veći deo.
Tog mišljenja je čak 47 odsto žena. Tek jedna petina ispitanika (20,3 odsto) smatra da oba roditelja treba da ga koriste podjednako.
Kao jedan od glavnih razloga zašto majka treba da koristi čitavo odsustvo navodi se dojenje, a potom sledi tradicija.
Uključivanje očeva u roditeljstvo doprinosi ravnopravnosti
Savez samostalnih sindikata Srbije ističe da je za ostvarivanje veće rodne ravnopravnosti, osim učešća žena na tržištu rada, potrebno ohrabrivati muškarce da se aktivno uključe u roditeljstvo.
Kao jedna od glavnih prepreka ističe se pak, izrazito patrijarhalno društvo.
Muškarci koji žele drugačiji stil roditeljstva od ustaljenih normi najčešće nemaju na koga da se ugledaju ili nemaju s kim da podele iskustva, jer bez obzira na pomake na tržištu rada tokom socijalizma uloga očeva u Srbiji nije se značajno menjala, kažu u Sindikatu.
Koliko se podržava odsustvo očeva u svetu?
Istraživanje Univerziteta Harvard pokazuje da je vreme provedeno sa tek rođenim detetom dobro za uspostavljanje veze sa bebom, njen razvoj i međusobni odnos roditelja.
Skandinavske zemlje prednjače što se tiče uključenosti očeva u podizanje dece.
U Norveškoj očevi mogu da koriste 46 nedelja odsustva sa posla s punom platom ili 56 nedelja sa 80 odsto plate.
Švedska je 1974. godine uvela „roditeljsko“ umesto „materinsko“ odsustvo. Tamo roditelji mogu da budu odsutni sa posla u trajanju od 12 meseci, od čega istovremeno bolovanje za oba roditelja je dva meseca, a ostatak mogu da podele.
Očevi mogu da iskoriste odsustvo i da budu kod kuće šest meseci do detetove sedme godine.
U Španiji očevi dobijaju 16 nedelja plaćenih u potpunosti, uz mogućnost da tokom prve tri godine uzmu neplaćeno odsustvo. Na radnom mestu uživaju punu zaštitu tokom prve godine.
Sjedinjene Američke Države su pak, jedna od zemalja koja očevima ne omogućava plaćeno roditeljsko odsustvo.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com